Jakie są objawy pozytywne schizofrenii? Co warto znać?
Na pewno schizofrenie to bardzo złożona i trudna choroba dla chorego i bliskich. Wpływa ona na zachowanie i myślenie chorego. Objawy dzielą się na te pozytywne jak i negatywne. W tym artykule przedstawię te pozytywne. Jak te objawy wpływają na życie chorego? Jaka jest natura choroby i co ona powoduje? Na pewno utrudnia ona codzienne funkcjonowanie pacjenta.
Jakie są objawy pozytywne schizofrenii?
To, że coś jest nazwane jako pozytywne, nie oznacza to, że są one przyjemne dla chorującego. Odnoszą się one od nadmiaru pewnych zachowań czy myślenia. Jakie są charakterystyczne objawy pozytywne schizofrenii? Objawy pozytywne schizofrenii obejmują to halucynacje, urojenia, zaburzenia myślenia i mowy oraz dziwne zachowania. Te symptomy są często najbardziej zauważalne!
Halucynacje
Halucynacje to fałszywe spostrzeżenia zmysłowe, które nie mają rzeczywistego bodźca zewnętrznego. Najczęściej się pojawiają halucynacje słuchowe, które mam ja. W moim przypadku są to piski i dziwne dźwięki oraz czasem krzyki. Ale głosy mogą też komentować zachowanie i nakłaniać do dziwnych rzeczy. Głosy mogą też ze sobą rozmawiać i wydawać polecenia, co chory ma zrobić. Głosy najczęściej są bardzo krytyczne i wrogie i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu pacjenta. Można też widzieć rzeczy, których nie ma w rzeczywistości. Mogą się pojawić także halucynacje dotykowe, węchowe i smakowe, ale one pojawiają się rzadziej, ale równie ciężko jest z nimi wytrzymać.
Urojenia.
To przekonania sprzeczne z rzeczywistością. Nie mają one podstaw w rzeczywistości. Chory może myśleć i czuć, że jest przedmiotem spisku, że ma jakieś specjalne umiejętności lub, że jest jakąś ważną postacią. Często bardzo ciężko uzmysłowić osobie, że są to tylko urojenia, bo chory bardzo mocno w nie wierzy. Mogą się pojawić urojenia, że ktoś chce zaszkodzić. Może wierzyć, że ma specjalne moce i jest kimś ważnym z postaci religijnych. Często chory myśli, że przypadkowe zdarzenia, mają z nim związek i że dana sytuacja nawiązuje do jego myślenia (u mnie się to często pojawia).
Zaburzenia myślenia.
Ciężko jest wyciągać wnioski i podejmować decyzję. U mnie jest to chyba jeden z większych problemów w schizofrenii. Bardzo ciężko jest mi podjąć decyzję, co chce robić i ciężko jest mi myśleć logicznie i wyciągać wnioski. Czasem w chorobie pojawia się chaotyczna i niespójna mowa. Chory często przeskakuje z tematu na temat i ciężko jest mu utrzymać spójną rozmowę, przez używanie dziwnego słownictwa. Często u mnie pojawia się jakby blokada, że nie można myśleć. Czuje się wtedy, że nie umiem myśleć i wyciągać wniosków. To bardzo utrudnia myślenie i to, aby znaleźć rozwiązanie na dany problem.
Na pewno trzeba szybko znaleźć te objawy pozytywne i zgłosić się do lekarza, gdy są one coraz cięższe do pokonania. Choroba niestety powoduje, że izolujemy się w społeczeństwie i ciężko jest coś zmienić w swoim życiu, przez braki w myśleniu logicznym i trudności w podejmowaniu decyzji. Halucynacje i urojenia powodują, że wchodzimy w swój świat i bardzo trudno jest z niego wyjść. Niekiedy mamy myśli, że ktoś nas śledzi i że jesteśmy kimś ważnym i mamy specjalną misję na ziemi. Czujemy, że jesteśmy podsłuchiwani i obserwowani przez jakieś służby. Czasem nasze zachowania mogą być dziwne dla społeczeństwa…
Te objawy powodują, że ciężko jest funkcjonować wśród ludzi. Chory ma trudności w koncentracji i często nie może pracować w stresujących zawodach. Izolacja też nie pomaga i powoduje, że ciężko jest wrócić do „normalności”. Ciężko jest się komunikować z innymi. Często nie rozróżniamy swoich urojeń od rzeczywistości i przez co komunikacja z pacjentem może być dziwna i utrudniona. Leczenie schizofrenii to leki, terapia i wsparcie społeczne. Leki powodują, że urojenia i halucynacje są mniejsze i lepiej jest funkcjonować. Terapia może pomóc w zrozumieniu choroby i tego, jak sobie z nią radzić. Na pewno trzeba zrozumieć schizofrenię i to, jak ona działa. Ale najważniejsze jest leczenie!