Określenie celu w schizofrenii, czy to ważne?

Określenie celu w schizofrenii, czy to ważne? 

Ta choroba dotyka wiele osób na świecie. O objawach schizofrenii pisałem już wiele razy. Jaką rolę ma budowanie celu w chorobie? Czy warto mieć cele? Na pewno! Wyznaczenie celu może mieć pozytywne skutki i jest ważnym elementem leczenia i osób cierpiących na schizofrenię. 

Czym jest określenie celu w schizofrenii?

Dobry cel motywuje chorego do działania. Wiem, jak ciężko w schizofrenii jest wyznaczać cele. Wiem, jak ciężko zaplanować sobie dzień i rozwijać się, mimo choroby. Cel dostarcza chorym kierunek i skupienie na tym, co ważne. Dzięki celom masz poczucie spełnienia i dzięki temu możesz rozwijać swoje umiejętności. Na pewno cele poprawiają funkcjonowanie. To, że masz coś do osiągnięcia, sprawia, że lepiej się czujesz. Wiem, po sobie ile daje mi cel i to, że do czegoś dążę. Na pewno warto mieć małe cele na starcie, ale z czasem trzeba ich mieć coraz więcej. Na pewno nie będzie Ci się chciało nie raz pracować nad celem, ale to normalne. Wiesz, co dla Ciebie jest ważne w działaniu? Co chcesz zmienić w swojej chorobie? Co poprawić w swoim funkcjonowaniu i zdrowiu? Jakie masz cele w terapii?

Dlaczego określenie celu jest ważne w chorobach psychicznych?

  • Motywacja: warto nad nią pracować w chorobie, a osiąganie celów Ci w tym pomaga. W chorobie ciężko jest się zmotywować, ale musisz nad tym pracować. To samo się nie zmieni! 
  • Znaczenie: cele dają Ci napęd do działania i dzięki nim czujesz się ważny i masz coś do pozostawiania po sobie. 
  • Struktura: dzięki celom, masz poczucie sensu istnienia. 
  • Samoocena: dzięki nowym celom, możesz zwiększyć poczucie własnej wartości i pewności siebie. 

Zacznij więc od małych kroków. Co możesz osiągnąć w najbliższym czasie? Ustal cele, które są dla Ciebie w danej chwili realistyczne. Co jest dla Ciebie do osiągnięcia? Co da Ci poczucie spełnienia? Nie ma co mieć zbyt dużych celów, które, zamiast motywować, to przytłaczają. Warto w głowie mieć wiele celów, ale wszystko po kolei! Musisz być cierpliwy i próbować wszystko, by osiągnąć swoje cele. Na pewno będzie Ci ciężko, ale dasz radę! 

Dzięki dobrym celom można lepiej funkcjonować. Można mieć w miarę normalne życie. Ustalenie sobie, od czego zacząć, to podstawa. Może najpierw chcesz czytać kilka minut dziennie. To nie musi być coś wielkiego. Naucz się skupić na tym, co ważne. Na tym, ile masz możliwości, gdy lepiej się czujesz i możesz coś osiągać. Na początku możesz działać nawet pół godziny. To może być technika uważności czy lekkie ćwiczenia. Co na starcie daje Ci satysfakcję? Z czego byłbyś dumny? Wyznacz sobie plan, że między 10 a 11 czytasz coś rozwojowego. Masz w sieci tyle blogów. Tyle stron, gdzie możesz poszerzać swoje horyzonty. Masz tyle tematów, którymi możesz się interesować. Każdy powinien szukać pasji w swoim życiu. Możesz wiele osiągnąć, dzięki swojej pracy. Na pewno warto mieć jeden cel na starcie, który Cię motywuje do działania. Co jest w tej chwili, gdy chorujesz, najważniejsze? Warto ustalić też termin ukończenia celu i zapisywać go sobie codziennie. To przypomina Ci o tym, co ważne. Jeżeli cel Cię przytłacza, to może podziel go na małe części i pomału się rozwijaj. Co jest dla Ciebie w chorobie do wykonania? Warto zażywać leki i chodzić na terapię, gdy jej potrzebujesz. To też powinno być Twoim celem, aby pracować nad chorobą. 

Same cele powinny być dla Ciebie motywujące i napędzać Cię do pracy. Na pewno to pomoże Ci w chorobie. Będziesz lepiej funkcjonował, nawet siedząc na początku w domu… Możesz mieć ambicję w życiu! Możesz mieć zainteresowania! Będziesz nie raz potrzebował wsparcia bliskich, ale się nie poddawaj. Szukaj wszędzie pomocy, a na pewno poczujesz się lepiej! 

Dodaj komentarz