Co, gdy pojawiają się lęki?
Lęki w chorobie psychicznej, to chyba najgorsze, co możesz przeżywać na co dzień. Ten ciągły stres i brak kontroli bardzo przeszkadza. Lęki są normalne, ale w chorobach psychicznych, są one zbyt duże i bardzo przeszkadzają w życiu. Może się zacząć od niepokoju, a skończyć na tym, że lęk blokuje cale funkcjonowanie. Jak sobie radzić z lękiem? Co powoduje, że znajdziesz kontrolę nad swoim życiem?
Co, gdy pojawiają się lęki?
Dla wielu osób lęk jest czymś normalnym. To sygnał ostrzegawczy, gdy widzisz i czujesz zagrożenie. Kiedy odczuwasz lęk, to organizm zapala mechanizmy obronne i przygotowuje do walki lub ucieczki. Jednak dla osób wrażliwych, lęki mogą się zamienić w zaburzenia lękowe… i wtedy czujesz ten ciągły lęk przed czymś, czego często nie ma. Czujesz ten stres i napięcie. Masz w głowie natrętne myśli i ciągle kombinujesz, jak je pokonać. Starasz się nie myśleć, a ta głowa i tak produkuje natrętne myśli. To wpływa na codzienne funkcjonowanie. Ten nadmierny lęk i niepokój to najgorsze gówno, które bardzo ciężko pokonać. Nie masz kontroli nad tymi myślami i lękami…
Przyczyny lęku, skąd się on bierze?
Przyczyny lęku są bardzo złożone i różnorodne. Na pewno trzeba wiedzieć o nich sporo, by wykryć u siebie jakieś pierwsze objawy. Co jest częstą przyczyną lęków?
- Doświadczenia traumatyczne: tu chyba nie trzeba co tłumaczyć.
- Stres: to chyba moja przyczyna lęku i niestety ze stresem walczę każdego dnia, mimo w miarę przyjaznego środowiska. Niestety od dziecka mam problemy ze stresem, co mogło się przyczynić do zaburzeń lękowych.
- Niepewność: obawy co do przyszłości nie pomagają w zaburzeniach lękowych.
- Zaburzenia chemiczne w mózgu: Nieprawidłowości w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina, mogą być przyczyną lęków.
Walczenie z lękami, to bardzo trudna rzecz. Na pewno trzeba z nimi mierzyć, by mieć lepsze samopoczucie, ale tak walka nie jest równa. Na pewno, gdy poczujesz pierwsze lęki, czy na przykład atak paniki, to zobaczysz, co Twój umysł potrafi wytworzyć. Wczesna diagnoza pomoże Ci szybciej pokonać swoje objawy lękowe, ale czy one znikną? Jest tyle rzeczy związanych z lękami, że sobie nie wyobrażasz. Niby stosuje się ekspozycję, ale u mnie działało to niezbyt OK. Może ktoś nie umiał mnie w tym poprowadzić, ale co z tego, że wychodzisz z domu i starasz się nie myśleć i nie mieć leków, jak i one dalej są. Masz mętlik w głowie i ciągle myślisz o powrocie domu. To samo w kontaktach z ludźmi… chcesz szybko kończyć rozmowę i posiedzieć sobie z bliskimi.
Objawy lęku, kiedy widać, że czujesz lęk?
Objawy każdy ma inne i każdy inaczej na nie reaguje. Jednak warto wyróżnić ich kilka. Na pewno warto wiedzieć, co możesz czuć, gdy pojawia się lęk.
- Objawy fizyczne: przyspieszone tętno, pocenie się, drżenie, trudności z oddychaniem, bóle głowy, napięcie mięśniowe, zaburzenia snu.
- Objawy emocjonalne: niepokój, strach, napięcie, poczucie bezradności, poczucie odrealnienia.
- Objawy poznawcze: trudności z koncentracją, problemy z pamięcią, katastroficzne myślenie, obawy dotyczące zdrowia.
Farmakoterapia mi pomogła, ale nie zniwelowała lęków. Pojawiają się i tak natrętne myśli, czy kłopoty z wychodzeniem z domu. Lęki są i były i chyba się muszę do nich przyzwyczaić. Na pewno wsparcie bliskich bardzo pomaga i wyjście z nimi z domu jest łatwiejsze, ale i tak trzeba walczyć z tym wszystkim każdego dnia. Na pewno trzeba podjąć leczenie i starać się pokonać lęki, ale z czasem jest tego za dużo. Leczenie i wsparcie jest bardzo potrzebne!
Rodzaje zaburzeń lękowych, w co mogą się zamienić?
Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń lękowych, w tym:
- Zaburzenia lękowe uogólnione: charakteryzują się przewlekłym, nieuzasadnionym lękiem.
- Napady paniki: nagłe, intensywne ataki lęku, które mogą trwać kilka minut.
- Fobia społeczna: lęk przed ludźmi, oceną, rozmową czy wyjściem z domu.
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne: charakteryzuje się uporczywymi, natrętnymi myślami. To u mnie pojawia się najczęściej i to rzecz, z którą walczę każdego dnia.
Zaburzenia lękowe są coraz częstsze, przez stres i naciskanie całego środowiska, by być najlepszym. Wiele osób cierpi na zaburzenia lękowe i trzeba być ich świadom i mimo tego pracować nad sobą. Trzeba edukować ludzi, by szybko reagowali na ataki paniki i się leczyli. Z głową trzeba walczyć, ale i tak jest ciężko. Lęk może się stać ogromnym problemem. Wczesna diagnoza powoduje, że możesz lepiej funkcjonować i lepiej poznać siebie. Pomoc specjalistów jest potrzebna, więc nie bój się prosić o radę i wsparcie! Nie musisz czuć lęku samotnie. Masz wiele sposobów na pokonanie lęku. Musisz spróbować wszystkiego i zobaczyć, co u Ciebie działa. Zobacz, jakie Ty masz potrzeby… potrzebujesz leków, terapii? Wparcia rodziny i bliskich?
Co, gdy pojawiają się lęki i sobie z nimi nie radzisz? Pomoc specjalistów!