Czym jest edukacja pacjenta ze schizofrenią?
Schizofrenia to kompleksowa choroba, na którą nie ma jednego leku. Każdy reaguje inaczej na farmakoterapię i terapię psychologiczną. Choroba może dotknąć każdego, zwłaszcza w czasach, gdzie jest ciągły pęd i stres. Choroba charakteryzuje się zaburzeniami myślenia, percepcji i funkcjonowania w społeczeństwie.
Czym jest edukacja pacjenta ze schizofrenią?
Jako chory i bliski chorego, warto inwestować w to, aby się edukować w dziedzinie schizofrenii. Na pewno leczenie z psychiatrą i psychologiem jest bardzo ważne, ale można też pracować nad sobą, by wspomagać się w leczeniu ze specjalistami. Edukacja pacjenta i rodziny powinna być kluczem w poznaniu choroby… i to każdej choroby psychicznej. Jakie są strategie i narzędzia pomocne w procesie poznawania choroby?
Objawy schizofrenii to halucynacje, urojenia, dezorganizacja myślenia. Wiec, gdy widzisz to u siebie czy bliskiego, to warto reagować! Psychiatra powinien przy pierwszych wizytach poinformować o chorobie i o tym, gdzie warto się edukować o danym zaburzeniu. Leczenie farmakologiczne, przy użyciu leków przeciwpsychotycznych, jest najważniejszych według mnie elementem terapii schizofrenii. Warto edukować o tym, jakie są skutki uboczne leków, by chory wiedział, co zrobić, gdy się pojawiają.
Warto się przyuczać i sprawdzać, jak sobie codziennie radzić z chorobą i jej wyzwaniami każdego dnia. Warto nauczyć chorego, zrozumienia natury choroby psychicznej i jej objawów. Trzeba znać początki leczenia, edukować się, jak dany lek wpływa na Ciebie i Twoje objawy. Warto wiedzieć, jakie masz metody leczenia w swojej chorobie psychicznej. Na pewno nie można się bać choroby. Na pewno warto pytać innych chorych o ich objawy, ale pamiętaj, że każdy lek działa inaczej na pacjenta i nie ma reguły, co działa. Trzeba szukać rzetelnych informacji o chorobie, co nie jest łatwe, bo jest wiele dziwnych stron o chorobach. Na pewno warto się edukować, ale z rzetelnych stron. Warto wiedzieć dużo o chorobie, aby wcześniej poznać pierwsze objawy nawrotu choroby. Wtedy jest łatwiej poszukać szybko pomocy i nie wejść w ostrą psychozę.
Warto uczyć się też przebywania z innymi ludźmi. Relacja z nimi na początku choroby jest trudna. Praca nad emocjami i myślami na temat ludzi jest potrzebna! Dla mnie relacja z ludźmi ciągle jest problemem. I to jest bardzo ciężki i wymagający temat. Jak Ty sobie radzisz z umiejętnościami społecznymi? Masz z nimi problem? Czy widzisz ten problem u swojego bliskiego? Na pewno nie ma co się poddawać i dbać o edukację, ale najważniejsze jest zażywanie określonych dawek leków! Gdy nie będziesz pracował według zaleceń lekarza, to edukacja sama w sobie nie ma sensu. Samo to nie pomoże, bo schizofrenia wymaga leczenia lekami psychotropowymi!
Kluczowe jest wsparcie rodziny w chorobie. To klucz w procesie leczenia każdej choroby psychicznej. Warto mieć oparcie, jako chory. Rodzina powinna się edukować i wspierać chorego! To też jest bardzo ważne, aby edukować bliskich, by pomagali w procesie leczenia. Zabierali do lekarza czy pilnowania odpowiednich dawek leków. Rodzina powinna dbać o zdrowie i komfort leczenia. Dzięki zrozumieniu schizofrenii i roli leczenia farmakologicznego pacjent może efektywniej zarządzać swoim stanem psychicznym i poprawić jakość życia. Dlatego edukacja jest taka ważna w tej, jak i innej chorobie psychicznej! Stosowanie się do poleceń lekarza i terapia, spowoduje, że szybciej i skuteczniej wykrywa się pierwsze objawy gorszego samopoczucia. Edukacja powinna być priorytetem! Warto wspierać chorego do zmian i do tego, aby nie bał się trochę nad sobą pracować, by zdobyć lepsze samopoczucie!