Jakie są objawy i leczenie depersonalizacji i derealizacji?
Czy masz czasem tak, że czujesz, że świat jest nierzeczywisty? Czujesz, jakbyś widział życie z dystansu? Jak rozpoznać depersonalizację i derealizację? Czy jesteś odłączony do emocji, myśli i środowiska?
Jakie są objawy i leczenie depersonalizacji i derealizacji?
Depersonalizacja to stan poczucia oderwania od własnych myśli, uczuć i ciała. Czujemy się jak zwykły obserwator, a nie jego aktywny uczestnik. Z drugiej strony, derealizacja to poczucie, że otaczający nas świat jest nierealny. Siat zmienia się w coś nienaturalnego i odległego. To wydaje się bardzo dziwny stan, ale wiele osób go doświadcza.
Depersonalizacja
Depersonalizacja to stan, w którym człowiek czuje się oderwany od samego siebie. Co się dzieje, gdy czujemy ten stan? Jakie uczucia mogą towarzyszyć? Objawy mogą być bardzo różne. Masz zaburzenia poczucia tożsamości. Czujesz się oderwany do myśli i ciała.
- Utrata kontaktu z własnym ciałem — poczucie, że ciało jest obce lub zniekształcone. Możesz czuć się obcy w swoim ciele.
- Czas. Może on płynąć szybko lub bardzo wolno.
- Oderwanie od własnych emocji — uczucie, jakby radość, smutek lub strach były doświadczane przez kogoś innego. Wszystko może się wydawać mniej wyraźne.
- Obserwowanie siebie z zewnątrz — możesz mieć trudności w odczuwaniu emocji i uczuć.
Możesz czuć, że jesteś obok siebie i słuchasz, co mówisz. Patrzysz na ręce i czujesz, że nie należą do Ciebie. Rozmowy mogą docierać z daleka. Myśli i emocje są sztuczne.
Derealizacja
Derealizacja to poczucie, że otaczający nas świat jest nierealny lub odległy. Podczas derealizacji nasze postrzeganie rzeczywistości jest dziwne… świat wydaje się inny niż zazwyczaj. Jakie objawy są w tym przypadku?
- Zniekształcenia percepcyjne — obiekty wydają się zamglone, odległe lub jak w filmie.
- Nierealność sytuacji — nawet znajome miejsca wydają się nieznane.
- Zmiany w postrzeganiu czasu — czas płynie zbyt szybko lub zbyt wolno.
Możesz spacerować po znanej ulicy i czujesz, że wszystko jest inne, jakbyś widział ulicę po raz pierwszy. Wszystko wokół Ciebie jest zrobione z plastiku i papieru.
Przyczyny depersonalizacji i derealizacji
Takie stany mogą być reakcją organizmu na silny stres, traumę lub chroniczne napięcie. To tak, jakby mózg chronił nas przed przeciążeniem emocjonalnym.
Jakie są najczęstsze przyczyny tych stanów? Co może spowodować chorobę?
- Urazy emocjonalne i fizyczne.
- Wypadki, przemoc, utrata bliskich.
- Przewlekły stres i niepokój.
- Zaburzenia psychiczne.
- Depresja i zaburzenia lękowe też często towarzyszą depersonalizacji i derealizacji.
- Substancje psychoaktywne.
- Narkotyki takie jak marihuana i LSD mogą powodować epizody derealizacji.
- Zaburzenia neurologiczne.
- Migrena, epilepsja, dysfunkcja mózgu.
Jak rozpoznać objawy derealizację i depersonalizację?
Depersonalizacja i derealizacja są często tak blisko powiązane, że trudno jest je rozróżnić. Możesz czuć pustkę, brak radości czy strach. Otoczenie może się wydawać zniekształcone… Możesz czuć się źle fizycznie i mieć zawroty głowy, kłopoty z koncentracją czy bóle głowy. Możesz mieć trudności w przypomnieniu sobie szczegółów z przeszłości.
Aby zmienić ten stan, możesz stosować terapię, leki czy techniki relaksacyjne (technika uważności czy medytacja). Na pewno trzeba regularnie stosować leki i się wysypiać. Unikaj alkoholu i narkotyków.
Depersonalizacja i derealizacja mogą wydawać się przerażające. Są to sygnały, że umysł potrzebuje wsparcia. Ważną rzeczą jest zrozumienie, zaakceptowanie i stopniowa zmiana tych stanów.