Jak schizofrenia wpływa na rozwój kariery zawodowej?
Schizofrenia wpływa na to, jak osoba chora pracuje i jak się uczy. To złożona choroba, z którą ciężko się żyje. Zaburzenie to ma wiele przykrych objawów, które nie pozwalają dobrze funkcjonować. Jak wpływa ona na życie zawodowe?
Jak schizofrenia wpływa na rozwój kariery zawodowej?
Zachorować można w bardzo różnym wieku. Ale często są to lata mode, podczas nauki. Przez to wraz z chorobą, gdy poczujemy się lepiej, ciężko jest znaleźć prace poprzez brak kwalifikacji czy doświadczenia. Dlatego praca przy chorobie psychicznej to ciężki kawałek chleba, bo chory są często wykluczani nie tylko z życie w społeczeństwie, ale także przez ludzi, którzy boją się współpracować z osobami chorymi. Pracodawcy też obawiają się zatrudniać chorych psychicznie, bo zbyt często biorą oni zwolnienia zdrowotne.
Na pewno znalezienie pracy dla osoby chorej na schizofrenie, to wielki sukces! Rozwój kariery zawodowej, dla osoby chorej, to wielkie wyzwanie, ale i nowe możliwości na funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki temu czujemy się doceniani i nabieramy pewności siebie, przez co czujemy się lepiej i lepiej funkcjonujemy. To także zastrzyk finansowy, który jest potrzebny, aby wykupić leki czy iść na terapię. Na pewno praca to wiele wyzwań, ale jeśli chory ma możliwość pracy i cieszy go to, to warto spróbować. Sukcesy zawodowe, bardzo zwiększają poczucie, że z chorobą można żyć i dobrze z nią funkcjonować.
Choroba pojawia się wcześnie i bardzo blokuje możliwości zawodowe chorych. Ale na pewno nie można zarzucić chorym, że nie chce się im pracować. To, że zachorowali, to nie ich wina. A nie każdy ma możliwość pracy i rozwijania się. Nie wszędzie jest możliwość dojechać w miarę spokojnie i komfortowo do pracy. Nie każdy ma prawo jazdy i nie każdy jest w stanie zrobić uprawnienia, bo zaburzenia koncentracji w tym nie pomagają. Nie ma też wszędzie wsparcia psychologa, ale w tych czasach można się spotykać online. Dlatego praca w domu, w swoim zaciszu, może być dobra dla osób cierpiących na schizofrenię. Może to jest jakieś wyjście? Ale czy dobre? Każda praca ma swoje wady i zalety i trzeba przemyśleć, w jaki sposób możesz pracować.
Społeczeństwo ma dziwne opinie o chorobach psychicznych i nie pomaga to w znalezieniu pracy. Często ludzie mają dziwne opinie o zaburzeniach psychicznych i o tym, jak ludzie chorzy się zachowują. Często dochodzi do dyskryminacji i chory zamyka się jeszcze bardziej na pracę i rezygnuje z niej. Ludzie boją się schizofrenii, bo obawiają się ataków agresji czy dziwnych zachowań. Pracodawca nie chce brać na siebie takiej osoby i przez co ciężko jest znaleźć pracę. Poza tym praca w stresie też nie pomaga chorym i mają oni wtedy nasilone objawy. I kończy się to zazwyczaj tym, że osoba dotknięta chorobą rezygnuje z pracy, bo nie czuje się dobrze. Często brak koncentracji czy zaburzenia myślenia powodują, że osoba chorująca się nie wyrabia tak szybko jak inny, zdrowi pracownicy. Liczne nieobecności chorego w pracy, w gorszych etapach choroby, dla pracodawcy często są kłopotliwe. Kłopoty z myśleniem prowadzą do trudności w planowaniu i realizacji projektów. Objawy negatywne powodują, że chory nie ma motywacji do pracy i odstaję od norm ludzi zdrowych.
Schizofrenie to wielkie wyzwanie dla chorego. A praca z chorobą nie jest łatwa i przyjemna. Jednak nie można się poddawać i walczyć o siebie i o swoje umiejętności, by być wartościowym dla społeczeństwa, jako chory. Edukacja ludzi o chorobach psychicznych,to podstawa, by potencjalny pracodawca nie obawiał się ludzi mających schizofrenię. Na pewno trzeba wspierać osoby chore!