Co jeszcze może pomóc w schizofrenii? Na czym się skupić?
Schizofrenie bardzo wpływa na życie. Wpływa na myślenie i zachowanie osoby. Co oprócz leczenia farmakologicznego jest dobre dla chorych? Co może wspomagać leczenie schizofrenii? Życie chorego, to ciężkie wyzwanie. Co pomoże osiągnąć kontrolę nad sobą? Objawy mogą obejmować halucynacje, urojenia, zaburzenia myślenia i dziwne emocje lub ich brak. Wiele osób się izoluje i ma mały kontakt z ludźmi. Chorzy mają problem z nauką pracą i w kontaktach międzyludzkich. Każdy chory to inne leczenie i inne wyzwania na drodze. Psychoterapia też jest ważna, ale nie zawsze przynosi ona rezultat.
Co jeszcze może pomóc w schizofrenii?
Na pewno leczenie farmakologiczne i wspomaganie tego psychoterapią jest najważniejsze. Ale co poza tym warto wiedzieć? Warto dbać o dietę, sen czy jakaś aktywność. Wsparcie rodziny też powinno być ważne. W grupach wsparcia można się dzielić swoimi doświadczeniami i uczuciami oraz emocjami. Terapia na starcie pomoże Ci ogarnąć to, na co chorujesz i jak sobie z tym radzić. Ja terapii próbowałem wiele razy, ale dużych efektów nie było. I z tym radzeniem sobie w codziennym życiu jest ciężko. Mimo wielu miesięcy terapii dalej się izoluje i mam problemy z relacjami.
Ważna też jest edukacja ludzi, by nie bali się chorób psychicznych. Walka ze stygmatyzacją i wykluczeniem powinna być najważniejsza. Trzeba zwiększać świadomość na temat schizofrenii i tego, jak ona funkcjonuje. Chorym ludziom trzeba pomagać, a nie ich wykluczać! Chory ma czuć zrozumienie i akceptację! Do każdego chorego trzeba podejść indywidualnie. Wizyty u lekarzy i specjalistów jest najważniejsze i trzeba o to dbać! Warto być bliscy dbali o to, by chory brał leki i był aktywny oraz miał pasję i zainteresowania! Warto by chory miał swój plan leczenia!
Wiele osób mówi o ćwiczeniach fizycznych. Ale z tym też jest ciężko, gdy są problemy z wychodzeniem z domu. Ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój i sprawia, że chory może poprawić swój stan psychiczny. Ćwiczenia fizyczne wywołują produkcję endorfin, znanych jako „hormony szczęścia”, które mogą pomóc w stabilizacji nastroju. Aktywność fizyczna poprawić jakość snu, zwiększyć energię i wzmocnić poczucie własnej wartości. Dla osób ze schizofrenią aktywność fizyczna może stanowić ważny element pokonywania choroby. Na pewno można dopasować ćwiczenia do aktualnej sytuacji, by ćwiczyć w domu czy w swoim ogrodzie. Warto angażować się w jakieś aktywności i dopasować je do swoich możliwości. Zobacz, czy ćwiczenia fizyczne są dla Ciebie!
Warto szukać w swoim życiu pasji i zainteresowań, by mieć co robić w domu, gdy się choruje. Malowanie, poezja czytanie książek czy inna aktywność, może poprawić poczucie sensu istnienia. Ważne, by mieć w życiu pasję, które pielęgnujesz, mimo choroby. Może lubisz słuchać muzyki, czy czytać książki… to wszystko jest dobre, aby zając sobie czas i nie myśleć o chorobie. Wiele rzeczy może redukować stres i napięcie, a pasja może pomóc w lepszym samopoczuciu.
Może medytacja lub technika uważności? To coś, co wspomaga zdrowie psychiczne. To redukuje objawy choroby. Dzięki temu jesteśmy spokojni i mamy czas dla siebie. To redukuje lęk i stres związany z chorobą i wyzwaniami. Warto skupić się na teraźniejszości i na tym, by być obecnym tu i teraz. Ucz się technik oddechowych i relaksacji.
Wsparcie rodziny ma być ważnym elementem zdrowienia. Rodzina, przyjaciele oraz grupy wsparcia mogą odegrać niezwykle istotną rolę w budowaniu poczucia własnej wartości. Wsparcie społeczne jest ważne, gdy chory się izoluje i ma problemy w kontaktach z ludźmi. Warto by chorzy posiadali dobre otoczenia, w którym czują się dobrze.