Jakie są korzyści i ograniczenia terapii farmakologicznej schizofrenii?

Jakie są korzyści i ograniczenia terapii farmakologicznej schizofrenii?

Schizofrenie to przewlekłe zaburzenie. Wpływa na myślenie, odczuwanie i zachowanie chorego. Terapia farmakologiczna to podstawa w leczeniu schizofrenii. Przynosi ona najwięcej korzyści! Nie ma jednego na schizofrenię, ale leki mogą poprawić funkcjonowanie i skutecznie kontrolować objawy choroby.  

Jakie są korzyści i ograniczenia terapii farmakologicznej schizofrenii?

Neuroleptyki mogą bardzo pomoc w funkcjonowaniu chorego. Leki pomagają w zmniejszeniu lub wyeliminowaniu objawów psychotycznych, jak urojenia czy halucynacje. Mogą pomóc w pracy czy szkole, przez co chory lepiej funkcjonuje w społeczeństwie i sferze zawodowej. Wybór leku zależy do wielu czynników. Ważna jest współpraca z lekarzem! 

Korzyści z farmakoterapii

Farmakoterapia przynosi wiele korzyści osobom cierpiącym na schizofrenię:

  • Redukcja objawów. Leki przeciwpsychotyczne redukują objawy schizofrenii, takie jak urojenia, halucynacje, zaburzenia myślenia i zaburzenia nastroju.
  • Lepsze funkcjonowanie. Chory może lepiej funkcjonować i wykonywać  codzienne czynności. Praca, chodzenie do szkoły i interakcje społeczne, mogą stać się czymś normalnym! 
  • Lepsza jakość życia: Leki poprawiają jakość życia chorego. Stres, lęk i depresja są zmniejszone, dzięki czemu można lepiej funkcjonować i rozwijać swoje zainteresowania. 
  • Zapobieganie nawrotom: to chyba najważniejsze, by zapobiegać nawrotom! 

Jednak farmakoterapia to nie tylko leczenie, ale i skutki uboczne. Mogą być one dokuczliwe dla pacjentów. Może się pojawić na przykład nadmierny przyrost masy ciała, cukrzycę, problemy z sercem, a także objawy pozapiramidowe, takie jak drżenie rąk, sztywność mięśni czy niepokój ruchowy. Trzeba też pamiętać o tym, że każdy inaczej reaguje na leczenie i ma inne skutki uboczne. Każdy lek działa inaczej na objawy i niekiedy trzeba wielu miesięcy, by dobrać odpowiedni lek, który nie będzie miał skutków ubocznych. Czasem trzeba wielu prób, by dobrać odpowiednie leczenie. Ale o to chodzi, aby wypróbować lek i zobaczyć, jak się pacjent po nich czuje. 

Ważna jest też terapia psychologiczna, aby poznać chorobę i to, jak sobie z nią radzić. Na pewno warto mieć wsparcie rodziny i przyjaciół. Jak widzisz, leczenie będzie zależało od tego, jak się czujesz z terapią i danym lekiem. Wszystko zależy od Twoich skutków ubocznych i preferencji. Na pewno trzeba próbować wszystkiego, by ulżyć w chorobie. 

Musisz monitorować swój stan zdrowia i współpracować z psychiatrą i psychologiem. Trzeba czekać na coraz to nowsze leki, by lepiej zwalczały urojenia i halucynacje. Na pewno leki mogą poprawić Twoje funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Dodaj komentarz