Jakie są rodzaje nerwicy? Co warto wiedzieć o ich typach?
Nerwica objawia się różnie. Charakteryzuje się wieloma objawami. To zaburzenie bardzo wpływa na życie osoby, która zmaga się z nerwicą. Można jednak wyjść z tego stanu i znowu wrócić do życia, choć jest to bardzo trudne i wymagające ogrom pracy. Jakie są sposoby na radzenie sobie z nerwicą?
Jakie są rodzaje nerwicy?
Każdy rodzaj nerwicy jest inny i każdy choruje w inny sposób. Więc trzeba dobrego specjalisty, aby wykryć czy jest to nerwica, czy nie. Każdy rodzaj nerwicy jest unikalny.
Nerwica lękowa.
Charakteryzuje się ona przewlekłym uczuciem niepokoju i lęku. Objawami jest zbyt duże zamartwianiem się małymi sprawami. Mogą pojawić się ataki paniki, czyli nagłe uczucie strachu, który ciężko opisać. Jest to bardzo przykre uczucie, gdy pojawia się przytłaczający lęk… Możesz mieć trudności z koncentracją i czuć się ciężko ze swoimi objawami. Mogą pojawić się duszności jak i napięcie mięśni, przez to człowiek czuje się obolały. Często w tej chorobie czujemy katastroficzne scenariusze, które ciężko sobie wytłumaczyć.
Przyczyny: Genetyczne predyspozycje, stresujące wydarzenia życiowe, zaburzenia równowagi neuroprzekaźników.
Nerwica obsesyjno-kompulsywna.
Ciągłe natrętne myśli i kompulsje, to bardzo trudne uczucie. Ciągle chce się łagodzić te objawy, a te myśli jak i działania się powtarzają, by zredukować lęk. Tutaj objawy charakteryzują się obsesyjnymi myślami, np. obawa przed chorobami czy przed sytuacjami. Możesz często myć ręce, sprawdzać zamek w drzwiach, czy liczyć różne rzeczy. Po wykonaniu kompulsji te myśli na chwilę ustają i potem pojawia się następna myśli… i znowu kompulsja i znowu chęć złagodzenia lek i tak dalej…
Przyczyny: Zaburzenia w funkcjonowaniu obwodów mózgowych odpowiedzialnych za kontrolę impulsów i emocji.
Nerwica depresyjna.
To obniżony nastrój, utrata radości przyjemnymi kiedyś sprawami, zaburzenia snu i apetytu, uczucie winy i uczucie, że nie jest się wartościowym. Objawia się smutkiem i utratą energii.
Przyczyny: Zmiany w gospodarce neuroprzekaźników, czynniki genetyczne, stresujące wydarzenia życiowe.
Nerwica hipochondryczna.
Chory czuje, że ma problemy ze swoim zdrowiem. Chory czuje się, że jest na coś chory, ale nie ma do tego potwierdzenia medycznego. Osoba z nerwicą nadmiernie odczuwa dolegliwości fizyczne. Chodzi często do lekarzy i ciągle boi się o swoje zdrowie.
Przyczyny: Zaburzenia w przetwarzaniu informacji somatycznych.
Nerwica wegetatywna.
Objawia się różnymi dolegliwościami fizycznymi, takimi jak kołatanie serca, zawroty głowy, bóle głowy, problemy z oddychaniem.
Przyczyny: Stres, zaburzenia hormonalne, choroby przewlekłe.
Inne rodzaje nerwic:
Jakie jeszcze mogą pojawić się objawy? Jakie są inne rodzaj nerwic?
- Nerwica neurasteniczna: Charakteryzuje się przewlekłym zmęczeniem, drażliwością, zaburzeniami snu i koncentracji.
- Zespół stresu pourazowego (PTSD): Występuje po przeżyciu traumatycznego wydarzenia i charakteryzuje się nawracającymi wspomnieniami unikaniem bodźców, które wywołują objawy.
- Fobie specyficzne: Intensywny oraz irracjonalny lęk przed konkretnym obiektem lub sytuacją.
- Fobia społeczna: Lęk związany z oceną społeczną i strach przed negatywną opinią innych.
Jak rozpoznać nerwicę?
Rozpoznanie nerwicy nie zawsze jest łatwe. Objawy trzeba dobrze rozpoznać i zasięgnąć porady lekarza.
- Czas trwania objawów: jeżeli objawy pojawiają się przez dłuższy czas i nie pomaga sobie tłumaczenie objawów, to warto iść do specjalisty.
- Wpływ na codzienne życie: czy objawy wpływają na Twoje funkcjonowanie?
- Intensywność: Czy Twoje reakcje są nieproporcjonalne do sytuacji? Jeżeli tak, to musisz pomyśleć o wizycie u psychiatry, aby rozpoznał, czy to nerwica, czy coś innego.
Diagnoza i leczenie powinny być przeprowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę!
Jak radzić sobie z nerwicą?
Choć nerwica może być wyniszczająca, istnieją sposoby, aby ją leczyć i kontrolować:
- Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): trzeba zrozumieć negatywne myślenie i zachowania i próbować je zmienić.
- Techniki relaksacyjne: Medytacja czy joga może Ci pomóc w objawach.
- Wsparcie społeczne: Rozmowa z bliskimi może Ci pomóc w radzeniu sobie z obawami.
- Farmakoterapia: czasem leki to podstawa. Warto powiedzieć specjaliście o swoich objawach i o tym, jak sobie radzisz na co dzień.
Wybór metody leczenia zależy od rodzaju nerwicy, nasilenia objawów oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Więc dobra i szczera rozmowa z psychiatrą to podstawa! Możesz odzyskać kontrolę na swoim życiem, choć to będzie walka ze sobą! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego zdrowia psychicznego, skonsultuj się z lekarzem lub psychologiem!