Praca i schizofrenia: jak znaleźć zatrudnienie?

Praca i schizofrenia: jak znaleźć zatrudnienie?

Zatrudnienie w chorobach psychicznych to wyzwanie. Będąc chorym na schizofrenię czy inną chorobę psychiczną, ma się wiele ograniczeń. Można się zatrudnić, ale wymaga to lepszego samopoczucia! I wiele pracy, by nauczyć się znowu funkcjonować w życiu społecznym. Zatrudnienie na pewno pomaga w chorobie, ale czy jest to dla każdego? Każdy powinien realizować się zawodowo, ale jak to jest u chorych psychicznie? No ciężko! Znalezienie pracy, jako osoba chora, to wielkie wyzwanie! 

Czym jest praca i schizofrenia? 

Dobrze byłoby, gdyby każdy chory mógł pracować, ale to nie zawsze jest możliwe. Na pewno trzeba edukować pracodawców, by nie bali się zatrudniać chorych. Trzeba ich informować o tym, że trzeba także dbać o osoby chore na różne choroby psychiczne. Ale mało kto chce zatrudniać osobę, która ma problemy z koncentracją i myśleniem logicznym. Osoba chora psychicznie powinna dobrze się czuć wśród swoich koleżanek czy kolegów z pracy. Trzeba dbać o dobre środowisko pracy chorego. Wiele osób jest zdolnych do pracy, ale nie ma w swojej miejscowości takiej możliwości. Nie każdy mieszka w mieście, gdzie może sobie dorobić do renty. I to jest też problem, gdy nawet ktoś chce pracować. I co wtedy? Możesz szukać pracy zdalnej. To też jest wyjście! Ale trzeba wiele samozaparcia, aby osiągnąć swoją karierę w sieci… 

Na pewno jest ciężko znaleźć zatrudnienie jako osoba chora na schizofrenię. Nie raz nie posiada się umiejętności, aby zatrudniać się w dobrej pracy. Ciężko się pracuje bez odpowiedniej motywacji i ciągłej walce z chorobą. Na pewno każdy chory ma potencjał, ale czy każdy ma na tyle sił odwagi, by poszerzać swoje umiejętności, by mieć lepszą pracę? Na pewno trzeba kontrolować stan chorego w pracy i zobaczyć, jak się w niej czuje. Jako pracodawca trzeba mieć to na uwadze, że może się pogorszyć! Dobrze byłoby, aby osoba chora informowała o tym, jak się czuje i nie bała się powiedzieć, że chce mieć chwilę przerwy… ale kto będzie chciał osobę do pracy, która nie jest zawsze dostępna na sto procent? No właśnie i to jest przykre, że nie wiadomo, jak będzie z tym samopoczuciem. Nigdy nie wiadomo, kiedy się pogorszy! Na pewno nie każdy nadaje się do pracy etatowej. Nie każda praca jest dobra do osoby chorej na schizofrenię. Gdy potrzeba skupienia i powtarzalności przez wiele godzin, to nie będzie to dobry sposób na zarobek. Na pewno trzeba szukać pracy, która jest dopasowana do choroby i która nie jest zbyt wymagająca na początku. 

Można osiągnąć sukces, chorując na schizofrenię, ale to ogromne wyzwanie. Chory może być, kim chce, ale to wymaga ogromnej pracy i motywacji, czego nie raz brakuje chorym! Na pewno trzeba się kontrolować w pracy i zobaczyć, jak chory na schizofrenię czuje się na stanowisku. Trzeba też wiedzieć, że każdy inaczej choruje i ma inne objawy, które mu przeszkadzają. To najważniejsze, by informować szefa o swoich obawach i objawach!

Na pewno trzeba się zastanowić, by praca była dopasowana do chorego, ale mało jest takich stanowisk w tych czasach, gdzie potrzeba koncentracji i skupienia. Na pewno większa edukacja powinna być wśród pracodawców, by chcieli zatrudniać osoby chore psychicznie. 

Dodaj komentarz