Różnice między schizofrenią a innymi chorobami psychicznym

Jakie są różnice między schizofrenią a innymi chorobami psychicznymi?

Jakie są różnice między schizofrenią a innymi chorobami psychicznymi?

Każda choroba psychiczna jest trudna i ciężko się z nią pogodzić. Często choroba przychodzi nagle i w złym momencie. Mało kto myśli o schizofrenii i innej chorobie psychicznej, jeżeli ktoś z rodziny lub bliskich nie zachoruje. Każdy ma swoje dziwne myśli o chorobie związanej z psychiką ludzką. Dobry psychiatra nie da Ci diagnozy po pięciu minutach. Musi dobrze Cię poznać, aby powiedzieć, na co chorujesz. Na pewno schizofrenia może szokować, jeśli pojawi się nagle… Na pewno trzeba zrozumieć inne choroby i różnice, jakie między nimi są. Schizofrenia często powoduje to, że chory nie odróżnia rzeczywistości od urojeń. Schizofrenia bardzo niszczy życie i wpływa na nie każdego dnia. Jak ją odróżnić od innych chorób psychicznych? Czy zawsze to musi być schizofrenia?

Jakie są różnice między schizofrenią a innymi chorobami psychicznymi?

Istnieje wiele różnych rodzajów schizofrenii, a każdy z nich może powodować różne objawy. Niektóre typowe objawy to:

  • Omamy: dostrzeganie lub słyszenie rzeczy, których nie ma. To na pewno jest przykre przeżycie i widzenie lub słyszenie dziwnych rzeczy, nie pomaga w zdrowieniu. Często omamy są bardzo prawdziwe i ciężko jest odróżnić to, co jest wytworem umysłu od tego, co jest naprawdę. 
  • Myśli: silne, fałszywe przekonania, których nie da się wytłumaczyć. Gdy wejdzie jakaś myśli do głowy, nawet taka, która nie ma sensu, to ciężko jest ją wytłumaczyć choremu. U mnie takie myśli pojawiły się 2-3 lata tamu i nie raz są bardzo uciążliwe. Ciężko jest pokonać natrętne myślenie, ale staram się z tym walczyć. 
  • Zaburzenia mowy: chaotyczna lub bezsensowna mowa. Często brakuje słów i ma się problemy z utrzymaniem rozmowy. 
  • Negatywne objawy: utrata normalnych emocji i zachowań, takich jak apatia czy brak motywacji. Na pewno ciężko się rozwija, gdy motywacja jest na niskim poziomie. 

Schizofrenia to wiele objawów, które wpływają na życie chorego. Trzeba ją leczyć lekami i terapią, jeśli jest ona potrzebna. Pomoc specjalistów powoduje, że można lepiej żyć, nawet z chorobą, która tak wiele zmienia w życiu człowieka. 

Ważne jest, aby odróżnić schizofrenię od innych chorób psychicznych. Można pomylić się, jako początkujący, na jaką chorobę zaczyna się chorować. Dlatego nie można sobie samemu tworzyć diagnozy. Tylko wykwalifikowani specjaliści mogą Ci pomóc i nigdy nie rób tego na własną rękę. 

  • Zaburzenia afektywne: Zaburzenia afektywne, takie jak depresja i choroba afektywna dwubiegunowa, wpływają głównie na nastrój i emocje osoby. Tutaj może się pojawić psychoza, ale nie jest ona taka ciężka i zazwyczaj jest krótkotrwała. 
  • Zaburzenia lękowe: Zaburzenia lękowe, takie jak uogólniony lęk i napady paniki, charakteryzują się nadmiernym lękiem i strachem. Mogą pojawić się objawy podobne do schizofrenii, ale nie są one takie długotrwałe. 
  • Zaburzenia osobowości:. Chociaż osoby z zaburzeniami osobowości mogą czasami mieć trudności z kontaktem z rzeczywistością, nie doświadczają psychozy w taki sam sposób, jak osoby ze schizofrenią. Tutaj dobry specjalista się nie pomyli. 

Więc tylko lekarz może Ci pomóc z diagnozą i wdrożyć leczenie. Psychoza to nie zawsze musi być schizofrenia. Należy dobrze odróżniać choroby psychiczne i zbyt szybko się nie diagnozować. Zwłaszcza w sieci… dlatego najpierw dobry psycholog i potem psychiatra jeśli jest konieczność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top