Jak zachowuje się osobą ze schizofrenią?
Zachowanie osoby ze schizofrenią zależy od stopnia choroby i innych czynników. Zależy od cech pacjenta i jego leczenia. Objawia się ona omamami i halucynacjami słuchowymi. Wyobraź sobie i pomyśl, że świat wokół Ciebie to spisek. Że każdy Twój ruch jest śledzony, a słowa podsłuchiwane. Że ludzie wokół Ciebie chcą Ci zaszkodzić i spowodować, żebyś coś zrobił, czego nie chcesz. Takie jest właśnie życie ze schizofrenią! Codziennie walczysz ze swoimi głosami i nie wiesz na początku co się z Tobą dzieje.
Jak zachowuje się osobą ze schizofrenią?
Osoby cierpiące na schizofrenię paranoidalną mogą doświadczać urojeń prześladowczych, gdzie czują, że są obserwowane i kontrolowane. Osoby chore mogą myśleć, że mają niezwykle zdolności lub są kimś ważnym. Głosy mogą komentować zachowania i nakazywać jakieś czynności, co może być niebezpieczne dla innych i samego chorego. W chorobie pojawiaj się trudności z koncentracją oraz komunikacją. Często osoby mają problem z logicznym myśleniem, co sprawia, że mogą się zachować nieadekwatnie do sytuacji. Osoby chore wycofują się z życia w społeczeństwie. Mogą być podejrzliwi i nie ufać innym osobą. To powoduje, że tracą one relację z otoczeniem.
Jak wygląda życie z urojeniami?
Życie z urojeniami jest niezwykle trudne. Osoba doświadczająca ich może czuć się ciągle zagrożona, izolować się od innych, mieć problemy z utrzymaniem relacji, a nawet z wykonywaniem codziennych czynności. Urojenia mogą prowadzić do:
- Lęku i niepokoju: ciągłe poczucie zagrożenia powoduje, że chory często czuje napięcie. To bardzo przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.
- Agresji: gdy objawy są za duże, to może pojawić się agresja. Ale to już w skrajnych przypadkach.
- Wycofania społecznego: strach przed innymi ludźmi powoduje, że się oddalamy od życia w społeczeństwie.
- Paranoi: osoba chora podejrzewa, że wszystko to spisek i że ktoś chce zrobić coś złego.
Jak rozpoznać pierwsze objawy schizofrenii? Na pewno osoba zaczyna się izolować i mieć problemy z nauką czy pracą. Osoba staje się podejrzliwa, wycofana, lub agresywna. Pojawiają się zaburzenia snu. Mowa może być chaotyczna i niespójna oraz tym, że dana osoba utraca swoje zainteresowania.
Każda osoba chora na schizofrenię może zachowywać się inaczej. Każdy ma unikalne i potrzebuje innego leczenia. Przebywanie z osobą chorą, wymaga dużo empatii i cierpliwości. Trzeba próbować rozumieć zachowania innych. Dlatego osoby przebywające z chorym, musi wiedzieć jak najwięcej o chorobie. To powoduje, że lepiej jest wspierać chorego i dostarczyć mu spokojne otoczenie. Słuchaj o objawach chorego i podejdź do jego choroby z szacunkiem. Musisz zaakceptować objawy bliskiego i to, jak się w danej chwili czuje. Musisz zachęcać do brania leków i do wizyt u psychiatry, gdy coś się dzieje. Terapia farmakologiczna wymaga czasu, by leki zaczęły działać.