Schizofrenia a praca! Czy można pracować przy chorobie psychicznej?
Schizofrenie może wpłynąć na to, czy można pracować. Choroba wpływa na myśli, emocje i zachowanie. Choroba na pewno może przeszkadza w pracy, ale są ludzie, którzy pracują i czują się w miarę dobrze. Można prowadzić dobre życie zawodowe, ale to ogromne wyzwanie dla chorego! Czy można osiągnąć sukces w pracy, chorując na schizofrenię? Czy są ograniczenia? Jednak trzeba próbować coś zmienić w swoim życiu!
Schizofrenia a praca!
Choroba może wpływać na zdolność pracy i na to, jak chory funkcjonuje. Ale z dobrymi lakami i wsparcie rodziny i terapeuty można coś zmienić w swoim życiu i zacząć pracę. Na pewno najgorsza jest stygmatyzacja i to, jak ludzie reagują na chorobę psychiczną. Dyskryminacja i brak wsparcia społeczeństwa, nie pomagają w pracy chorego. Praca może przynieść wiele korzyści. Może pomóc w tym, że chory czuje się ważny i że jego życie coś znaczy. Pomaga w dobrym samopoczuciu.
Każdy ze schizofrenią, chciałby pracować, ale ta choroba bardzo wyniszcza życie w społeczeństwie. Bardzo mało osób pracuje i się rozwija. Bezrobocie u osób ze schizofrenią jest ogromne. Objawy schizofrenii, takie jak brak emocji, utrata zainteresowania, wycofanie społeczne, ograniczenie mowy i myślenia oraz apatia, nie pomagają w zatrudnieniu.
Te symptomy utrudniają pracę wśród ludzi. Na pewno trzeba się wiele nauczyć o chorobie, aby ją pokonać i sterować objawami, aby nie przeszkadzały. Jednak trudno jest pokonać głosy czy stany lękowe. To utrudnia pracę i aktywność… Wiele osób zachorowało w wieku szkolnym i nie ma doświadczenia, aby wykształcenia. Dlatego tak wiele osób jest na rencie i pobiera zasiłki.
Wyzwanie w miejscu pracy!
Osoby ze schizofrenią mają wiele wyzwań w miejscu pracy. Co może przeszkadzać?
- Objawy choroby: omamy, urojenia, zaburzenia mowy i dezorganizacja myślenia, mogą utrudniać koncentrowanie się na pracy. Przez co chory musi się bardziej wysilić, by zrobić daną rzecz.
- Leczenie: leki mogą powodować osłabienie i mają skutki uboczne, które jest ciężko pokonać.
- Problemy społeczne: Osoby ze schizofrenią mogą mieć trudności z nawiązywaniem relacji. Ciężko jest pracować z innymi ludźmi. Wiele osób ma jakieś wątpliwości co do zatrudniania chorych psychiczne.
- Nadążenie za osobami zdrowymi: to tez jest problem, by nadążyć w pracy za innymi. Ja wiem po sobie, że ogrom rzeczy wymaga ode mnie dłuższej pracy i koncentracji. Na pewno nie działam, jak osoba zdrowa i mam ograniczenia choroby.
Sukces w pracy?
Co powoduje, że można osiągnąć sukces w pracy? Co jest potrzebne?
- Leczenie: to podstawa, aby zażywać leki. Bez tego nie ma sensu zaczynać czegokolwiek. Trzeba stosować zalecenia psychiatry i terapeuty. Trzeba kontrolować objawy, by pracować i mieć z tego satysfakcję.
- Wsparcie: warto mieć wsparcie rodziny i bliskich. Mieć odpowiednich współpracowników, którzy będą pomagać w razie problemów.
- Zarządzanie stresem: stres może powodować pogorszenie. Dlatego warto nauczyć się go kontrolować. To bardzo ciężki temat, ale trzeba nad tym pracować.
- Komunikacja: czy powiedzieć, na co się choruje? To już zależy od Ciebie! Nie każdy chce się chwalić swoimi objawami.
- Ustalanie realistycznych celów: zobacz metodę SMART na ustalanie celów. Stwórz sobie realistyczne i mierzalne cele, które pozwolą Ci się skupić na odpowiedniej pracy.
Schizofrenia nie musi być przeszkodą w pracy, jednak mało kto pracuje z chorobą. Można mieć sukcesy i się rozwijać, ale garstka osób na ma tyle siły, by pokonać chorobę. Każdy chce się czuć wartościowy, ale mało kto faktycznie działa i zmienia swoje życie wraz z chorobą. Schizofrenia a praca, czy dasz radę rozwijać siebie i coś zmienić w swoim życiu?