Jak radzić sobie z negatywnymi stereotypami schizofrenii?

Jak radzić sobie z negatywnymi stereotypami schizofrenii? Co warto wiedzieć?

W mediach o schizofrenii mówi się tylko, gdy ktoś komuś coś zrobi. Pokazuje się chorych na schizofrenię, jako na agresywnych i niepoczytalnych osobach. Ale najczęściej, są to osoby bardzo spokojne, które same mają swoje problemy i nie chcą być stygmatyzowane. Nie można mieć uprzedzeń do choroby, tylko trzeba ją zrozumieć! Przez co, chorzy jeszcze bardziej się izolują! Nie można też wyśmiewać tego, że ktoś chodzi do psychiatry. To jest jeszcze inny problem. 

Jak radzić sobie z negatywnymi stereotypami schizofrenii?

Wiele osób ma uprzedzenia do chorych na każdą chorobę psychiczną. A jak już ktoś jest chory na schizofrenie, to już całkiem trzeba go izolować i ma przebywać tylko w szpitalu. Osoby chore na schizofrenię są często ograniczane i wykluczane z życia społecznego. Na pewno trzeba zrozumieć osoby chore, a nie mówić, że są agresywne i nie mogą żyć wokół „zdrowych” ludzi. 

Na pewno trzeba edukować ludzi, co to są choroby psychiczne. Tutaj nie ma się czego bać! Trzeba edukować ludzi, że możemy my, jako chorzy, dobrze funkcjonować. Nawet ze swoimi dziwnymi zachowaniami wśród innych. To, że ktoś się boi wyjść z domu, nie powinno być ośmieszane. To objaw choroby i trzeba zrozumieć, że ktoś ma obawy. Odpowiednie informacje na temat objawów i leczenia schizofrenii mogą pomóc w oddaleniu od negatywnych stereotypów. Na pewno ciężko się choruje, a c o dopiero funkcjonuje osobie chorej. Trzeba ją zrozumieć, a nie mówić o chorobach psychicznych tylko, gdy coś złego się wydarzy. 

Zrozum to, że schizofrenia to choroba i tak ją trzeba pokazywać! Nie można jej wyśmiewać i się jej bać. Jak masz grypę, to też wyśmiewasz chorego? Też komentujesz i zawsze masz swoje zdanie? Chory ma mieć wsparcie w chorobie i opiekę. W tym przypadku psychiatry czy psychologa. Na pewno musisz sobie uświadomić, że osobie chorej trzeba pomóc. Że ona potrzebuje kontaktu z najbliższymi, gdzie nie czuje się aż tak źle. Najbliżsi powinni najbardziej rozumieć, jak pomagać osobie dotkniętą chorobą. Jak chory ma potrzebę psychologa, to szukaj z nim i zobacz na opinie. Razem pójdź w pierwszych chwilach i poczekaj z chorym przed gabinetem psychologa. Są też psycholodzy online, gdzie możesz się umówić o różnych porach i nie musisz wychodzić z domu. To też jest na start dobre! 

Możesz też edukować innych z rodziny, czym jest schizofrenia. Pokazać, na czym ta choroba polega. Zobacz, dlaczego chorujemy. Zobacz, jak możesz pomóc osobie chorej i jak reagować na jej objawy. Jest wiele stron, gdzie można się edukować o chorobach psychicznych, jak ten blog! Możesz się umówić na kilka wizyt u psychologa, który wyjaśni, jak pomagać w chorobie. Możesz samemu znaleźć sposoby na poznanie choroby. Pytaj się też chorego, czego od Ciebie oczekuje. 

Warto szukać stron, gdzie chorzy dzielą się wiedzą. Zobacz na ich historię i na to, jacy wartościowi to są ludzie. Każda historia chorego jest wyjątkowa i każdy choruje inaczej. Odważni chorzy, może i w tym i ja, lubią dzielić się swoimi doświadczeniami. Takie strony są wtedy wyjątkowe! Promowanie zdrowia psychicznego to podstawa! Pokazywanie tego, że osoby ze schizofrenią, są normalne, tylko mają pewne przeszkody w swoim życiu. Każda chora osoba ma marzenia i swoje indywidualne potrzeby! Też ma cele i plany, ale czasem trzeba je przełożyć w czasie! Trzeba mieć szacunek do każdego chorego! 

Jak Ty widzisz osoby chore na schizofrenię? 

Dodaj komentarz