Czym jest urojenie i jak wpływa na codzienne życie osoby ze schizofrenią?

Czym jest urojenie i jak wpływa na codzienne życie osoby ze schizofrenią?

Urojenia w schizofrenii są czymś, czego osoba zdrowa nie zrozumie. Bardzo trudno jest zrozumieć, że ktoś coś słyszy lub widzi. Nie wytłumaczysz tego, że nie ma tych głosów… Nie wytłumaczysz, że ktoś Cię nie śledzi lub że Twoje myśli są natrętne. Sam nie wiem, jak opisać to, że coś słyszę… 

Czym jest urojenie i jak wpływa na codzienne życie osoby ze schizofrenią? 

Urojenia wpływają na życie i często przeszkadzają w funkcjonowaniu. Powodują one lęk, niepokój, izolację przed ludźmi i dziwne zachowania. Wyjątkowo trudno jest zrozumieć to, że osoba chora się izoluje i nikomu nie ufa. Przez urojenia wyjątkowo trudno jest pracować i rozwijać się w swoich pasjach. 

Czym jest urojenie?

Urojenia są przekonaniami, które nie są zgodne z rzeczywistością. Jakie są rodzaje urojeń?

Urojenia prześladowcze, chory myśl, że jest zagrożony lub prześladowany przez jakieś osoby, lub siły. Chory może obawiać się o swoje życie, zdrowie, majątek… Chory wierzy, że wszystko, co dzieje się w otoczeniu, ma jakiś związek z chorym. Przykładem urojenia prześladowczego może być myśl, że ktoś mnie śledzi i chce mnie porwać lub zabić. 

Urojenia wielkościowe, osoba chora może uważać się za kogoś wielkiego i że ma wielką misję na tym świecie. Osoba ze schizofrenią myśli, że ma specjalny kontakt z Bogiem itp. 

Urojenia oddziaływania, polegają na tym, że chory jest kontrolowany lub manipulowany przez jakieś zewnętrzne siły, lub innych ludzi. 

Urojenia winy, to przekonania o własnej winie lub odpowiedzialności za negatywne wydarzenia. Chory na schizofrenię, myśli, że jego negatywne myśli powodują złe wydarzenia i że osoba chora je przyciąga. 

Urojenia ksobne, to fałszywe przekonanie o tym, że jest się w centrum i że wszystko kręci się wokół chorego i że ma on specjalne cele do osiągnięcia. Osoba czuje się wyjątkowa i czuje, że ma specjalne zdolności. Często są to dziwne urojenia i zdrowi ludzie tego nie rozumieją. 

Jest też wiele innych urojeń, mniejszych i większych, które zależą od chorego i od tego, w jakim środowisku żyje. 

Z czym zmaga się osoba z urojeniami? 

Izolacja społeczna i unikanie kontaktów z innymi ludźmi, powoduje, że chory nie chce się kontaktować z ludźmi. 

Problemy w relacjach z rodziną, przyjaciółmi czy partnerami. Przez chorobę, wiele osób nie chce rozmawiać o swoich urojeniach i się izoluję od społeczeństwa. Nie ma co wtedy mówić, że ich nie ma. Trzeba zaakceptować to, że inna osoba coś przeżywa. 

Trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych, szkolnych czy domowych. Często chory nie ma siły na pracę czy naukę. To wszystko przychodzi z trudem przez brak odpowiedniej koncentracji. 

Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich, wiele osób sami z siebie przestają brać leki. Nie możesz sam zmieniać sobie dawek leków. Dostosuj się zawsze do zaleceń lekarza psychiatry. 

Stres. To częsty problem ludzi ze schizofrenią. Każdy chory chciałby mieć pracę i zajęcie. A brak tych rzeczy powoduje stres, że nic się nie udaje. Warto więc szukać pasji, aby każdy chorujący miał zajęcie w ciągu dnia. Aby miał odskocznię od urojeń. 

Na pewno ciężko się walczy z urojeniami. Sposobem na ich pokonanie są leki i terapia, jeśli jest potrzeba. Na pewno trzeba szukać wsparcia wśród rodziny. Na pewno trzeba robić wszystko, by polepszyć funkcjonowanie osoby ze schizofrenią. 

1 thought on “Czym jest urojenie i jak wpływa na codzienne życie osoby ze schizofrenią?

  1. Odpowiedz
    Ich - 2024-02-14

    Witam
    Co do urojeń, to też jest następny problem, nie umiem tego opisać jakie to musi być ciężkie.
    Czasami pytam syna żeby mi wytłumaczył jak to jest,ale nie jest w stanie.
    Syn gdy zaczyna mieć głosy ja to rozpoznaję, wtedy wiem że trzeba z nim rozmawiać, żeby chociaż trochę mu ulżyć jest to trudne ale walczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top