Czy schizofrenia jest dziedziczna?

Czy schizofrenia jest dziedziczna? O tym będzie ten wpis!

Na pewno schizofrenie jest bardzo złożoną chorobą i trzeba ją diagnozować wraz z psychiatrą. Choroba wpływa na życie chorego i na jego otoczenie. Ciężko jest pokonać schizofrenię, ale trzeba codziennie walczyć! Choroba jest bardzo interesująca, ale i przy tym tajemnicza. Nie wiadomo do końca, co się za nią kryje… Czy chorobę można przewidzieć, gdy ktoś już choruje w rodzinie? 

Czy schizofrenia jest dziedziczna? 

Choroba powoduje, że chory widzi świat inaczej. Ma omamy i halucynacje i ciężko jest odróżnić prawdę od objawów choroby. Każdy choruje inaczej i ma trochę inne objawy, wiec praca z lekarzem jest bardzo ważna! Chory ma zaburzenia koncentracji i myślenia, przez co ciężko mu znaleźć prace i się uczyć. Czy schizofrenia jest dziedziczna? Wiele osób zadaje sobie to pytanie… na pewno jest ryzyko, że choroba będzie przekazywania z pokolenia na pokolenie.

Badania mówią, że genetyka odbiera ważną rolę w rozwoju schizofrenii. Jednak nie jest na 100% pewne, że ktoś zachoruje. Analizy mówią, ze ryzyko jest, ale nie ma nigdy na sto procent pewnie, że każdy zachoruje, gdy ktoś już chorował w rodzinie. Badania wykazały, że bliscy krewni chorujący na schizofrenię są narażone na chorobę, ale czy będą ją miały? No nie i to jest do zbadania przez  naukowców i ludzi zajmującymi się chorobami i genetyką. Na pewno nie ma jednego genu, który by wskazywał chorobę. Jest ich kilka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo choroby. Na przykład u mnie w rodzinie nikt nie chorował na schizofrenie. I ciężko jest się domyślić, co tak naprawdę ją wywołało… 

Zrozumienie tej choroby jest ważne, ale w sumie mało o niej wiemy. Nie rozumiemy tej choroby i ciężko ją wykryć w początkowym stadium, gdy powoli stres i emocje się nasilają. Wciąż nie znamy tej choroby i nie znamy jednego czynnika, który powoduje, że ktoś choruje. Naukowcy na pewno badają tę chorobę i wiedzą, ile pracy potrzeba, by wcześniej wykrywać podatność na zachorowanie. Na pewno jest ryzyko genetyczne, ale środowisko i predyspozycję do choroby też mają coś wspólnego z zachorowaniem. Na pewno trzeba badać chorobę i wiedzieć o niej jak najwięcej! Od tego są badacze, aby znaleźli sposób na szybkie wykrywanie choroby i potem skuteczniejsze leczenie.

Gdy choruje krewny, na przykład rodzic czy rodzeństwo, to ryzyko jest wyższe. Gdy jedno z rodziców choruje, to ryzyko, że dziecko też będzie chorowało, wynosi 10%. Jeżeli obydwoje z rodziców choruje, to ryzyko jest niemal 40%. Więc ryzyko jest, ale nie mówi się, że każdy będzie już chorował na schizofrenię, gdy jedna osoba zacznie chorować. Na pewno środowisko, stres czy narkotyki lub alkohol, mogę powodować, że osoba zachoruje. Nie musisz zachorować, ale gdy masz predyspozycję, to ryzyk choroby jest większe! Chorobe może powodować wiele czynników. Każdy inaczej choruje i ma inne doświadczenia, które spowodowały chorobę. Jeżeli ktoś z rodziny choruje, to trzeba być świadomym ryzyka. Gdy już chorujesz, to zdrowy tryb życia, ruch, farmakoterapia czy psychoterapia może Ci pomoc. Rób wszystko, by pokonać chorobę lub wspierać bliskiego z chorobą. Gdy czujesz, że choroba może dotyczyć Cię, to warto siebie obserwować i szybko interweniować, gdy dzieje się coś dziwnego w myśleniu, czy zachowaniu. 

Dodaj komentarz