Jak radzić sobie z chorobą bliskiej osoby?
Choroba bliskiej osoby może być szokiem i niezłym wyzwaniem. Choroba wymaga empatii i cierpliwości. Potrzeba także wiele wiedzy, aby wspierać osobę chorującą na chorobę psychiczną. Chorujący wymaga bliskości i wsparcia. Na pewno trzeba dbać o swoje zdrowie, by być blisko osoby, która cierpi na schizofrenię, czy inną chorobę. Wiele osób czuje strach czy lęk przed chorobami psychicznymi i to jest naturalne. Każdy boi się tego, co nie zna lub nie rozumie. Jednak znajdowanie odpowiednich narzędzi i wiedzy, pomoże Ci lepiej zrozumieć chorego i jego chorobę. Zaburzenie psychiczne trzeba zaakceptować i zrozumieć. To ten pierwszy stopień w pomocy osobie bliskiej. Skup się na tym, co możesz zrobić dla chorego? Jak możesz być bliżej? Budowanie więzi i komunikacja jest bardzo ważna. Choroba zmienia życie całej rodziny, więc trzeba nauczyć się z nią żyć. Jak najlepiej pomóc? Jakie kroki podjąć, aby wsparcie było dobre dla chorego?
Jak radzić sobie z chorobą bliskiej osoby?
Codzienne wsparcie wymaga dużo zaangażowania. Na pewno trzeba robić wszystko, by chory czuł się bezpiecznie. Dbać o to, by nie stresował się objawami. A to jest bardzo trudno, bo na starcie chorowania, osoby chore mogą robić różne rzeczy. Chory musi poczuć, że ma opiekę i że ktoś rozumie jego objawy. Obecność przy chorym jest kluczowa! Bądź bardzo cierpliwy przy chorym, aby poczuł, że rozumiesz jego uczucia i potrzeby. Niech chory ma możliwość wypowiedzenia się, gdy czuje się źle.
Stwórz takie otoczenie, że chory może wyrażać swoje objawy i pragnienia. Im więcej wiesz o chorobie, tym lepiej! Dbaj o to, by chory miał wsparcie psychologiczne, jeśli tego potrzebuje. O regularnych wizytach u psychiatry, chyba nie muszę mówić? Dbaj o swoje zdrowie psychiczne i nie bój się skorzystać z pomocy psychologa. Każdy bliski inaczej reaguje na leki, wiec warto obserwować i spoglądać, jak chory się zachowuje lub czuje na danych lekach.
Na pewno trzeba rozmawiać z innymi o swoich uczuciach. Ty też chorujesz przy swoim bliskim. Nie bój się pokazać emocji, gdy jest to potrzebne. Ty też musisz czasem się wygadać i pomyśleć, co dalej. Nie bój się wsparcia rodziny i profesjonalistów. To też jest element, by lepiej znać chorobę osoby z najbliższej rodziny. Zadbaj o siebie, gdy jest to konieczne. Ty też potrzebujesz wytchnienia.
Naucz się komunikować z osobą chorą. Pokaż jej, że ją rozumiesz! Nie naciskaj, gdy widzisz, że osoba chora nie chce się wypowiedzieć. Bądź delikatny, ale zawsze mów prawdę. Nie ma co ukrywać, że nic się nie dzieje! Niech reszta rodziny tez wspiera! Miej czas dla siebie i na to, aby poczytać książkę czy wyjść na spacer. Zachęcaj chorego do pracy i do tego, by angażował się w życie rodziny.
Choroba bliskiej osoby to nie raz szok, ale warto mieć cas dla siebie. Sen, relaks, hobby to bardzo ważne aspekty, więc się nie poddawaj! Spróbuj zrozumieć chorego i to, jak się czuje.