Jakie są czynniki ryzyka rozwoju schizofrenii?
Co sprawia, że choroba się pojawia w naszym życiu? Co sprawia, że jest coś, co zmienia życie człowieka? Na pewno choroba wpływa na chorego. Zmienia jego życie całkowicie! Dokładne przyczyny schizofrenii nie są znane!
Jakie są czynniki ryzyka rozwoju schizofrenii?
Co może wpływać na rozwój choroby? Co sprawia, że życie przewraca się do górny nogami? Co sprawia, że chorujemy na schizofrenię? Co sprawia, że pojawią się omamy i urojenia? Co sprawia, że niektórzy mają halucynację? Co sprawia, że zachowanie zdrowej osoby tak się zmienia? Schizofrenia będzie w życiu chorego na zawsze i trzeba się z tym pogodzić… możemy tylko kontrolować trochę jej objawy!
Dziedziczność.
Czasem mamy czynniki genetyczne, że chorujemy. To ryzyko jest duże, gdy choruje ktoś z rodziny. W moim przypadku nikt nie chorował na schizofrenię. Jeżeli choruje rodzić, to możliwość zachorowania jest możliwa, ale nie musi być. Jednak jest to ryzyko, więc trzeba obserwować osobę, która może zachorować. Im wcześniej zobaczymy objawy, tym lepiej! Na pewno trzeba być uważnym, gdy w rodzinie pojawia się podatność na choroby psychiczne.
Doświadczenia chorego.
Czasem stres powoduje chorobę. U mnie może się to trochę przyczyniło do choroby, bo bardzo się stresowałem różnymi sprawami. Na pewno niepotrzebnie się martwiłem wieloma rzeczami, ale tego już nie cofnę! Czasem mówi się też, że jakieś wydarzenia dzieciństwa były dla chorych bardzo stresujące i potem to wybuchło! Jest też teoria, że czas prenatalny też ma na to wpływ. Ale ile jest w tym prawdy? Mówi się, że środowisko prenatalne też ma wpływ na rozwój schizofrenii. Stres matki, niedobory żywieniowe w okresie ciąży, komplikacje podczas porodu czy narażenie na toksyny mogą mieć wpływ na rozwój dziecka i zwiększyć ryzyko wystąpienia schizofrenii w późniejszym życiu.
Neurologia.
Uraz głowy czy choroby, wpływają na rozwój mózgu i jego funkcjonowanie. Zmiany w neuroprzekaźnikach mogą powodować chorobę psychiczną. Niewłaściwości w strukturze mózgu, czyli zmniejszenie objętości hipokampa czy powiększenie komór bocznych, również są obserwowane u osób z tą chorobą. Mało wiemy o tej chorobie w temacie neurologii. Wiele rzeczy może powodować choroby psychiczne.
Narkotyki i alkohol.
Wiele ludzi dostaje psychozy po narkotykach i innych substancjach psychoaktywnych. Coś wtedy też się zmienia w mózgu osoby i dopada ją choroba. Ja nie miałem nigdy styczności z narkotykami, więc u mnie to nie był powód choroby. Wiele osób myśli, że choroba ta dopada właśnie narkomanów i alkoholików, bo korzystają z używek. Substancje wpływają na system dopaminergiczny i zaburzają działanie mózgu.
Na pewno jest wiele czynników, które powodują chorobę. Przez nią wiele osób unika kontaktu z ludźmi i czuje się bezpiecznie w tylko w domu, czy nawet tylko w swoim pokoju. Na pewno trzeba mieć dobre nastawienie do chorego i zrozumieć jego chorobę. Nie ma co na starcie naciskać i próbować szybko zmienić życie chorego.
Na pewno lekarze muszą poświęcić czas dla każdego chorego. Trzeba się stosować do zaleceń lekarza i brać leki od niego przepisane… W końcu trafi się na dobre substancje, które pomogą ulżyć w chorobie. Przygotuj się na wiele walki, jeżeli choruje i wiele cierpliwości, gdy ktoś z rodziny choruje.
Jakie Ty masz doświadczenia ze schizofrenią?