Jak organizować czas w chorobie psychicznej?

Jak organizować czas w chorobie psychicznej? Co jest ważne?

Choroba psychiczna bardzo zaburza dzień i to, jak funkcjonujemy każdego dnia. Według mnie, gdy się choruje, to trzeba dobrze umieć sobie organizować wolny czas. Dlatego zarządzanie sobą w czasie, może być wyzwaniem. Twoje objawy, takie, jak zmęczenie, wahania nastroju i braki w koncentracji, powodują, ze nie masz poczucia kontroli nad życiem. Dzięki planowaniu możesz wiele zyskać, a to, jak działasz, może zmienić naprawdę wiele w Twoim życiu. Tylko nie można się poddawać. 

Jak organizować czas w chorobie psychicznej?

Aby dobrze zarządzać sobą w czasie, musisz zrozumieć, w jaki sposób choroba psychiczna może na Ciebie wpływać. Co może Ci przeszkadzać, gdy chorujesz i chcesz zacząć działać? 

  • Zmęczenie: choroba psychiczna, może powodować fizyczne, jak i psychiczne wyczerpanie, co utrudnia skupienie się i skomplikowane wykonywanie zadań.
  • Trudności z koncentracją: Objawy takie jak mgła mózgowa, natrętne myśli i problemy z pamięcią mogą utrudniać kontynuowanie pracy nad jednym zadaniem przez dłuższy czas.
  • Wahania nastroju: Depresja i lęk mogą prowadzić do braku motywacji i poczucia beznadziejności, co utrudnia rozpoczęcie i utrzymanie pracy.
  • Problemy ze snem: Zaburzenia snu są częste u osób z chorobami psychicznymi i mogą prowadzić do zmęczenia i trudności z koncentracją w ciągu dnia.

Warto ustalić sobie cele i wiedzieć, do czego dążysz w swoim życiu. Na pewno chcesz wyzdrowieć! Musisz więc chodzić do psychiatry i stosować się do jego zaleceń. Co jest dla Ciebie ważne i co chcesz osiągnąć? Skup się na tym, co ma dla Ciebie znaczenie. Określ swoje cele i znajdź listę priorytetów. Podziel duże zadania, na te mniejsze. To ułatwi Ci skupienie się na celu. 

Należy tworzyć sobie realistyczny plan i wiedzieć, ile jesteś w stanie robić każdego dnia. Metoda małych kroków jest bardzo ważna! Nic nie zmieni się w Twoim funkcjonowaniu, jeśli nie zaczniesz nad sobą pracować. Ustal sobie na początek kilka zadań, które są realistyczne. Możesz do tego użyć kalendarza papierowego lub takiego online. Jest wybór, więc znajdziesz coś dla siebie! 

Warto wiedzieć, co chcesz osiągnąć każdego dnia. Ustal sobie priorytety, co jest najważniejsze każdego dnia. Skup się na tym, co jest dla Ciebie najlepsze i co, da Ci wyniki w procesie zdrowienia. Skup się nad tym, co istotne! To czasem będzie ciężkie, ale nie ma co się poddawać. Skoncentruj się na sobie i na tym, by dobrze organizować sobie czas. 

Ciągła praca też nie jest dobra i warto umieć odpoczywać. W chorobie psychicznej bardzo ciężko jest się skoncentrować. Wiem, po sobie, że często dane zadanie wymaga dłuższej pracy, niż u osoby zdrowej. To, co inni robią w godzinę, Ty zrobisz w dwie. Przerwy między zadaniami też są ważne! Nie dawaj sobie zbyt długich zadań, bo szybko się zmęczysz i zniechęcisz do zmian. Ważna jest też rutyna i to, co codziennie robisz. Wstawanie i praca nad sobą powinny być ważnym elementem życia. Codzienne obowiązki powodują, że czujesz sens w życiu i masz poczucie stabilizacji. Aktywności w ciągu dnia, są bardzo ważne! 

Gdy czujesz się gorzej, to nie bój się prosić o wsparcie! Może terapeuta czy psycholog, pomoże Ci ogarnąć codzienne zadania. Warto ustalać sobie plan, który Cię motywuje do pracy. Wsparcie bliskich jest bardzo ważne, więc doceniaj to, że je masz! Na pewno musisz dopracować plan do siebie i swoich zainteresowań. Nie wszystko będzie Ci szło idealnie. Raz zrobisz więcej, a raz mniej! I to jest OK!

Ustalenie planu, to wyzwanie dla każdego chorego. Wymaga on cierpliwości i praktyki, by wiedzieć, co u Ciebie działa. Na pewno każdy nowy dzień, to nowe trudności do pokonania. Musisz dopasować swoje plany do tego, na co chorujesz i jakie masz cele. 

Dodaj komentarz