Jakie są objawy i leczenie psychozy paranoidalnej? Co warto wiedzieć?
Pierwsze objawy mogą być szokujące dla samego chorego jak i jego otoczenia. Ta choroba może spotkać każdego, więc warto znać pierwsze objawy, aby je szybko ocenić i skonsultować się ze specjalistą. Warto szybko reagować!
Jakie są objawy i leczenie psychozy paranoidalnej?
Choroba wpływa na to, jak się zachowujemy i myślimy. Powoduje omamy i halucynacje… Jeden ma szybkie objawy, a drugiemu zbiera się psychoza latami. Co jest lepsze? Na pewno, nie można tego rozdzielać, bo każda psychoza to szok! Objawy są różne i omamy czy halucynacje to coś, co szokuje na starcie i chory wierzy w to, co widzi lub słyszy. Chory może też mieć objawy, że ktoś go śledzi i spiskuje na niego. Głosy mogą komentować lub zachęcać do pewnych działań. Często choroba nie pokazuje szybko objawów i mogą być one trudne do zidentyfikowania. W moim przypadku psychiatra szybko podjął leczenie i przez co nie kończyło się szpitalem czy trudną psychozą. U mnie najczęściej pojawiają się głosy, co jest u mnie, ale halucynacji nigdy nie miałem i cieszę się z tego. Głosy mogą mówić nie raz straszne rzeczy lub komentować rozmowę z innymi w rzeczywistości.
Leczenie wymaga leków i terapii, jeśli jest taka konieczność. Leki pomagają, by kontrolować objawy i polepszyć życie chorego. Psychoterapia pomoże Ci lepiej zrozumieć chorobę i polepszać funkcjonowanie w społeczeństwie. Kontrolowanie objawów to klucz i dobre leki to podstawa w leczeniu psychozy. Na pewno schizofrenia, to ciężka przeprawa przez wzburzone morze, ale można ją okiełznać, aby tak nie przeszkadzała. Warto też robić wszystko, by mieć wsparcie bliskich i pomóc im też zrozumieć chorobę. Dobrzy eksperci, jak psychiatrzy czy terapeuci to klucz w lepszym funkcjonowaniu. Na pewno też dużo zależy od Ciebie i od tego, jak bardzo przeżywa się chorobę. Pomoc innym polepsza Twoje życie i to, jak czujesz się w społeczeństwie. Na pewno edukacja samego siebie co do choroby jest bardzo ważna. Gdy Ty lub ktoś bliski choruje, to warto wiedzieć dużo o schizofrenii! Wiedzieć, co to za choroba i jak pomagać choremu. Edukacja to podstawa w tych czasach! Na pewno nie można piętnować choroby, tylko ja rozumieć i akceptowa, bo zachorować może każdy!
Diagnoza psychozy to obserwacja! Psychiatrze trzeba powiedzieć o każdej obawie i tym, jak się czujesz w danej chwili. Na pewno nie warto brać narkotyków czy nadużywać alkoholu, gdy czujesz, że psychoza nadchodzi. Najczęściej psychiatra przepisuje neuroleptyki, które powinny zahamować rozwój choroby lub zmniejszyć jej objawy. Nie ma leku, który całkiem zahamuje chorobę. Wiele osób przestaje brać leki, gdy czuje się lepiej. I o jest wielki błąd! Wiele osób próbuje pracy z psychologiem, by lepiej poznać swoje schematy myślenia i potem je poprawiać, by lepiej funkcjonować. Na pewno choroba wymaga dobrego leczenia. Bez wsparcia bliskich i lekarzy, jest ciężko pokonać swoje psychozy. Warto obserwować siebie i to, jak się czujesz, by szybko reagować w razie problemu.