Miejsce osób ze schizofrenią w społeczeństwie!

Jakie jest miejsce osób ze schizofrenią w społeczeństwie? 

Schizofrenia jest złożonym zaburzeniem, które dotyka wielu ludzi na świecie. Niestety to choroba, która ma wiele stereotypów. Wiele ludzi boi się tej choroby i przez to dyskryminuje osoby chore na schizofrenie… Pierwszy kontakt z chorobą może być straszny dla samego chorego jak i jego otoczenia. Osoba chora może się czuć coraz bardziej izolowana. 

Jakie jest miejsce osób ze schizofrenią w społeczeństwie? 

Schizofrenia to przewlekłe zaburzenie psychiczne, które wpływa na sposób myślenia, odczuwania i postrzegania rzeczywistości. 

Objawy są różne i obejmują urojenia, czyli fałszywe przekonania, które dana osoba utrzymuje pomimo tego, że nie są one zasadne. Osoba chora ma halucynacje, czyli doznania zmysłowe, które nie mają rzeczywistej przyczyny (np. słyszenie głosów, czy widzenie czegoś). Osoba ze schizofrenią ma zaburzenia myślenia, jak trudności z koncentracją.  Pojawiają się zaburzenia emocjonalne: dziwne emocje lub ich brak, senność, pobudzenie. Osoby chore wycofują się społecznie, mają dziwne lub niezrozumiałe zachowanie. Z takimi objawami osoby chore muszą walczyć codziennie. 

Jedną z największych trudności, z jakimi borykają się osoby chore na schizofrenię, jest walka ze stereotypami. Chorzy są postrzegani jako niebezpieczni i dziwni. Nic bardziej mylnego. Nie wszyscy stają się agresywni tylko dlatego, że są chorzy… chociaż mogą zachowywać się impulsywnie, większość osób jest spokojna. Schizofrenia jest zaburzeniem biologicznym, a jej przyczyny są złożone i słabo poznane. Schizofrenicy mogą prowadzić normalne życie: przy odpowiednim leczeniu i wsparciu! Osoby chore są często stygmatyzowane i przez to doświadczają tego, że są samotni i się jeszcze bardziej izolują. 

Edukacja pomaga ludziom zrozumieć, czym jest schizofrenia i jak się objawia. Pomaga obalić mity i stereotypy, które utrwalają uprzedzenia. Edukacja uczy ludzi, jak wspierać osoby z problemami psychicznymi. Na pewno trzeba edukować osoby wokół chorego, aby go wspierali. Trzeba rozmawiać o tej chorobie. Obalać różne wyobrażenia na temat tej choroby i zwiększać świadomość ludzi o chorobach psychicznych. Trzeba okazać współczucie i empatię! 

Leczenie polega na zażywaniu leków i na psychoterapii jeśli jest potrzebna. Ważne jest wsparcie rodziny i osób bliskich. Dzięki temu można zaznać lepszego życia! Osoby chore na schizofrenię to też ludzie z emocjami i potrzebami. To, że ktoś zachorował, nie oznacza, że trzeba go szufladkować. Szukaj wiedzy na temat choroby z wiarygodnych stron i staraj się dużo dowiedzieć o chorobie. Słuchaj chorego bez oceniania, bo czasem może on mówić dziwne rzeczy. Pokaż mu wsparcie i wysłuchaj go, jeśli jest taka potrzeba. Dziel się swoją wiedzą o chorobie z innymi. 

Osoby chore potrzebują akceptacji, zrozumienia i wsparcia. Jest dla nich miejsce w społeczeństwie, ale trzeba im dać szansę. Wsparcie najbliższych osób, bardzo w tym pomaga! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top