Jak wpływają zaburzenia snu na objawy schizofrenii?
Zaburzenia snu mogą być problemem dla ludzi ze schizofrenią. Mogą one dotyczyć bardzo dużej liczby chorych. Wpływają one na chorobę i jej objawy. W dużym stopniu utrudnia to leczenie pacjenta. Sen jest niezbędnym elementem życia chorego na schizofrenię i trzeba dbać o to, by regularnie się wysypiać.
Jak wpływają zaburzenia snu na objawy schizofrenii?
Badanie mówią, że wiele osób ze schizofrenią, może mieć kłopoty ze snem. Trudności z zasypianiem (co u mnie się pojawia), mogą być utrudnieniem. Zbyt duża ilość myśli i ciągłe pobudzenie przed snem na pewno nie pomaga. Wiele osób ma też problem z utrzymaniem snu i tego, jak głęboko śpi. Na bezsenność może cierpieć wiele osób ze schizofrenią. Brak snu czy kłopoty ze spaniem, mogą prowadzić do nasilenia objawów schizofrenii. Ciężko się żyje, gdy nie można spać i się wysypiać. Na pewno to wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia. Na początku objawów psychotycznych mogą się pojawić duże kłopoty ze snem. Bezsenność to, jedno, ale drugim może być nadmierna senność. U mnie się to pojawia, i muszę się naprawdę dobrze wyspać, by dobrze się czuć w ciągu dnia. Gdy się nie wyśpię, to produktywność bardzo spada. Jak to jest u Ciebie lub Twojego bliskiego? Jakie widzisz u niego problemy ze snem? Nieregularny sen też nie pomaga w chorobie psychicznej. Zbyt częste się wybudzanie, też jest problemem.
Do czego mogą prowadzić problemy ze snem?
Wzmożone omamy i urojenia: osoby chore na schizofrenię, które nie wysypiają się wystarczająco, częściej mają objawy choroby.
Problemy z koncentracją i pamięcią: to powoduje, że ciężko jest pracować i się uczyć.
Zaburzenia nastroju: brak snu może skutkować gorszym samopoczuciem i brakiem chęci do działania.
Trudność w codziennym funkcjonowaniu. To powoduje, że nie chce się nic robić w ciągu dnia i chory ciągle czuje się zmęczony.
Schizofrenia wpływa na jakość snu. Do braku snu przyczynia się nieprawidłowość w neuroprzekaźnikach. One odgrywają rolę w regulacji snu i czuwania. Neuroprzekaźniki, takie jak dopamina, serotonina i glutaminian, odgrywają ważną rolę w regulacji snu. Więc dobry sen przyczynia się do tego, aby lepiej funkcjonować w schizofrenii. Na pewno każdy wyspany, nawet zdrowy, lepiej się czuje, gdy ma odpowiedni tryb spania i nie ma z tym kłopotu. Sen jest bardzo ważny, by skutecznie się leczyć i mieć pogląd na to, jak choroba wpływa na życie osoby chorej na schizofrenię.
Jak leczy się zaburzenia snu w schizofrenii?
Terapia koncentruje się na zmianie myśli i zachowań, które przyczyniają się do problemów ze snem. Warto porozmawiać z psychologiem, aby, co powoduje problemy ze spaniem. Jakie masz wtedy myśli i zachowania? Trzeba zmienić negatywne myśli i zachowania, by lepiej spać i funkcjonować lepiej w ciągu nocy.
Leki. Można też stosować leki, by lepiej spać, ale trzeba to robić tylko pod kontrolą lekarza i według jego zaleceń! Niestety dodatkowe leki, to zawsze jakieś skutki uboczne, więc trzeba dobrze nad tym pomyśleć.
Higiena snu, czyli chodzenie spać o podanych porach i wstawanie o określonej godzinie, jest bardzo ważne w chorobie. Unikanie używek też pomaga w śnie. Warto dbać o to, by nie pić też dużo kofeiny.
Brak snu, może pogarszać funkcjonowanie osoby chorej na schizofrenię. Może to nasilać objawy i to, jak chorujący funkcjonuje. Na pewno trzeba to leczyć i zrozumieć, by lepiej żyć i się wysypiać każdego dnia. To na pewno poprawia jakość życia osoby z zaburzeniami psychicznymi!