Schizofrenia bez omamów?

Schizofrenia bez omamów? Czy to możliwe? 

Choroba to objawia się najczęściej omami i urojeniami. To one najczęściej się pojawiają! Ale czy istnieje schizofrenia bez omamów? Zastanówmy się na tym razem! Schizofrenie jest jedną z bardziej tajemniczych chorób. Istnieje mniej znana odmiana tej choroby, która jest tak samo ciężka i wyniszczająca. Schizofrenia bez omamów może się też pojawiać w mniej oczywistych objawach. Może być bardziej skryta… Jak na co dzień zmagać się z chorobą psychiczną? 

Schizofrenia bez omamów jest możliwa? 

Zgodnie ze współczesnymi kryteriami diagnostycznymi: schizofrenię rozpoznaje się na podstawie co najmniej 5 głównych objawów, z których 2 objawiają się halucynacjami, urojeniami. Nie wszyscy chorzy na schizofrenię doświadczają halucynacji. Schizofrenia bez omamów tez wymaga leczenia. 

Schizofrenia bez halucynacji jest często nazywana schizofrenią prostą i jest formą tej choroby, w której dominują objawy negatywne. Objawy negatywne to objawy związane z brakiem pewnych funkcji lub zdolności, w przeciwieństwie do objawów pozytywnych, takich jak halucynacje lub urojenia, które są dodatkowymi nienormalnymi doświadczeniami lub zachowaniami.

Inne objawy też mogą być trudne do rozwiązania. Są nimi objawy negatywne:

  • Apatia i zobojętnienie.
  • Utrata motywacji i inicjatywy do walki z chorobą i przeciwnościami.
  • Zubożenie mowy i myślenia, gdzie ciężko jest rozmawiać z innymi.
  • Trudności z koncentracją i uwagą, co powoduje trudności w pracy i w szkole. 
  • Niezdolność do odczuwania przyjemności.
  • Zaniedbanie higieny i wyglądu.
  • Wycofanie w życiu społecznym i izolacja.

Podział schizofrenii!

Schizofrenię można podzielić na kilka podtypów w zależności od typowych objawów:

  • Schizofrenia paranoidalna: charakteryzuje się przede wszystkim urojeniami i halucynacjami słuchowymi.
  • Schizofrenia hebefreniczna:  są zaburzenia emocjonalne i splątanie myśli.
  • Schizofrenia katatoniczna: katatoniczne otępienie i zaburzenia motoryczne. 
  • Prosta schizofrenia: objawy są mniej wyraźne, nie ma oczywistych halucynacji i urojeń, ale pojawiają się inne zaburzenia psychiczne.

W schizofrenii bez omamów potrzebne tez są leki i psychoterapia oraz wsparcie społeczne. Na pewno nie można bagatelizować objawów negatywnych. To są też bardzo trudne objawy do pokonania. Przyczyną choroby są czynniki genetyczne jak i środowiskowe, więc tak samo, jak w schizofrenii paranoidalnej. 

Jak żyć z każdą schizofrenią? 

Trzeba sobie radzić z chorobą każdego dnia. Zdrowy tryb życia, jak ruch i odpowiedni sen jest najważniejsze! Walka ze stresem jest równie ważna i pomaga w tym medytacja czy technika uważności. Skuteczne jest też planowanie dnia i wykonywanie zadań i szukanie pasji w swoim życiu. Bliscy też powinni rozumieć chorobę. Edukacja najbliższych chorego jest równie ważna! Może terapia Ci pomoże? Możesz tego spróbować! Może terapia grupowa? Wybierz coś i zacznij coś zmieniać w swoim życiu. Choroba pozwoli Ci mieć czas, który warto dobrze wykorzystać! 

Dodaj komentarz