Co, gdy przyjdzie kryzys?

Co w przypadku kryzysu w schizofrenii?

Co w przypadku kryzysu w schizofrenii? 

W każdej chorobie psychicznej są lepsze jak i gorsze chwile. Objawy choroby na pewno w tym nie pomagają. Urojenia, omamy, i lęki społeczne nie pomagają! W czasie kryzysu trzeba wielkiej siły, aby pokonać gorszy etap w chorowaniu. To także zły czas dla otoczenia chorego, gdy bliscy nie potrafią pomóc… 

Co w przypadku kryzysu w schizofrenii? 

Schizofrenię naprawdę ciężko zrozumieć. Kryzysy dopadają każdego! Nawet zdrowe osoby, a gorszy czas dla chorego psychicznie to już ogromny problem. Kryzysy psychotyczne mogą być nagłe, intensywne i przerażające i wtedy potrzebujemy czasu na zmianę i przemyślenie spraw. Jak można pomóc w czasie kryzysu? 

Kryzys w schizofrenii to problem, gdy nasilają się objawy psychotyczne. Jakie są te objawy? Na co zwrócić uwagę, gdy obserwuje się nas, chorych? 

  • Halucynacje słuchowe i wzrokowe – jako chorzy, słyszymy głosy lub widzimy rzeczy, których nie ma. 
  • Urojenia – fałszywe przekonania o tym, że ktoś może nas obserwować.
  • Problemy z koncentracją, ciężko jest czytać, czy skupić się na nauce. 
  • Poczucie zagrożenia – przekonanie, że jesteśmy w jakiś sposób obserwowani.
  • Wycofanie społeczne – jako chorzy unikamy kontaktu z otoczeniem i blokujemy się w sobie. 

Co może wywołać kryzys? Czego warto unikać i co warto wiedzieć, aby kryzys nie był długi? Na pewno trzeba unikać stresu i tego co go powoduje. Czasem problemy na uczelni czy w pracy, mogą pogłębić objawy. Na pewno nie można przestać brać leków i kombinować  z dawkami. Od tego jest psychiatra i każda zmiana musi być z nim konsultowana. Unikaj alkoholu i używek, bo mogą one powodować nasilenie objawów i pogłębiać kryzys. Zrozumienie tego, pomaga przewidywać i zapobiegać kryzysom. 

Na pewno  chory musi zachować spokój przy pogorszeniu objawów choroby. Nie można na pewno winić siebie za chorobę. Trzeba zaakceptować ją i podejść do gorszego czasu z dystansem i dać sobie czas na zmiany. Trzeba unikać sytuacji stresowych, by kryzys się nie powiększał. Gdy objawy są już tak duże i chory nie może się uspokoić, to jedynym wyjściem jest wezwanie karetki i wyjaśnienie lekarzowi, co się dzieje. Wezwij pomoc, gdy chory:

  • Jeśli chory zagraża sobie lub innym.
  • Jeśli traci kontakt z rzeczywistością i z tym, co się mówi do niego. 
  • Jeśli nie reaguje na spokojne wyjaśnienie sytuacji kryzysowej! 

Poinformuj lekarza, jakie leki bierze chory i w jakich dawkach. Na pewno dobrze poinformuj o stanie chorego i zachowaj spokój. Nie ma co panikować! Opowiedz, co się dzieje i czy były już takie przypadki zaostrzenia objawów. Najważniejsze jest zachować spokój  i pomóc choremu! 

Ważna jest edukacja co do choroby, aby wiedzieć, kiedy pojawiają się kryzysy i reagować ma zaostrzenie objawów. Jako chorzy potrzebujemy wsparcia i tego, by czuć się zrozumiałym. Każdy chory może mieć lepsze, jak i gorsze chwile, więc obserwacja jest bardzo ważna! Stosowanie się do zaleceń lekarza psychiatry to podstawa! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top