Schizofrenia czym są głosy w głowie?

Czym są głosy w głowie? Co warto wiedzieć o tym objawie choroby?

Wyobraź sobie, że słyszysz w głowie coś dziwnego, innego, niż zwykle i nie jest to myśl czy głos wewnętrzny? Głosy mogą komentować Twoje czyny i to, co widzisz w danej chwili. Często głosy mogą być wrogie i wydawać polecenia. Głosy w głowie, są niezwykle złożonym zjawiskiem, wymagającym głębszego zrozumienia.

Schizofrenia czym są głosy w głowie? 

Schizofrenia to złożone zaburzenie psychiczne, które wpływa na sposób myślenia, odczuwania i zachowania osoby. Jednym z najbardziej charakterystycznych i często występujących objawów schizofrenii są halucynacje słuchowe, potocznie nazywane: głosami w głowie. Osoby doświadczające tych halucynacji mogą słyszeć głosy, które nie istnieją w rzeczywistości. I muszę Ci powiedzieć, że to bardzo trudne przeżycie na początku… 

Halucynacje słuchowe mogą mieć różne formy. Dla jednych, jak u mnie, mogą być one łagodne. Jak słyszę najczęściej dziwne piski lub krzyki, ale poza tym nic innego nie doświadczam. I bardzo dziękuję za to, że nie muszę słyszeć jakichś komentarzy, wyzwisk, czy poleceń. Jednak i tak jest to trudne… Dla innych zaś głosy w głowie mogą być bardzo uciążliwe. Wiele osób właśnie doświadcza na początek głosów i to skłania do wizyty u psychiatry. Głosy mogą być jednogłosowe lub mieć wiele głosów. Przyczyny powstawania halucynacji słuchowych w schizofrenii nie są zrozumiałe. Badacze chorych psychicznie, sugerują, że mogą one wynikać z nieprawidłowości w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięków i mowy. 

Przyczyny powstawania głosów

Jest wiele teorii, jakie pojawiają się głosy u pacjentów. Na pewno ciężko jest to zrozumieć, bo takie przeżycia słuchowe nie są przyjemne. 

  • Zaburzenia neuroprzekaźników: nieprawidłowości w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, takich jak dopamina i glutaminian, mogą powodować głosy w głowie. 
  • Zmiany w strukturze mózgu: badania neuroobrazowe wykazały, że u osób ze schizofrenią występują charakterystyczne zmiany w strukturze i funkcjonowaniu niektórych obszarów mózgu, takich jak kora słuchowa i układ limbiczny.
  • Czynniki psychiczne: stres, trauma, a także używanie substancji psychoaktywnych mogą zwiększać ryzyko powstawiana głosów w głowie. Na pewno trzeba się do nich przyzwyczaić lub umieć z nimi pracować. 

Życie z głosami to ciężkie przeżycie. To ogromne wyzwanie dla chorego. Wiele osób przez to się izoluje. Strach przed otoczeniem i jego reakcją, powodują, że chory się blokuje. Głosy mogą zaburzać koncentrację i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. 

Leczenie to przede wszystkim leczenie farmakologiczne. Terapia też pomoże w zrozumieniu choroby i tego, jak ona wpływa na życie chorującego. Na pewno trzeba się uczyć odróżniać halucynacje od rzeczywistości. Trzeba się nauczyć żyć z chorobą. Na pewno jest to ciężkie przeżycie. Na pewno trzeba dużo pracy, by odróżniać swoje objawy choroby. Ciężko jest też pójść ten pierwszy raz do psychologa czy psychiatry. Na pewno warto powiedzieć o objawach bliskim i rodzinie, by oni także szybko zareagowali. Pomoc bliskich jest bardzo ważna w chorobie. Ich edukacja jest równie ważna! Dlatego tak warto, jest mieć bliskich, którzy zareagują. 

Na pewno schizofrenię można leczyć, ale wyleczyć do końca się nie da. Dlatego trzeba się nauczyć żyć z chorobą. Można prowadzić dobre i satysfakcjonujące życie. Możesz wiele osiągnąć, choć będzie Ci ciężko. Wiele rzeczy będzie Ci przychodziło z trudnością. Głosy to niezwykle złożona sprawa i trzeba nad nimi dużo pracować lekami i terapią, gdy jest to potrzebne. 

Dodaj komentarz