Schizofrenia a renta, jak to wygląda?
Wiele osób ze schizofrenią, jest na rencie przez to, że mają problem w codziennym funkcjonowaniu i pracowaniu lub uczeniu. Objawy schizofrenii to: omamy, urojenia, zaburzenia myślenia, zaburzenia mowy i otępienie. W wielu przypadkach, chory, jest na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Ze względu na objawy, choroba uniemożliwia funkcjonowanie w sferze zawodowej. Dlatego takie wsparcie jest dobre!
Schizofrenia a renta, jak to wygląda?
Proces otrzymania renty, wymaga od chorego zdobycia odpowiednich dokumentów (dokumentacja medyczna, historia choroby, wynik badań i opinie psychologów czy psychiatrów). Na pewno jest to dobre wsparcie dla chorego, aby wykupić leki itp. Najważniejszym dokumentem jest zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza psychiatry. To podstawa do przyznania renty. Potem czeka Cię komisja, gdzie lekarz orzecznik, określi czy jesteś zdolny do pracy. Wysokość renty zależy do stanu zdrowia i tego, w jakim czasie zachorowałeś. Wysokość renty zależy do stażu pracy. Renta inwalidzka, (gdzie całkowicie utraciłeś zdolność pracy), renta częściowa (gdy częściowo utraciłeś zdolność do pracy) lub od tego czy zachorowałeś w czasie nauki (renta socjalna).
Aby otrzymać rentę, musisz spełniać kryteria, jakie ma ZUS. Musisz wypełnić wniosek o rentę. Potem masz spotkanie i lekarz orzecznik musi określić objawy Twojej choroby i to, jak bardzo są one nasilone. Będzie się chciał dowiedzieć, jak choroba wpływa na codzienne funkcjonowanie. Zobaczy, czy jesteś zdolny do pracy, czy nie. Możesz też być skierowany na dodatkowe badania lub konsultację. Potem czekasz na decyzję ZUSu i wiesz, czy dostałeś rentę, czy nie. Możesz się z każdej decyzji odwołać, jeżeli nie podoba Ci się orzeczenie, czy decyzja ZUSu w sprawie renty.
Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, ale można ją trochę okiełznać. Leczenie obejmuje zazwyczaj farmakoterapię i psychoterapię. Trzeba przyjmować leki i stosować się do zaleceń lekarzy. Dobre leczenie pomoże Ci lepiej funkcjonować, a renta może Ci pomóc finansowo i mieć pieniądze na swoje wydatki. Choroba często powoduje, że nie można pracować i się rozwijać zawodowo. Takie wsparcie na pewno pomaga, choć renty są dość niskie i mało komu udaje się samemu utrzymać. Są to jednak pieniądze, które moim zdaniem należą się chorym. Na pewno trzeba dążyć do tego, by mieć prace i funkcjonować normalnie w pracy i się uczyć. Do tego moim zdaniem trzeba dążyć! Renta może Ci pomóc w gorszym okresie życia…