Czym jest edukacja pacjenta ze schizofrenią?

Czym jest edukacja pacjenta ze schizofrenią?

Czym jest edukacja pacjenta ze schizofrenią?

Schizofrenia to kompleksowa choroba, na którą nie ma jednego leku. Każdy reaguje inaczej na farmakoterapię i terapię psychologiczną. Choroba może dotknąć każdego, zwłaszcza w czasach, gdzie jest ciągły pęd i stres. Choroba charakteryzuje się zaburzeniami myślenia, percepcji i funkcjonowania w społeczeństwie. 

Czym jest edukacja pacjenta ze schizofrenią?

Jako chory i bliski chorego, warto inwestować w to, aby się edukować w dziedzinie schizofrenii. Na pewno leczenie z psychiatrą i psychologiem jest bardzo ważne, ale można też pracować nad sobą, by wspomagać się w leczeniu ze specjalistami. Edukacja pacjenta i rodziny powinna być kluczem w poznaniu choroby… i to każdej choroby psychicznej. Jakie są strategie i narzędzia pomocne w procesie poznawania choroby? 

Objawy schizofrenii to halucynacje, urojenia, dezorganizacja myślenia. Wiec, gdy widzisz to u siebie czy bliskiego, to warto reagować! Psychiatra powinien przy pierwszych wizytach poinformować o chorobie i o tym, gdzie warto się edukować o danym zaburzeniu. Leczenie farmakologiczne, przy użyciu leków przeciwpsychotycznych, jest najważniejszych według mnie elementem terapii schizofrenii. Warto edukować o tym, jakie są skutki uboczne leków, by chory wiedział, co zrobić, gdy się pojawiają. 

Warto się przyuczać i sprawdzać, jak sobie codziennie radzić z chorobą i jej wyzwaniami każdego dnia. Warto nauczyć chorego, zrozumienia natury choroby psychicznej i jej objawów. Trzeba znać początki leczenia, edukować się, jak dany lek wpływa na Ciebie i Twoje objawy. Warto wiedzieć, jakie masz metody leczenia w swojej chorobie psychicznej. Na pewno nie można się bać choroby. Na pewno warto pytać innych chorych o ich objawy, ale pamiętaj, że każdy lek działa inaczej na pacjenta i nie ma reguły, co działa. Trzeba szukać rzetelnych informacji o chorobie, co nie jest łatwe, bo jest wiele dziwnych stron o chorobach. Na pewno warto się edukować, ale z rzetelnych stron. Warto wiedzieć dużo o chorobie, aby wcześniej poznać pierwsze objawy nawrotu choroby. Wtedy jest łatwiej poszukać szybko pomocy i nie wejść w ostrą psychozę. 

Warto uczyć się też przebywania z innymi ludźmi. Relacja z nimi na początku choroby jest trudna. Praca nad emocjami i myślami na temat ludzi jest potrzebna! Dla mnie relacja z ludźmi ciągle jest problemem. I to jest bardzo ciężki i wymagający temat. Jak Ty sobie radzisz z umiejętnościami społecznymi? Masz z nimi problem? Czy widzisz ten problem u swojego bliskiego? Na pewno nie ma co się poddawać i dbać o edukację, ale najważniejsze jest zażywanie określonych dawek leków! Gdy nie będziesz pracował według zaleceń lekarza, to edukacja sama w sobie nie ma sensu. Samo to nie pomoże, bo schizofrenia wymaga leczenia lekami psychotropowymi! 

Kluczowe jest wsparcie rodziny w chorobie. To klucz w procesie leczenia każdej choroby psychicznej. Warto mieć oparcie, jako chory. Rodzina powinna się edukować i wspierać chorego! To też jest bardzo ważne, aby edukować bliskich, by pomagali w procesie leczenia. Zabierali do lekarza czy pilnowania odpowiednich dawek leków. Rodzina powinna dbać o zdrowie i komfort leczenia. Dzięki zrozumieniu schizofrenii i roli leczenia farmakologicznego pacjent może efektywniej zarządzać swoim stanem psychicznym i poprawić jakość życia. Dlatego edukacja jest taka ważna w tej, jak i innej chorobie psychicznej! Stosowanie się do poleceń lekarza i terapia, spowoduje, że szybciej i skuteczniej wykrywa się pierwsze objawy gorszego samopoczucia. Edukacja powinna być priorytetem! Warto wspierać chorego do zmian i do tego, aby nie bał się trochę nad sobą pracować, by zdobyć lepsze samopoczucie! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top