Jak styl życia wpływa na przebieg schizofrenii?

Jak styl życia wpływa na przebieg schizofrenii? Czy można normalnie żyć?

Schizofrenia wpływa bardzo na życie pacjenta i jego styl życia. Wpływa ona na myślenie, odczuwanie i zachowanie osoby. To bardzo zaburza życie osoby chorej, jednak można wiele rzeczy zmienić, by żyło się lepiej!

Jak styl życia wpływa na przebieg schizofrenii?

Na pewno warto być aktywnym. Choć wiem, jak ciężko jest wyjść z domu w trakcie choroby. I niestety nie ma się dużego wyboru, co do aktywności. Wiem, jak ciężko jest się zmotywować do ćwiczeń czy spacerów z bliskimi. Na pewno dieta jest ważna, aby nabrać sił do pracy nad sobą i nad swoją chorobą. Poza tym dobra i odpowiednia jakość snu jest równie ważna. Stres też nie pomaga w procesie leczenia. Na pewno wpływa ona na przebieg choroby, co u mnie się pojawia. Ja mam ogromny problem, że zbyt często się przejmuje wieloma sprawami. Jak Ty sobie z tym radzisz? Na pewno trzeba zachęcać do aktywności i zmiany. Jednak praca nad chorobą, to ogromne wyzwanie. Bardzo ciężko jest pokonać głosy czy swoje lęki. 

Wiele chorych ma problem z wychodzeniem z domu i utrzymaniu relacji. Częstym problemem jest wyrażanie emocji czy rozmawianie z ludźmi. Na pewno objawy schizofrenii, wpływają na życie i to, jak chory się stresuje. Objawy czasem mogą denerwować i zniechęcać do pracy i rozwoju. Choroba wpływa na to, że wiele osób nie chce budować z chorującym relacji. Ciężko się rozmawia z chorym i ja to rozumiem. Sama osoba chora może nie chcieć rozmawiać i to wpływa na relację.  Ludzie boją się chorych i tego, jak mogą się zachować, ale większość z nich jest spokojna i nie jest agresywna. Nie można wkładać każdego do tego samego worka, bo każdy inaczej choruje. Na pewno bliskie osoby powinny zachęcać do aktywności i do rozmów. Rozmowa z bliskimi bardzo pomaga! 

Nie ma leku na schizofrenię i trzeba funkcjonować z tym, co się ma. Jeden szybko wyjdzie z psychozy, a drugi ma z nimi problemy. Każdy choruje inaczej i trzeba podejść do niego z innej strony. Leczenie powoduje, że można kontrolować objawy i w miarę funkcjonować. Leki otumaniają, ale lepsze to niż mieć ciągle objawy. Warto mieć rutynę w ciągu dnia i mieć obowiązki, by poczuć się ważnym. Pasja i zainteresowania też dużo dają w leczeniu. Warto pielęgnować swoje zainteresowania. Ważne jest, aby nie poddawać się i szukać swoich pasji. Bo samo siedzenie w domu nic nie da. Warto porozmawiać z lekarzem, aby dobrał takie leki, by one nie tłumiły, ale jednocześnie pomagały w chorobie. Warto mieć plan na swoje życie i robić wszytko, by osiągnąć swoje cele. Jako chory, też możesz się rozwijać! 

Możesz bardzo polepszyć jakość swojego życia, ale musisz o siebie walczyć! Nie możesz się poddać chorobie. Trzeba mieć plan na każdy dzień i wytrwale go realizować. W końcu coś załapie i znajdziesz swoje miejsce na tym świecie. Masz pomysł na siebie? Wiesz, jakie masz pasję i zainteresowania? Jak możesz wykorzystać swoje mocne strony? W czym czujesz się dobrze? Zrozumienie choroby jest bardzo ważne i trzeba ją zaakceptować i iść dalej!

Dodaj komentarz