Jakie są najczęstsze błędy popełniane w leczeniu schizofrenii?
Leczenie schizofrenii dla każdego być trochę inny. Mając zaburzenia emocjonalne czy trudno jest działać i się rozwijać. Każde leczenie jest dopasowane do danego pacjenta. Leczenie schizofrenii to wiele prób i błędów, by dopasować odpowiednie leki do danej osoby. To praca przez wiele miesięcy, by leki zaczęły działać…
Jakie są najczęstsze błędy popełniane w leczeniu schizofrenii?
Choroba może mieć bardzo zróżnicowane objawy i każdy choruje trochę inaczej. Jakie są więc błędy, które popełniają chorzy i lekarze? Na pewno jednym z nich jest to, że lekarz psychiatra za szybko podejmuje diagnozę. Trafna diagnoza to wiele miesięcy pracy wraz z lekarzem, by opowiedzieć o swoich objawach i lękach. Dobry wywiad z pacjentem, to podstawa w tych czasach. Nie ma co się śpieszyć z diagnozą! Trzeba powiedzieć wszystko o swoich objawach, by lekarz był pewny diagnozy po kilkunastu spotkaniach.
Źle dobrane leki powodują, że chory musi się zmagać ze skutkami ubocznymi. Czasem może być tak, że leki źle działają i bardzo otumaniają i może to pogorszyć stan pacjenta. Wtedy poprawy nie widać. Dlatego tak ważna jest dobra diagnoza, by dobrać odpowiednie leczenie. Zbyt szybka zmiana leków tez jest problemem. To powoduje frustrację u pacjenta, że nie ma efektów leczenia. Czasem błędem jest też to, że chory życzy sobie jakiś innych leków, bo nie widzi efektów obecnej terapii farmakologicznej. Błędem może być też samodzielna zmiana dawkowania leków. Tym nie ma co się bawić, chyba że decyduje o tym pacjent jak i lekarz!
Kolejnym błędem może być brak terapii. Często chory nie radzi sobie z chorobą i pogarsza się jego stan. Warto spróbować terapii i zobaczyć, czy to działa u chorego. Schizofrenia wymaga długoterminowej pracy z lekarzem. Terapia pomoże zrozumieć chorobę i to, jak sobie radzić z codziennymi trudnościami. Dzięki terapii życie chorego może być dużo lepsze, ale z doświadczenia wiem, że nie na każdego terapia działa. Ale warto spróbować, by więcej dowiedzieć się o chorobie i o tym, jak sobie z nią radzić.
Na początku będzie ciężko dobrać odpowiednie leczenie farmakologiczne. Niestety trzeba próbować, aż jakiś lek załapie. Wiec takim dodatkowym błędem, jest źle dobranie leku do indywidualnych potrzeb chorego. Gdy leki są źle dobrane, to osoba chora na schizofrenię po prostu źle się czuje i ma dalej objawy. Może też mieć ogromne skutki uboczne po lekach i stan zdrowia może się pogorszyć. Często pacjencji zgłaszają złe samopoczucie, a lekarz to lekceważy. Dlatego tak ważna jest dobra relacja z lekarzem psychiatrą.
Ważne jest także to, aby rodzina dużo wiedziała o chorobie i pomagała pacjentom w ich funkcjonowaniu. Rodzina też powinna mieć wsparcie. To pomaga w lepszym zrozumieniu choroby i lepszym, codziennym samopoczuciu. Wiele rodzin nie rozumie choroby, więc edukacja jest bardzo ważna, a wręcz kluczowa, by pomóc osobie chorej na schizofrenie.
Leczenie wymaga dużo doświadczenia u lekarza psychiatry. Najważniejsze jest zrozumienie objawów i dobranie substancji, które nie mają dużych skutków ubocznych.