Czy schizofrenia to wyrok?

Czy schizofrenia to wyrok? Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Schizofrenia budzi lęk, niepewność i szereg pytań. Dla wielu osób choroba psychiczna to brak pracy, nauki czy kreatywności. Wydaje się, że to koniec życia, ale nie ma aż tak źle. Jako chory psychicznie też można się rozwijać! Co warto wiedzieć, by choroba nie była taka uciążliwa? Chory może mieć ambicję i może chcieć się rozwijać. Na pewno choroba bardzo wpływa na człowieka i jego funkcjonowanie. 

Czy schizofrenia to wyrok? 

Czy schizofrenia to zawsze wyrok i brak możliwości rozwoju? Czy taka osoba jest zawsze niezdolna do pracy i nauki? Schizofrenia to wyzwanie, które trzeba pokonać. Będzie ona przeszkadzać, ale nie można się poddawać! 

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne, które wpływa na sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości. Pojawiają się halucynacje i omamy, które przeszkadzają w funkcjonowaniu. Mogą się pojawić zaburzenia myślenia, mowy i emocji… Znaczącą rolę w chorowaniu na schizofrenię ma genetyka i środowisko. Wiele osób ma dziwne przekonania na temat schizofrenii. Jest wiele form na leczenie, dzięki którym można normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Można prowadzić aktywne i dobre życie zawodowe i społeczne! Ale czy całkowite wyzdrowienie jest możliwe? Tutaj można się spierać… Można jednak zmniejszyć nasilenie objawów i tego, jak chory się czuje wśród innych ludzi.

Diagnoza choroby nie jest wyrokiem. To często jest koniec normalnego życia. Ale z odpowiedniemu wsparciu można żyć lepiej. Można zacząć realizować marzenia i mieć ambicję i cele do osiągnięcia. Ważne jest, aby chory się leczył i miał dostęp do specjalistów. Trzeba walczyć ze stereotypami i przekonaniami. Nie wolno negować choroby i jej dyskryminować. Trzeba edukować bliskich o tym, jak działa choroba, aby skutecznie pomagać w zmaganiach z chorobą.

Jak wygląda leczenie schizofrenii?

Leczenie schizofrenii jest kompleksowe i trzeba próbować wszystkiego, by chory lepiej się poczuł i czuł się bezpiecznie. 

  • Farmakoterapię: Leki przeciwpsychotyczne są podstawowym elementem leczenia! Leki to podstawa w leczeniu i nie można tego zaniedbywać. Regularne wizyty u lekarza psychiatry to klucz! 
  • Psychoterapię: Terapia pozwala pacjentom zrozumieć swoją chorobę i nauczyć się z nią żyć. W terapii możesz przetestować wiele rzeczy i sprawdzić, jakie metody u Ciebie działają. 
  • Wsparcie społeczne: Rodzina, przyjaciele i grupy wsparcia odgrywają kluczową rolę w leczenie chorego. Warto wspierać leczenie i robić wszystko, by chory czuł się dobrze! Nie można na pewno negować jego objawów! 
  • Samorozwój. Chory powinien sam się rozwijać i poszerzać swoje umiejętności. Warto nauczyć się strategii na pokonanie objawów. 

Wiele osób ma różne myśli na temat schizofrenii. Na pewno nie jest to tak, że chory ma podwójną osobowość. Chorzy mają jedną osobowość, ale doświadczają zaburzeń myślenia i percepcji, która zaś prowadzą do omamów i halucynacji. Choroby nie da się też wyleczyć, a wiele osób myśli, że jak ktoś lepiej się czuje i zaczyna żyć między ludźmi, to znaczy, że wyzdrowiał. To, że nie widać choroby, nie oznacza, że jej nie ma. Każdy choruje inaczej i nie każdy nadaje się do pracy. Osoby chore na schizofrenię też nie są agresywni. Agresja może się pojawiać w okresach psychozy i gdy chory czuje ogromny lęk i czuje się zagrożony. Poza tym większość chorych jest zupełnie spokojna. Jak widzisz u swojego bliskiego dziwne objawy, to nie bój się pójść do lekarza tego skonsultować. Szybka reakcja na objawy jest najważniejsza! Dbaj o to, by chory brał leki i był aktywny, mimo choroby. Choroba może dopaść każdego, więc nie ma co się jej wstydzić! 

Dodaj komentarz