Jak schizofrenia wpływa na życie rodziny i bliskich osoby chorej?
Niestety choroba wpływa na całe otoczenie chorego. I ja doskonale o tym wiem i to doświadczam… Wpływ choroby na rodzinę może być bardzo znaczny i wielowymiarowy! Są to problemy nie tylko emocjonalne, ale i społeczne, gdy ludzie stygmatyzują chorobę.
Jak schizofrenia wpływa na życie rodziny i bliskich osoby chorej?
Choroba wpływa na to, że osoby bliskie stresują się urojeniami i halucynacjami. Nie jest łatwo zrozumieć osobę chorą na schizofrenię i jej objawy. Zmiany w myśleniu i zachowaniu pacjenta powoduje, ze otoczenie nie wie często co robić i jak reagować na pierwsze objawy choroby. Rodzina musi się czuć bardzo źle na starcie psychozy. Na pewno trudno jest czuć i myśleć o tym, co doświadcza dana osoba. Trudności w komunikacji też nie są przyjemne, gdy osoba z danym schorzeniem ma psychozę. Często też osoba dotknięta schizofrenią ma problem z utrzymaniem pracy, co powoduje kłopoty finansowe. Rodzina może martwić się przyszłością chorego i to, jak sobie poradzi w przyszłości. Rodziny często czują się samotne, więc trzeba je wspierać w walce z zaburzeniem psychicznym.
Niestety choroba wpływa też na to, że ludzie źle reagują na choroby psychiczne. Rodziny spotykają się, z tym że ludzie nie rozumieją choroby i tego, jak dana osoba funkcjonuje. Potem rodzina, razem z osobą chorą psychicznie, wycofują się z życia społecznego. Rodziny mogą czuć się niezrozumiale i czuć się samotnie… Na pewno koszty leczenia też są problemem dla rodzin chorych. Nie raz choroba powoduje, że trzeba zmienić pracę lub ją ograniczyć, w celu zapewnienia opieki nad chorym. Więc choroba wpływa na wiele rzeczy!
Na pewno trzeba edukować ludzi, co do chorób psychicznych. Aby się ich nie bali i zrozumieli ból chorego, jak i jego rodzin. Trzeba pomagać, a nie dawać głupie porady i mieć swoje zdanie na temat chorób psychicznych. Stygmatyzacja jest najgorsza! Na pewno osoba z chorobą psychiczną bardzo cierpi i trzeba ją zrozumieć. Trzeba szukać pozytywnych aspektów choroby i to, że osoba dotknięta chorobą, może się rozwijać czy poszerzać swoje kompetencje. Trzeba być empatycznym dla dyskomfortu chorego i zrozumieć chorobę.
Skutecznym sposobem na chorobę jest farmakoterapia. Systematyczne leczenie jest bardzo ważne i kluczowe w pokonaniu zaburzeń chorego. Warto szukać pomocy psychoterapeuty, aby lepiej poznać chorobę. Rodzina tez powinna szukać dobrych stron, gdzie ludzie dzielą się swoim doświadczeniem. Na pewno to pomoże w lepszym zrozumieniu choroby i ograniczyć izolację rodzin i samego chorego. Ciężko jest, gdy wiele osób ma swoje zdanie na temat zaburzeń psychicznych. Bez większej edukacji, dalej będziemy się obawiać tych chorób. Trzeba zwiększyć świadomość chorób psychicznych. Rodzina powinna wiedzieć, jak leczyć i rozumieć choroby psychiczne. Warto znać daną chorobę, aby szybko reagować w razie zmian.
Witaj Tomek
Cały czas czytam Twoje wpisy i jestem szczęśliwa że je piszesz, a dzisiejszy artykuł mnie rozwalił, ponieważ poruszyłeś temat który jest mi bardzo bliski. Masz rację że zostajemy w tym sami a komentarze bliskich i znajomych tylko nas dobijają. Tak to prawda że zostaliśmy sami w tej chorobie, jest to bardzo przykre, że tak to się skończyło, siedzę z synem w domu 24 na dobę i czasami jest mi ciężko, ale warto być z Wami bo jesteście bardzo wartościowi .A co z innymi to teraz mam to już w nosie, wiem że warto być i to się tylko liczy że chociaż macie wsparcie w nas rodzicach.Pozdrawiam i głowa do góry.