Życie z urojeniami. Jak rozpoznać schizofrenię paranoidalną?

Życie z urojeniami. Jak rozpoznać schizofrenię paranoidalną?

Życie z urojeniami. Jak rozpoznać schizofrenię paranoidalną?

Choroba psychiczna przychodzi raz szybko, a raz rozwija się bardzo długo. Możesz oderwać się od rzeczywistości i nie wiedzieć, co się dzieje. Życie z urojeniami ciężko jest opisać. To bardzo intensywne i trudne przeżycie. Można czuć się, że ktoś spiskuje czy chce nam coś zrobić… tych objawów może być ogrom! 

Jakie jest życie z urojeniami? 

Urojenia wpływają na całe życie chorego. Na to jak pracujemy i się uczymy oraz widzimy siebie. Skąd się biorą te urojenia? Gdzie szukać wsparcia? Czy życie z urojeniami jest wymagające? TAK! Urojenia to fałszywe przekonania, które pojawiają się w umyśle chorego. Najczęściej pokazuję się one w schizofrenii i zaburzeniach dwubiegunowych. Czasem w depresji psychotycznej. Jednak może to spotkać każdego nie tylko w wyżej wymienionych chorobach. Zawsze urojenia są traktowane przez chorego, jako prawdziwe. 

Rodzaje urojeń

Jakie są rodzaje urojeń? O czym warto wiedzieć, by rozpoznać chorobe u siebie lub bliskiego? 

  • Urojenia wielkościowe

Przekonanie o posiadaniu szczególnej władzy, statusu, wpływu lub znaczenia. Często wierzą, że są wyjątkowi, wybrani lub nieśmiertelni. Wiele osób z takimi urojeniami postępuje zgodnie z nimi i może angażować się w niebezpieczne zachowania.

  • Urojenia prześladowcze

Przekonanie, że inni ich śledzą, podsłuchują lub krzywdzą. Osoby cierpiące na takie urojenia mogą wierzyć, że są w jakimś spisku. Przez te urojenia osoba jest nieufna do ludzi i otoczenia. 

  • Urojenia somatyczne

Są to urojenia dotyczące funkcji organizmu, takie jak obecność choroby, która w rzeczywistości nie wystąpiła. Osoby cierpiące na takie urojenia mogą szukać w sobie chorób. 

  • Urojenia dotyczące związków i miłości

Przekonanie, że z daną osobą łączy nas szczególna więź czy miłość. Osoby cierpiące na to urojenie mogą być przekonane, że ktoś ich kocha, nie znając tej osoby. 

  • Urojenia nihilistyczne

Osoby z takimi urojeniami wierzą, że świat, one same lub wszystko wokół nich nie istnieje, że są martwe.  Może to prowadzić do poważnych problemów egzystencjalnych i poczucia beznadziei, zwiększając ryzyko depresji i lęku.

  • Urojenia religijne

 Przekonania o wyjątkowej relacji z Bogiem lub siłami wyższymi. 

Życie z urojeniami nie są łatwe. Życie z urojeniami jest niestabilne. Każde urojenie powoduje lęk i stres, przez co ciężko jest się skupić na pracy czy nauce. Jako chorzy czujemy się ciągle w stanie zagrożenia i niepewności. Często czujemy się niezrozumiani. Budowa relacji z ludźmi jest ciężka wraz z urojeniami. Wydaje się, że luzie na nas knują i są przeciwko nam. Często wydaje się, że bliscy spiskują i chcą coś nam zrobić. W pracy mamy problemy z koncentracją, przez co jesteśmy zwalniani. Wyzwaniem jest wyjście z domu czy zrobienie zakupów. Wszędzie widzi się zagrożenie… często chorzy nie chcą się leczyć, bo już nie widzą różnicy między urojeniami i rzeczywistością. Ludzie nie ogarniają chorób psychicznych i przez to zrozumienie urojeń jest na bardzo niskim poziomie. 

Urojenia wpływają na życie chorego, przez co jest ono pełne wyzwań. Jednak dzięki lekom, terapii i wsparciu bliskich, można poczuć się lepiej. Można po pewnym czasie odnaleźć stabilizację i bezpieczeństwo. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top