Co to jest lęk i jakie są jego objawy? Czy łatwo jest żyć z lękiem?
Lęk to bardzo dziwne uczucie, zwłaszcza gdy pojawia się on w dziwnych sytuacjach. Każdy się czegoś boi i czasem czuje lęk… jednak osoba chora czuje go aż za dużo i nie pozwala to normalnie funkcjonować. Czemu dosięga nas lęk?
Co to jest lęk i jakie są jego objawy?
Lęk to bardzo silne uczycie niepokoju i obawy, które nie pozwalają w danej chwili się skupić. To zbyt duże odczuwanie lęku w różnych sytuacjach. Lęk jest czymś naturalnym na stres. Gdy lęk staje się paniczny do sytuacji, może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i społecznych. Lęk ma pomagać w trudnościach, ale osoba chora odczuwa go nadmiernie i czuje go zbyt długo w danej sytuacji. Na pewno to nie pozwala funkcjonować!
Jakie są objawy lęku?
Objawami lęku są:
– przyspieszone bicie serca i puls, który skacze bez powodu.
– nudności
– niepewność w danej sytuacji
– zbyt szybkie oddychanie, które zwiększa odczucie zagrożenia
– pocenie się
– napięcie mięśni karku i pleców
– drżenie rąk i całego ciała!
– koncentracja an słabym poziomie i nie można się skupić na technikach radzenia sobie z lękiem.
– zawroty głowy, wydaję się, że się zaraz zemdleje.
– duszność i problemy z normalnym oddychaniem.
– negatywne myśli, które są bardzo przykre i napędzają lęk.
– bóle brzucha
– myślenie ciągle o lęku
– bóle głowy
– suchość w ustach, nie można przełknąć śliny.
– ciągłe poczucie zagrożenia, które ciężko jest sobie wytłumaczyć, że nic tak naprawdę się nie dzieje!
Jak widzisz, jest wiele objawów emocjonalnych jak i fizycznych lęku. Najgorzej jest unikać lęku, ale co mamy z tym zrobić, jako chorzy? Często myślimy za dużo o lęku i to sprawia, że jeszcze bardziej on przeszkadza. Ciężko jest wyjść z domu, jeśli czuje się lęk. Izolowanie się jest złe, ale co zrobić, gdy ten lęk jest za duży? Jeżeli odczuwasz lęk, to koniecznie się umów do psychologa najpierw, który powie Ci, jak możesz sobie radzić z lękiem. Może będzie konieczna potem wizyta u psychiatry?
Lęk jest czymś normalnym, to reakcja na stres lub zagrożenie. Każdy go odczuwa, ale gdy jest go za dużo, to wpływa on na funkcjonowanie. Osoba z lękiem izoluje się do lęku, najczęściej nie wychodząc z domu i unikając sytuacji związanych z lękiem. Praca nad lękiem to często walka z wiatrakami. Wiem, jak ciężko jest pokonać lęk. Jak ciężko jest pokonać swoje obawy co do przebywania z ludźmi… jak ciężko jest wyjść z domu, gdy się te go boimy. To ciągła walka ze sobą! Mało kto rozumie zaburzenia lękowe, bo ciężko jest je sobie wytłumaczyć. Zdrowa osoba czuje ten lęk, lecz sobie z nim radzi, a chora ma z tym ogromny problem. I jak tu pokonać lęk?
Na pewno pokonanie swoich lęków, to wiele działań. Nic się samo nie zmieni. Farmakologia może Ci w tym pomóc, ale dużo też zależy od Ciebie samego i o tego, ile masz w sobie motywacji do działania. Najgorsze jest czuć ten lęk…
Jakie Ty masz sposoby na to, jak pokonać lęk?