Sposoby na zapobieganie nawrotom, jakie są?

Jakie są sposoby na zapobieganie nawrotom schizofrenii?

Jakie są sposoby na zapobieganie nawrotom schizofrenii? Co warto na ten temat wiedzieć?

Choroba może się pogorszyć w każdej chwili. Jak można zapobiegać wybuch psychozy? Na pewno w chorobie są gorsze, jak i lepsze dni. Jednak trzeba codziennie walczyć z chorobą i przede wszystkim brać leki i chodzić do psychologa, jeśli jest potrzeba. 

Jakie są sposoby na zapobieganie nawrotom schizofrenii?

Nawroty mogą być większe, jak i mniejsze. Na pewno trzeba się dużo kontrolować i sprawdzać swoje objawy. Jak coś się zmienia i nagle czujesz zbyt duży lęk czy objawy, takie jak halucynacje się pojawiają zbyt często, to trzeba się skonsultować z lekarzem. 

Leki!

Na pewno trzeba stosować się do zaleceń lekarza, aby nawroty nie miały miejsca. Regularne stosowanie leków jest najważniejsze! Na pewno trzeba chodzić do psychiatry i stosować się do jego poleceń. Rób wszystko, by dobrać z lekarzem odpowiednie leki, które Cię wspierają w walce w chorobie. Jak czujesz, że coś jest nie tak, to szybko skonsultuj się ze swoim lekarzem! Stabilność objawów to coś, co powinieneś monitorować! Dla mnie leki to podstawa i gdyby nie one, to nie wiem, jak bym się czuł. Nie warto samemu zmieniać dawek leków lub przestać ich brać. Wszystko musi być skonsultowane z lekarzem! Nie ma też co czytać o skutkach ubocznych danego leku, bo każdy inaczej reaguje na daną substancję.

Może terapia? 

Możesz spróbować stosować terapię w walce z chorobą. Zrozumienie choroby i swoich emocji to klucz. Zobacz, czy terapia jest dla Ciebie? Jak możesz współpracować z terapeutą? Czy rozmowa z inną osobą, pomoże Ci w walce z chorobą? Zobacz, czy Ci to pomaga! Zobacz, czy taka praca nad chorobą Ci pomaga. Nie każdemu to pomaga i ciężko jest znaleźć dobrego specjalistę. Czy poradzisz sobie z trudnościami sam, czy z pomocą, to już zależy od Ciebie! Na pewno, warto kilka razy porozmawiać z psychologiem i zobaczyć, czy jest to dla Ciebie i czy Ci to pomaga?

Wsparcie! 

Warto szukać osób, z którymi możesz porozmawiać. Bliscy to podstawa w walce z chorobą! Zbuduj dobre relacje i staraj się „wygadać”, jeśli masz taką potrzebę. Jakie Ty otrzymujesz wsparcie emocjonalne? Zrób wszystko, by Twoja rodzina też dużo wiedziała o chorobie, aby Cię wspierać w gorszych dniach. Rodzina ma być edukowana przez lekarzy, jak i psychologów, by lepiej wspierać, w walce ze schizofrenią. Ciężko jest żyć z chorobą, gdy nie ma się wsparcia, więc znajdź kogoś, z kim możesz porozmawiać!

Tryb życia. 

Warto się ruszać i zdrowo się odżywiać, aby mieć siły do kolejnych wyzwań. Dużo snu też jest wskazane, aby się wysypiać i mieć energię do działania. Wiem, jak ciężko jest utrzymać zdrowy tryb życia, gdy boimy się wyjść z domu. To spaceruj po ogrodzie czy blisko domu, wraz z bliskimi, aby nie czuć się samotnie.

Monitorowanie siebie samego. 

Na pewno sam zobaczysz, gdy będzie jakiś nawrót. Zobaczysz, że masz większe objawy i nie czujesz się dobrze. Dlatego trzeba siebie obserwować. Sprawdzać, czy masz większe objawy i czy coś jest nie tak z emocjami i stresem. Gdy czujesz się źle, to szybko skontaktuj się z psychiatrą! 

Na pewno trzeba regularnie stosować leki i sprawdzać swój stan zdrowia. Możesz poprawić swoje życie, gdy chorujesz, ale czeka Cię sporo pracy! Nawrót może dotknąć każdego chorego, więc trzeba dobrze siebie obserwować! Jak Ty sprawdzasz swój stan? Wiesz, kiedy masz nawrót i masz kontakt ze swoim psychiatrą? Edukuj siebie i swoich bliskich, by reagowali, gdy widzą nawrót. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top