Jakie są najczęstsze zaburzenia psychiczne i jak je leczyć?

Jakie są najczęstsze zaburzenia psychiczne i jak je leczyć? Co warto wiedzieć?

Każda choroba psychiczna to ciężkie wyzwanie. Na pewno przez chorobę, wiele rzeczy się zmienia. Miliony osób choruję na różne choroby psychiczne. Jeden ma lekki objawy, a drugi codziennie walczy o przetrwanie. Jakie są najczęstsze choroby ze sfery psychiatrycznej? 

Depresja. 

To zaburzenia nastroju, gdzie chory czuje się smutny, nie ma zainteresowań i ma problemy z funkcjonowaniem i czuje winę i to, że jest beznadziejny. Osoba nie ma apetytu, nie może spać i nie ma energii do codziennych prac. Pojawiają się też myśli samobójcze. Czynnikami choroby są czynniki genetyczne, jak i biologiczne czy psychologiczne, które wywołują chorobę. Leczenie polega na farmakoterapii i terapii. Wiele ludzie zmaga się z depresją i jest to też nieprzyjemny stan. 

Zaburzenia lękowe.

To zaburzenie, gdzie czuje się nadmiernym i nieuzasadnionym lękiem. Chory boi się różnych sytuacji i zdarzeń. Do zaburzeń lękowych zalicza się:

  • fobia społeczna, osoba boi się przebywać między ludźmi i boi się ich oceny. Przy tym zburzeniu, osoba unika sytuacji społecznych. 
  • ataki paniki, to nagłe uczucie lęku, który powoduje przyspieszony puls, duszności, drżenie czy uczucie utraty kontroli. Ja miałem kilka razy i nie jest to łatwe przeżycie. Na pewno czeka mnie dużo pracy, aby nie mieć lęków. Jak Ty sobie radzisz z lękami? 
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, to obsesyjne i kompulsywne myśli, które che się zredukować, jakimś działanie, na przykład myciem rąk, aby mniejszych poziom lęku. Są to też różne rytuały, które mają zmniejszyć uczucie lęku. 
  • stres pourazowy, osoby chore doświadczyły traumatycznego zdarzenia, które pozostawiło trwały ślad psychiczny. Pojawiają się koszmary senne i dana osoba unika sytuacji, które przypominają o danym przeżyciu. 
  • lek uogólniony, czuje się lęk i lęk ten jest trudny do kontrolowania, a osoba może odczuwać napięcie, niepokój i trudności w skupieniu uwagi. Ja mam niestety objawy lęku uogólnionego i walka z tym jest nierówna i ciężka! 

Jak widzisz, zaburzenia l lękowe to ogrom pracy, aby się ich pozbyć lub zredukować poziom lęku. Zaburzenia lękowe leczy się psychoterapią i lekami przeciwlękowymi. To wiele pracy, aby pokonać swoje lęki i siebie samego… 

Zaburzenia kompulsywne. 

To obsesyjne myśli i zachowania na dany temat. Osoby dotknięte tymi zaburzeniami, doświadczają uciążliwych, uporczywych myśli, które wywołują silny lęk (obsesje), oraz są zmuszone do powtarzania pewnych działań lub rytuałów w celu złagodzenia tego lęku (kompulsje). U mnie czasem się to pojawia, ale staram się z tym walczyć. Obsesje są niepożądanymi i uporczywymi myślami, obrazami, które są trudne do kontrolowania. Często wiemy o tym, ale i tak jest ciężko pokonać ten lęk przed nie zrobieniem danego rytuału. To ogrom pracy z psychologiem lub z dobraniem odpowiednich leków z psychiatrą, które trochę pomogą. Na pewno w końcu znajdziesz sposób na swoje obsesje i kompulsywne zachowania! 

Zaburzenia psychotyczne.

Schizofrenia to poważne i bardzo nieprzyjemne zaburzenie psychiczne, gdzie często traci się kontakt z rzeczywistością, halucynacjami i urojeniami. Leczenie schizofrenii obejmuje leki przeciwpsychotyczne, psychoterapię oraz wsparcie społeczne i rehabilitację psychospołeczną. Często nie można pracować czy się uczyć. Aby pokonać objawy schizofrenii, musisz dobrze współpracować z lekarzem!

Zaburzenie odżywiania. 

Zaburzona jest percepcja ciała i posiada się nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się, to nie są łatwe do pokonania zaburzenia, ale musisz walczyć! Ja nie mam z tym problemu, więc mało o tym wiem. Zaburzenia jedzenia wymagają dobrego podejścia terapeutycznego. Terapia behawioralna, psychoterapia oraz wsparcie odżywiania są najważniejsze!

Zaburzenia osobowości. 

Zaburzenia osobowości to choroby, które charakteryzują się trwałymi wzorcami myślenia i zachowywania się, które odbiegają od norm społecznych. Utrudniają one funkcjonowanie chorego. 

Zaburzenia osobowości, takie jak borderline,  czy narcystyczne, wpływają na sposób, w jaki jednostka myśli, się zachowuje i ma kontakt z innymi. Terapia obejmuje psychoterapię, często opartą na podejściu poznawczo-behawioralnym lub dialektyczno-behawioralny oraz na lekach, które stabilizują nastrój. 

Każde z tych zaburzeń wymaga leczenia i pracy. Jeżeli masz objawy, o jakich piszę wyżej, to zasięgnij porady lekarza! Oto najczęstsze zaburzenia psychiczne! Z jakimi problemami Ty się zmagasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top