Schizofrenia i dziedziczenie.

Schizofrenia i dziedziczenie. Co warto o tym wiedzieć? 

Schizofrenia to poważne zaburzenie. Jak wygląda dziedziczenie w tej chorobie? O objawach schizofrenii już pisałem, ale co warto jeszcze wiedzieć? Choroba może być dziedziczna i na pewno zaburza działanie chorego. Osoby, które mają krewnych, chorych na schizofrenię, muszą mieć na uwadzę, wyższe ryzyko rozwoju choroby psychicznej. Jak to wygląda w Twoim przypadku? Masz kogoś chorego, czy sam chorujesz?

Schizofrenia i dziedziczenie.

Czy ta choroba jest dziedziczna? Tak! Niestety tak… Jeżeli ktoś choruje lub chorował w rodzinie, to jest taka możliwość, że kolejne pokolenie może mieć schizofrenię. Choroba może pojawić się też ze względu na czynniki środowiskowe jak i stresujące wydarzenia. Ryzyko wystąpienia schizofrenii w populacji ogólnej wynosi około 1%, ale wzrasta do 10% w przypadku posiadania krewnego pierwszego stopnia z diagnozą schizofrenii. Więc ryzyko jest, gdy ktoś już choruje. U mnie nikt nie miał tej diagnozy, a jednak zachorowałem. U mnie to bardzo ciekawy przypadek. Na pewno coś musiało spowodować chorobę, ale jak już mnie to spotkało, to nie mam nic do powiedzenia. Muszę z nią żyć i rozwijać się według własnych możliwości. Jak to jest u Ciebie lub Twojego krewnego?

Niektóre geny mogą powodować chorobę. Jednak to nie jest bezpośrednia przyczyna chorowania. Zwiększają podatność na chorobe, ale nie muszą zawsze tego robić! Jest wiele genów, które mogą zwiększać podatność na chorobę i ich skupienie w mózgu też może odpalić schizofrenię… Gdy ktoś choruje w rodzinie, to ryzyko jest na pewno większe! 

Schizofrenie powoduje objawy negatywne, pozytywne i poznawcze. Choroba może powodować urojenia, halucynacje, zaburzenia myślenia, brak emocji czy zdolność odczuwania przyjemności. Poza tym mogą się pojawić problemy z pamięcią i koncentracja. Ciężko jest też planować i motywować się do codziennych  zadań i obowiązków. 

Na rozwój choroby mogą również wpływać środowisko chorego. Jakie są czynniki rozwoju schizofrenii? 

  • Narażenie na wirusy w okresie płodowym lub wczesnym dzieciństwie.
  • Stresujące wydarzenia w dzieciństwie, takie jak nadużycia lub zaniedbanie.
  • Komplikacje podczas porodu lub w okresie okołoporodowym.
  • Nadużywanie substancji psychoaktywnych (alkoholu też).

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, czy Ty możesz zachorować, to zawsze można skonsultować się z lekarzem i obserwować siebie. 

Zrozumienie roli genetyki w schizofrenii jest kluczowe dla rozwoju dobrych metod leczenia. Chociaż genetyka może wskazywać na większe ryzyko, to nie tylko ona może powodować chorobę. Środowisko jak i stres mogą wywołać chorobę! Jak napisałem wyżej, mogą to być czynniki środowiskowe jak i okołoporodowe itp. Ryzyko jest zawsze, gdy ktoś ma predyspozycje, ale schizofrenia to nie wyrok i można z nią żyć! Na pewno potrzeba wielu badań, aby dobrze zrozumieć tę chorobę psychiczną. Wielu badaczy robi w tym postępy, ale na bardziej zrozumiałe wyniki na pewno trzeba poczekać! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top