Czym jest nerwica i jakie są jej objawy?
Nerwica wpływa na wiele osób na świecie. Rzeczy, które dla jednych są normalne, dla chorych na nerwice mogą być końcem świata. Osoba z nerwicą czuję lęk, napięcie, niepokój i niepewność. Jak sobie radzić z nerwicą?
Czym jest nerwica i jakie są jej objawy?
Nerwice to nie jest tylko lęk i niepokój. To coś głębokiego w umyśle osoby chorej. Wpływa to na jakość życia osoby dotkniętej nerwicą. To wróg, którego ciężko jest przezwyciężyć. To nieustanna walka z kimś, czego nie widać…
Nerwica to grupa zaburzeń na tle psychicznym, której objawami są napięcie, lęk i niepokój. Osoby chore na nerwice mają świadomość swoich zaburzeń, jednak to nie przynosi poprawy. To powoduje tylko uczucie beznadziejności i bezradności. Osoba zdaje sobie sprawę ze swoich lęków, ale nie można nad nimi zapanować.
Jakie objawy ma nerwica?
Pierwszy krok to zrozumienie objawów nerwicy. Jak sobie z nią skutecznie radzić i jak pokonać te tak niepokojące objawy?
Nerwica wpływa na ciało, które nie raz są niezrozumiałe dla osoby chorej. Jakie one są? Możesz czuć przyspieszone bicie serca, pocenie się nawet w zwykłych zdarzeniach, duszności i ucisk w klatce piersiowej, drżenie rąk i napięcie mięśni oraz zawroty głowy i nawet omdlenia. Ciągle czujesz się napięty i niespokojny? Czy skarżysz się na bóle głowy, bóle brzucha, problemy z układem pokarmowym, kołatanie serca lub zawroty głowy?
Nerwica wpływa na emocje, które mogą być mylone ze zwykłym stresem. To uczucie niepokoju niezależnie od sytuacji. To obsesyjne myśli i ciągłe zamartwienie się i widzenie czarnych scenariuszy. To ogromny lęk przed niepowodzeniami i wahania nastroju, które blokują motywację do pracy i do rozwoju. Czujesz, że ma się coś złego wydarzyć? Czy masz natrętne myśli, których nie możesz się pozbyć z głowy?
Nerwica wpływa też na zachowanie osoby zaburzonej. To unikanie miejsc, które wywołuję lęk, przez co osoba się izoluje od społeczeństwa. To uczucie ciągłej potrzeby kontroli i obsesje na punkcie tego, co się wykonuje. Często pojawiają się też kompulsje, czyli powtarzające się zachowania, by złagodzić lęk. To na przykład częste sprawdzania zamkniętych drzwi czy sprawdzanie gazu itp. Boisz się konkretnych miejsc? Czy odczuwasz nagłe ataki paniki, gdzie czujesz przyspieszone tętno, duszności, drżenie i uczucie utraty kontroli? Czy masz problemy z zasypianiem? Czy nerwica blokuje Cię przed pracowaniem i uczeniem się?
Przyczyny nerwicy! Skąd się ona bierze?
Nerwica to połączenie różnych czynników. Nerwica często wynika z połączenia czynników genetycznych, środowiskowych i psychologicznych:
- Genetyczne. Czy w Twojej rodzinie występowały zaburzenia lękowe? To ryzyko rośnie z każdym pokoleniem! Jesteś wtedy bardziej narażony na rozwój nerwicy.
- Wychowanie i doświadczenia z dzieciństwa. Może miałeś traumę lub nie czułeś się stabilnie emocjonalnie? Może zbyt dużo na siebie naciskałeś?
- Cechy osobowości: Osoby, które są wrażliwe, niepewne siebie lub chcące być perfekcyjne, są bardziej podatne na rozwój nerwicy.
- Przewlekły stres lub traumatyczne wydarzenia mogą spowodować u Ciebie nerwicę. Może masz problemy w pracy/szkole i masz konfliktowe relacje? Może masz problemy finansowe i sobie z nimi nie radzisz?
- Złe funkcjonowanie układu nerwowego: Zaburzenia w produkcji neuroprzekaźników, mogą wpływać na Twój nastrój i emocje.
Jak radzić sobie z nerwicą?
To bardzo trudny temat, aby radzić sobie z lękami i niepokojem. To wymaga czasu i cierpliwości. Wymaga to wsparcia lekarzy i innych profesjonalistów. Jak sobie pomóc w walce z nerwicą? Może Ci w tym pomóc terapia, gdzie zobaczysz swoje negatywne myśli i przekonania, które prowadzą do leków. Nauczysz się je zmieniać i uczyć się z nimi żyć. Możesz stosowa techniki relaksacyjne, jak uważność, medytacja czy inne ćwiczenia oddechowe. Rozmowa z rodziną i bliskimi bardzo pomaga w walce z nerwicą. To da Ci uczucie ulgi, będziesz czuł, że masz wsparcie w razie czego. Wiele osób nie ma tego wsparcia, bo jest bardzo przykre. Ja je mam i cieszę się z tego powodu. Może aktywność fizyczna byłaby dobra? Może zdrowa dieta i dbanie o siebie da Ci ulgę? Może dobrze się wysypiaj? Jeżeli nic z powyższych rzeczy nie działa, to konieczne mogą być leki, które kontrolują objawy nerwicy. Zawsze rób to pod kontrolą psychiatry. Sam nie zmieniaj dawek leków!
Nerwica to skomplikowana choroba, która wpływa na jakość życia. Musisz nauczyć się ją opanować i walczyć z nią każdego dnia. Jeżeli czujesz objawy nerwicy, to skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci to zdiagnozować i pomóc leczyć.