Codzienność ze schizofrenią. Jakie są wyzwania i radości?
Życie ze schizofrenią to wiele wyzwań. Na pewno choroba wiele odbiera, ale nie ma co się poddawać. Zaburzenie to może prowadzić do halucynacji, urojeń i zaburzeń myślenia, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.
Jaka jest codzienność ze schizofrenią?
Ze schizofrenią można żyć, ale wymaga to dużo pracy z psychiatrą i psychologiem. To także wiele własnej pracy, by lepiej działać każdego dnia. Są lepsze jak i gorsze dni, jak u każdego… To pełno wyzwań i radość, gdy coś się osiągnie.
Życie z chorobą, to urojenia i halucynacje. Najczęściej słyszy się głosy. Te głosy mogą wydawać polecenia, komentować myśli lub prowadzić ze sobą rozmowy. Często nie wiadomo, czy te objawy to prawda, czy tylko urojenie… Myśli osób ze schizofrenią mogą być nietypowe i trudne do śledzenia. Mogą mieć problemy z koncentracją, pamięcią i podejmowaniem decyzji na różne tematy. To sprawia, że codzienne czynności, takie jak praca czy utrzymanie kontaktów z ludźmi, stają się znacznie trudniejsze. Często pojawią się różne emocje. Raz mogą być silne, a potem chory może czuć się depresyjnie. Choroba wpływa na sposób, w jaki osoba myśli, czuje i zachowuje się, prowadząc często do trudności w codziennym funkcjonowaniu.
Jakie wyzwania mają osoby ze schizofrenią?
Życie z chorobą, to codzienna walka. Czasem nie ma się sił do pracy czy rozwoju. Często wszelakie czynności mogą się wydłużać przez brak koncentracji. Wiem, jak jest u mnie… wiele rzeczy przychodzi mi z trudnością. Nie można się poddawać w chorobie, ale często choroba przeszkadza bardzo w normalnym funkcjonowaniu. Wiele osób nie ma motywacji do działania i przez to nie pracuje nad sobą i nad chorobą. Wiele osób nie chce zatrudniać ludzi chorych na schizofrenię, bo nie nadążają za zdrowymi. Wiele osób nie rozumie chorych psychicznie i to też nie pomaga w procesie zdrowienia. Jak widzisz, choroba psychiczna to nie tylko walka ze sobą, ale i z otoczeniem, jakie się ma.
Jednak choroba psychiczna to nie tylko problemy. To też dobre chwile. Dzięki temu, że siedzi się w domu, to można rozwijać swoje pasje. Pracować nad objawami choroby z psychologiem. Dzięki wsparciu bliskich można także wyjść na spacer, jeśli ma się ochotę. Warto też pokazać, że z chorobą można funkcjonować dobrze, choć z problemami. Na pewno trzeba być wytrwałym w pokonaniu objawów. Nie jest to ława rzecz, ale nie można się poddawać. Warto inspirować siebie do zmiany i cieszyć się z małych rzeczy każdego dnia. Jak Ty możesz się wyrazić? Co chcesz osiągnąć w swoim życiu? Pamiętaj, by mieć bliskich, którzy mogą coś zmienić i zachęcać do tych zmian. Warto pielęgnować swoje pasje i marzenia i cieszyć się z każdego, małego sukcesu!
Nie bój się szukać pomocy, gdy czujesz się źle! Jakie życie Ty możesz mieć? Co możesz zmienić w swoim życiu? Co możesz poprawić, dzięki pracy nad sobą i nad chorobą? Będzie wiele wyzwań, ale się nie poddawaj! Spróbuj rozwijać swoje cele i rozwijać się, nawet będąc chorym. Jak chcesz rozwijać swoje umiejętności i poszerzać horyzonty?