Jakie są korzyści z terapii psychologicznej?

Jakie są korzyści z terapii psychologicznej? Czy warto? 

Nie każdemu pomaga terapia. Jeden sobie ją chwali, a drugi nie ma z niej żadnej korzyści. Na pewno przynosi ona dużo korzyści, ale czy każdemu pomaga? Ja z terapii korzystałem kilka razy i dużo dowiedziałem się o sobie i chorobie, ale czy miałem z tego większe korzyści? W sumie nie i dlatego mam inne podejście do terapii… może nie trafiłem ze specjalistą lub źle do tego podszedłem! Na pewno warto sobie kilka razy porozmawiać z psychologiem, ale na dłuższą metę trzeba sprawdzić, czy to dla Ciebie! Zobacz, czy pasuje Ci rozmowa z inną osobą i czy umiesz się otworzyć (czego ja nie potrafiłem).

Terapia ma pomagać w pokonaniu swoich negatywnych emocji i myśl. Pomaga zrozumieć chorobę i to, jak funkcjonować, by osiągnąć swoje cele. Jakie Ty widzisz korzyści z terapii? Dlaczego myślisz o pracy z psychologiem? Na pewno w jakimś stopniu, Twoja terapia Ci uświadamia, ale czy wyleczy? Jak Ty chcesz rozumieć samego siebie? Jak chcesz zredukować objawy swojej choroby, dzięki pracy z drugą osobą? Jak chcesz nad sobą pracować, by mieć wyniki? Jakich lęków i uczuć chcesz się pozbyć? Jakie trudności chcesz pokonać w swoim życiu, by lepiej funkcjonować? Jak ogarniesz swoją pewność siebie? Jak dobrze chcesz zrozumieć siebie i swoje ograniczenia spowodowane chorobą? Jest wiele rodzajów terapii… jak Ty je wykorzystasz u siebie? 

Na pewno praca z oddechem jest dobra oraz praca z negatywnym myśleniem i emocjami… Jednak trzeba na to mieć pomysł, jako specjalista. Na pewno lepsza będzie praca nad celami i nad tym, jak myślimy. Ja nie znalazłem takiego specjalisty. W moim przypadku praca nad lękami i stresem byłaby najlepsza, ale próbuje sobie radzić z tym sam. W trudnych sytuacjach nie ma lekko, ale staram się funkcjonować, by kolejny dzień był trochę lepszy. Trzeba się nauczyć dobrej komunikacji z chorobą i mieć wsparcie bliskich, by coś zmienić w swoim życiu. Terapia może, choć nie musi, Ci w tym pomóc! Poprawa jakości życia jest kluczem w rozwoju. Rozwijanie swoich stron i umiejętności komunikacyjnych, nie jest lekkie, ale nie ma nic za darmo. Trzeba nad sobą pracować, by osiągnąć swoje cele! Na pewno dużo trzeba rozumieć siebie i swoją chorobę, by mieć pierwsze efekty pracy nad sobą. 

Ze schizofrenią ciężko jest walczyć, a praca z psychologiem u mnie się nie sprawdziła, aby dłużej utrzymywać sesje. Ciężko jest zrozumieć chorobę, jako zdrowy. Psychologom też jest ciężko zrozumieć chorobę, gdy samemu się jej nie doświadczyło. Nie wiem, ile doświadczenia musi mieć w moim przypadku specjalista, aby mi pomógł. Nie pomagały, ani ćwiczenia, ani rozmowa, ani praca nad oddechem i myśleniem. W sytuacjach kryzysowych się zamykałem na te porady i dalej miałem objawy lęku i fobii. Ciężko się pracuje, gdy druga strona daje ćwiczenia z książki i myśli, że one pomogą. Tu potrzeba więcej pracy nad myśleniem i nad zmianą emocji, ale nie kopiowanie ćwiczeń z książek do psychologii i omawianie ich potem przez większość sesji, co jest stratą czasu. 

Czy Ty jesteś fanem terapii? Czy trafiłeś na osobę, która Ci pomaga? Jak walczysz z codziennymi wyzwaniami i stresem? Czy czujesz się przytłoczony i szukasz pomocy? To terapia może być dla Ciebie! Terapia to proces, który wymaga czasu i pracy! Nic nie ma za darmo! Jakie są korzyści z terapii psychologicznej? Czy warto się rozwijać poprzez pracę z drugą osobą?

Dodaj komentarz