Schizofrenia, jaka to choroba?

Schizofrenia, jaka to choroba? Co warto o niej wiedzieć?

Schizofrenia to przebiegła choroba. Wpływa na to, jak myślimy, czujemy i się zachowujemy. To naprawdę wredna choroba, która niszczy życie w społeczeństwie. To choroba, która budzi lęk i wiele nieporozumień. To, że ktoś słyszy głosy lub widzi dziwne rzeczy, u innych ludzi budzi przerażenie. Przez chorobę widzi się rzeczywistość inną, niż jest. O problemach z myśleniem i emocjami nie mówiąc… Choroba ta intryguje naukowców i przez samych chorych też nie jest zawsze zrozumiała. Wielu z nas może zachorować na schizofrenię czy inną chorobę psychiczną. Ale jaką chorobą jest schizofrenia? 

Schizofrenia, jaka to choroba? 

Schizofrenia to różne objawy, które u każdego są inne. Istnieją takie symptomy, jak objawy, pozytywne, negatywne i poznawcze. Objawy pozytywne to urojenia i halucynacje. Negatywne, to wycofanie społeczne i brak motywacji do działania. Zaburzenia poznawcze wpływają na pamięć i koncentrację. Każdy z tych objawów może się pojawić, ale nie musi. Jednak walka ze wszystkimi jest bardzo trudna. Czynniki choroby są różne: zaburzenia dopaminy, komplikacje w czasie ciąży, traumy, stres, zmiany w strukturze mózgu mogą wywołać chorobę. 

Chorobę leczy się lekami i terapią, aby trochę ulżyć choremu. Leki pomagają w złagodzeniu objawów, a dzięki terapii lepiej poznaje się chorobę  i uczy z nią żyć na co dzień. Ważne jest również pomoc społeczna czy rodziny w czasie choroby. Leczenie wymaga wsparcia rodziny i lekarzy, by chory lepiej funkcjonował. Chorowanie na schizofrenię bez pomocy innych, bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie. Zrozumienie ze strony społeczeństwa powinno być, ale niestety często go nie ma. Gdyby ludzie lepiej traktowali chorych psychicznie, to byłoby dużo łatwiej wejść szybko do społeczeństwa. 

Według mnie, schizofrenia, bardzo przeszkadza w życiu. Przez chorobę traci się wszystko i z czasem trzeba pomału wracać do społeczeństwa, co jest ogromnym wyzwaniem. Fałszywe przekonania o rzeczywistości nie pomagają w procesie leczenia. Ciągłe omamy i doświadczenia zmysłowe, powodują, że chorzy wchodzą w swój świat. Zaburzenia myślenie powodują, że ciężko się wyrwać z choroby. Pobudzenie lub brak motywacji też nie pomagają. Ciągła walka z emocjami, stresem i brakiem koncentracji… to wszystko wpływa na życie i przez to izolujemy się jako chorzy.

Na schizofrenię choruje się całe życie… Raz są lepsze dni, a raz gorsze. Z chorobą można żyć, ale wymaga to lat pracy nad sobą, by lepiej się poczuć. Niby coraz lepiej rozumiemy choroby psychiczne, ale i tak są one bardzo tajemnicze i trudne do zrozumienia. Jak ktoś może coś widzieć lub słyszeć? Boi się ludzi? Nie wychodzi z domu? Ze schizofrenią ciężko jest znaleźć pracę, bo ludzie obawiają się chorych w pracy. Na pewno trzeba mieć dużo samozaparcia, aby zacząć pracować z chorobą, ale jest to możliwe. Regularne branie leków powoduje, że czujemy się coraz bardziej pewni siebie i możemy robić więcej w ciągu dnia. Warto szukać pasji, które można wykorzystać w szukaniu zatrudnienia. Na pewno jest wiele rzeczy, których chorzy nie są w stanie robić, ale trzeba szukać! 

Dodaj komentarz