Jakie są typy schizofrenii i co robić, gdy widzisz objawy u siebie?
Schizofrenia może obrać różne oblicze. Często objawy są specyficzne i nie wiadomo, który to typ choroby. Choroba u każdego objawia się różnie. Omówię każdy typ schizofrenii, abyś wiedział, czym one się charakteryzują.
Jakie są typy schizofrenii?
Oto kilka typów schizofrenii do poznania. Każda jest inna i ma inne objawy, więc przeczytaj uważnie, co napisałem.
Schizofrenia paranoidalna.
Charakteryzuje się tym, że pojawiają się urojenia, takie jak głosy. Osoba czuje się prześladowana i czuje wszędzie spisek. Często czuje się niepokój i lęk. Najcięższe w moim przypadku, bo ja choruję na ten podtyp schizofrenii, jest kontakt z ludźmi. Dla mnie kontakty interpersonalne są najcięższe i ciągle z tym walczę… osoba chora na schizofrenię czuje lęk przed tym, że coś nas obserwuje lub śledzi. Najczęściej pojawiają się głosy i omamy wzrokowe. Czyli pacjent słyszy głosy lub widzi coś, czego nie ma. Ciężko jest odróżnić, to co jest prawdą, a co urojeniem. Chociaż głosy to nie jest głos wewnętrzny. Głosy czuje się, jakby były obok głowy lub w samej głowie. Osoba chora na pewno potrzebuje pomocy. Leki i dobry kontakt z psychologiem czy zdrowymi ludźmi na pewno pomaga.
Schizofrenia katatoniczna.
Tutaj osoba jest albo bardzo aktywna ruchowo, albo bardzo powolnych ruchach. To na pewno jest bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu, bo nie można się skupić i nie ma się pomysłu na swój dzień. Jest rzadziej diagnozowana. Ale wymaga także, leczenia
Schizofrenia hebefreniczna.
Tutaj pojawiają się zaburzenia mowy i uczucia emocji i ich wyrażania. Ten typ charakteryzuje się tym, że osoba zachowuje dziwnie i jest nieprzewidywalna. Często czuje ekscytację lub na odwrót, czuje się ciągle bez emocji. Często są problemy z higieną czy z podjęciem działania. Osoba z tego typem schizofrenii nie ma pasji ani hobby, bo je utraciła.
Schizofrenia prosta.
Chory jest zamknięty i traci swoje zainteresowania. Człowiek oddala się stopniowo od ludzi, od pracy i od emocji. W tym podtypie schizofrenii rzadko pojawiają się głosy, że inne urojenia. Ludzie z tym rodzajem schizofrenii są oddaleni od ludzi, czują apatię i nie umieją wyrazić emocji. Wymaga też długiej terapii czy farmakoterapii.
Schizofrenia rezydualna.
Osoba ma rozpoznaną schizofrenie, ale objawy w danym momencie nie występują. Osoba też jest wycofana i ma problem z emocjami, ale objawy już nie przeszkadzają tak bardzo, jak w innych typach. Tutaj też jest wiele do poprawy i potrzebna jest terapia lekami, ale choroba jest jakby w stanie uśpienia.
Jak widzisz, jest wiele typów choroby. Jeden typ jest trochę inny od drugiego, ale wszędzie objawy na pewno przeszkadzają osobie chorej. Na sukcesy w sferze leczenia trzeba poczekać. Trzeba poczekać na działanie leków i psychoterapii, jeśli jest potrzebna. Na pewno trzeba walczyć z chorobą i nie poddawać się w swoich działaniach. Szukaj w swoim życiu pasji, jako chory i zmieniaj życie swoje i tych, których inspirujesz, jako chory!
Witaj Tomasz!
Ciesze się, ze ludzie, którzy chorują na schizofrenie, maja odwagę o tym mówić. Życzę Ci wytrwałości i powodzenia! Pozdrawiam.