Atak schizofrenii co robić? Jak zachować i jak obserwować?
Schizofrenia to ciężka choroba. Każdy zaczyna na nią chorować szybko. Jedni mają szybkie objawy, a drugi ma ich mało i powiększają się one latami. Osoba, która choruje na początku, nie wie, co się dzieje. Zachowanie staje się coraz dziwniejsze. Nie wiadomo, czy to, co się słyszy, czy widzi, jest prawdziwe czy wytworem umysłu.
Atak schizofrenii co robić?
Atak psychozy może być bardzo trudny dla samego chorego, jak i rodziny i osób wokół. Co można robić, aby dobrze zrozumieć pierwsze objawy i szybko zareagować? Jak możesz sobie radzić ze schizofrenią?
Musisz na pewno poznać, co się z Tobą dzieje i poczuć, czy to, co odczuwasz, jest tak silne, że potrzebujesz pomocy. Na pewno trzeba zachować spokój, choć to nie jest łatwe. Trzeba poszukać pomocy i szybko zareagować moim zdaniem. Jeżeli widzisz lub słyszysz coś dziwnego, to zareaguj szybko. Zasięgnij porady psychologa czy lekarza rodzinnego na początek. Opisz swoje problemy i zobacz, co na to specjalista. Czasem nawet nie ma czasu na opinie lekarza, bo objawy są szybkie i wiele osób ląduje w szpitalu. To jest chyba najgorszy szok dla chorego i otoczenia. Na pewno będziesz czuć przerażenie, będziesz się czuł osamotniony. Będziesz miał urojenia i halucynacje i nie będziesz mógł odróżnić choroby od rzeczywistości. Na pewno wtedy trzeba szybko reagować!
Musisz zareagować szybko. Im szybciej, tym lepiej! Spróbuj zrozumieć chorobę i określaj swoje emocje i odczucia. Wygadaj się przed specjalistą. Nie neguj tego co odczuwasz. Zrób wszystko, by zrozumieć swój stan. Skontaktuj się szybko z lekarzem, gdy widzisz pierwsze objawy. Nie ma na co czekać! Regularne leczenie jest bardzo ważne! Trzeba robić wszystko, by ataków choroby było jak najmniej! Wiele chorych musi zażywać leki i ich dobranie jest bardzo ważne. Sprawdzaj swój stan zdrowia i to, jak reagujesz na leki. Pamiętaj o tym, by słuchać się lekarza! Trzeba się też wysypiać i mieć różne aktywności, które wypełniają Ci dzień. Warto mieć urozmaicony plan dnia, bo osoby ze schizofrenią szybko się dekoncentrują (w moim przypadku tak jest!).
Spróbuj farmakoterapii. Terapia też jest OK na początek, aby zrozumieć chorobę. Spróbuj panować nad stresem i emocjami. Musisz być ogarnięty i dobrze poznać schizofrenię, by szybko określić objawy czy nawrót. Dowiedz się od psychologa, jak sobie radzić z nawrotami i to, jak postępować przy ataku psychozy i mając gorsze dni chorowania. Psychoedukacja jest ważna. Dużo też można się dowiedzieć z Internetu, choć tam są różne dziwne strony. Więc trzeba uważać, co się czyta. Są też różne programy wsparcia. Może w Twojej okolicy są specjalne ośrodki, gdzie można zasięgnąć pomocy. Są infolinie, gdzie możesz się dowiedzieć więcej o chorobie i tym, jak sobie radzić. Na pewno warto, jest mieć wsparcie rodziny i otoczenia. Bez tego jest ciężko! Możesz też iść na oddział w szpitalu i tam pomogą… możliwości jest naprawdę wiele, aby poznać swoją chorobę.
Atak schizofrenii wymaga szybkiej reakcji, więc musisz dobrze poznać siebie, aby robić to skutecznie. Trzeba skupić się na tym, aby nie mieć dużo stresu i obserwować swoje emocje. Profesjonalna pomoc psychiatry też jest bardzo ważna! Możesz wiele poprawić, dzięki pracy z psychiatrą i psychologiem. Jesteś gotów na walkę?
Witaj Tomasz
Poruszasz bardzo ważny temat tej choroby, początki są bardzo trudne dla Was i nas rodziców.
Nie było nam łatwo zrozumieć co się dzieje najpierw szukaliśmy pomocy u psychologa ale zapadła decyzja że musimy się zgłosić do psychiatry. Początki były trudne do zrozumienia że jak mogło się to stać , jak był spokojny dobrze się uczył i było ok Czasami pytam samą siebie dlaczego? no ale nie znalazłam odpowiedzi, nie przeczę że mnie to boli. Więc jak piszesz trzeba szukać pomocy jak najszybciej żeby to ogarnąc. Nie jest łatwo zrozumieć dlaczego ale warto walczyć o nasze dzieci bo je kochamy mimo choroby.Pozdrawiam i nie poddawaj się ,pisz o tym dużo bo to pomaga nam rodzicom zrozumieć wiele rzeczy.