Życie rodzin z osobą cierpiącą na schizofrenię, jak wygląda?

Życie rodzin z osobą cierpiącą na schizofrenię, jak wygląda?

Życie rodzin z osobą cierpiącą na schizofrenię, trudne?

Sama choroba jest trudna, nie tylko dla nas chorych, ale i otaczających nas ludzi. Na pewno nasi bliscy cierpią podobnie do nas, przez to, że nie potrafią oni pomóc i rozwiązać problemu, nas chorych. Jak można znaleźć w tym wszystkim równowagę? 

Życie rodzin z osobą cierpiącą na schizofrenię…

Życie z osobą, która ma urojenia i halucynacje, na pewno nie jest łatwe. Funkcjonowanie z osobą chorą, jest wymagające, bo bliscy często nie wiedzą, jak nam pomóc. Strach i niepowodzenia chorego, powodują, że trzeba nauczyć się żyć z osobą chorą. To nieustanna walka i próba zrozumienia tego, co niezrozumiałe. Trzeba się dopasować do trudnych warunków choroby. Powinniśmy mieć, jak chorzy, wsparcie naszych bliskich. Rodzina tez może się czuć zagubiona! Odpowiednia strategia i wsparcie, pomoże w życiu z osobami chorymi na schizofrenię. 

Jakie wyzwania mają osoby bliskie choremu? 

  • Objawy choroby: halucynacje, urojenia, zaburzenia myślenia i emocji to codzienne życie wymagające cierpliwości i empatii.
  • Zmiany w zachowaniu: pacjenci mogą się wycofać, stać się agresywni lub mieć trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie.
  • Leczenie: znalezienie odpowiedniego leczenia i wizyta u lekarza – wszystko to wymaga dużo czasu i energii. Regularne wizyty u psychiatry to podstawa! 
  • Stygmatyzacja: społeczeństwo często nie rozumie schizofrenii…
  • Własne emocje: członkowie rodziny doświadczają również wielu emocji, takich jak strach, złość, bezradność, miłość i nadzieja. Trzeba na pewno wspierać osoby, które towarzyszą choremu. Rodzina nie może czuć się osamotniona, tylko wspierana, jak tylko się da! 
  • Pieniądze. Często osoby chore nie mogą pracować, przez co budżet domowy staje się wyzwaniem. Wiele osób chorych ma renty, ale nie pozwalają one na spokojne życie. 

Jak możesz wspierać chorego, nie zapominając o sobie?

Zasady skutecznego wsparcia, o czym warto pamiętać, gdy ma się w rodzinie chorego? 

  • Pozostań w kontakcie z lekarzem lub terapeutą. Stały kontakt ze specjalistą pozwala lepiej zrozumieć chorobę i odpowiednio reagować na jej objawy. 
  • Stwórz bezpieczną przestrzeń w swoim domu. Stabilne środowisko, przewidywalność i codzienne życie są ważne dla osób cierpiących na schizofrenię.
  • Bądź cierpliwy, ale wyznaczaj granice. Poprawa nastąpi stopniowo, a nie z dnia na dzień.
  • Edukuj się. Warto widzieć dużo o chorobie i jej objawach. Będzie łatwiej Ci wpierać i rozumieć chorego. 
  • Kontakt z innymi rodzinami w podobnej sytuacji może być dobrym pomysłem, by czuć wsparcie innych osób. 

Przebywanie z osobą chorą, to na pewno wyzwanie i wielka odpowiedzialność. Będą nie raz łatwiejsze, jak i trudniejsze chwile, ale nie można się poddawać! Kluczem jest niepoddawanie się i szukanie wsparcia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top