Jakie są rodzaje lęków i fobii?

Jakie są rodzaje lęków i fobii? Co warto o tym wiedzieć?

Lęki i fobie to bardzo złożone zaburzenia i bardzo często wykrywane przez specjalistów. Mają one wpływ na codzienne funkcjonowanie ludzi i jakość życia. Lęk to normalna reakcja na stres lub niebezpieczeństwo, natomiast fobia to uporczywy strach przed konkretnym obiektem lub sytuacją. 

Jakie są rodzaje lęków i fobii?

Omówię w tym artykule rodzaje lęków i fobii. Jakie są też obecne formy leczenia? Jak sobie radzić z fobiami i lękami w życiu? Czym one się wyróżniają i co warto o nich wiedzieć? 

Lęk.

Lęk jest naturalną reakcją organizmu na stres. W normalnym organizmie jest to czasem potrzebne, aby uciec od niebezpieczeństwa. Jednak gdy lęk staje się przewlekły lub nadmierny, może prowadzić do różnych zaburzeń lękowych. Zaburzenia lękowe charakteryzują się nadmiernym i nieproporcjonalnym lękiem oraz obawą. Jakie są rodzaje lęków? 

Zaburzenie lękowe uogólnione

Zaburzenie lękowe uogólnione charakteryzuje się chronicznym i nadmiernym lękiem oraz obawą, które utrzymują się przez większość dni przez co najmniej sześć miesięcy. Osoby cierpiące na lęk uogólniony martwią się różnymi aspektami życia, takimi jak zdrowie, finanse, praca czy relacje międzyludzkie. Ciężko jest się w sytuacjach lękowych skupić i ciągle czuje się niepokój. Osoba jest drażliwa i ciągle zmęczona. Ma napięte mięśnie i mogą się pojawić problemy ze snem. 

Zaburzenie paniczne

Zaburzenie paniczne charakteryzuje się nawracającymi, niespodziewanymi atakami paniki – intensywnymi epizodami strachu, które mogą obejmować objawy fizyczne takie jak palpitacje serca, pocenie się, drżenie i duszność. Osoba z tym lękiem, czuje szybkie bicie serca, pocenie się, duszności czy bóle mięśni, czy w klatce piersiowej. Ja miałem kilka ataków paniki i nie są to łatwe okoliczności. Ciężko wtedy wykorzystać jakąkolwiek zasadę na zmniejszenie lęku, bo chce się tylko zmniejszyć lęk i nic więcej. 

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne 

To stan, w którym osoba doświadcza natrętnych myśli oraz czuje przymus wykonywania pewnych czynności (kompulsji) w celu złagodzenia lęku. Pojawiają się przy tym natrętne myśli czy zachowania, które mają niby wyeliminować lęk. Ja z tym długo walczę i mam problem z tego typu lękami. Jednak ciągle nad tym pracuję i staram się walczyć, by te myśli nade mną nie panowały. 

Fobia.

Fobia jest mocnym i irracjonalnym lękiem przed określonym obiektem, sytuacją lub aktywnością. Osoba z fobią będzie unikać przedmiotu swojego lęku. Fobie można podzielić na trzy główne kategorie: fobie specyficzne, agorafobię i fobię społeczną. Jakie są rodzaje fobii?

Fobie specyficzne

Fobie specyficzne są intensywnymi lękami związanymi z konkretnymi obiektami lub sytuacjami, które zazwyczaj nie stanowią realnego zagrożenia, np. klaustrofobia czy arachnofobia. Pojawia się natychmiastowa reakcja na daną sytuację lub rzecz. Najczęściej unika się tego typu sytuacji, by lęk się nie pojawiał. Pojawiają się takie objawy, jak pocenie się, drżenie, przyspieszone bicie serca. 

Fobia społeczna (SAD)

Fobia społeczna, znana również jako zaburzenie lęku społecznego, to intensywny lęk przed oceną, upokorzeniem w sytuacjach społecznych. Ciężko jest przebywać wśród ludzi i budować z nimi relację, gdy unika się sytuacji społecznych. Trudno jest przebywać z ludźmi i ciągle myśli się, że rozmówcy chcą zrobić krzywdę lub wyśmiać. 

Przyczyny lęku i fobii

Przyczyny lęków i fobii to połączenie czynników genetycznych, środowiskowych i psychologicznych. Niektóre mają zaburzenia ze względu na jakieś traumatyczne czy stresujące wydarzenia. Jedni mają to w genach, gdy inni w rodzinie posiadali zaburzenia lękowe i fobie. Wtedy ryzyko jest większe. Neuroprzekaźniki, takie jak serotonina i dopamina, odgrywają kluczową rolę w regulacji nastroju i lęku, co także może powodować napady lęków i fobii. 

Leczenie lęku i fobii

Terapia jest często stosowana w leczenie fobii i leków. Terapia pomaga ludziom zidentyfikować i zmienić negatywne myśli, które powodują lęki. Leki mogą być również przepisywane w celu zmniejszenia objawów lęku, takich jak lęk i panika. Ja muszę korzystać z takich leków, bo lęki są zbyt duże i sobie na ten czas nie radzę… Można też korzystać z relaksacji, by trochę zmniejszyć lęki i się wyciszyć. Głębokie oddychanie i medytacja mogą skutecznie pomóc w zaburzeniach tego typu. Można też się stopniowo narażać na sytuacje lękowe, aby zmniejszyć reakcję lękową. U mnie nie działało to wcale przy terapii. Nie wiem, jak inaczej mogę pokonać swoje lęki, ale się w tym nie poddaje. W końcu osiągnę w tym lepsze wyniki! Jak Ty pracujesz nad swoimi lękami? Na pewno pomoc bliskich w sytuacjach stresowych na pewno pomaga. Warto dzielić się z innymi swoimi obawami. Może jakiś sport Ci pomoże? Jakieś inne aktywności, które Cię odprężają? Masz wybór i każdego warto spróbować! 

Pamiętaj, że nie jesteś sam i wiele innych osób na świcie, ma podobne problemy. 

Dodaj komentarz