Jakie są różnice między terapią indywidualną a grupową?

Jakie są różnice między terapią indywidualną a grupową?

Jakie są różnice między terapią indywidualną a grupową? 

Czy można porównać obie terapie? Każda terapia zależy do potrzeb chorego. Teraz w czasach zabiegania, wiele osób szuka wsparcia psychologicznego. I wtedy pojawia się pytanie: indywidualna terapia czy grupowa? 

Jakie są różnice między terapią indywidualną a grupową?

Decyzja na pewno nie jest łatwa. Każda ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy do Twoich preferencji i celów. Wszystko zależy do Twoich potrzeb. 

Terapia indywidualna to spotkanie z terapeutą jeden na jeden w gabinecie lub telefonicznie czy w wideorozmowie. Terapeuta skupia się wtedy tylko na Tobie i na Twoich potrzebach, uczuciach i doświadczeniach. 

Zalety terapii indywidualnej, co warto wiedzieć o tego typu terapii? 

  • Pełna uwaga terapeuty: skupia się tylko na Tobie i Twoich wyzwaniach codzienności. 
  • Indywidualne podejście: Twój terapeuta przygotuje plan terapii dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, celów i tempa pracy.
  • Poufność: Twoje problemy i doświadczenia pozostają tylko między terapeutą a Tobą.
  • Możliwość skupienia się na konkretnych tematach: możesz szczegółowo omówić swoje zmagania i obawy. To na pewno sprawia, że lepiej pracujesz nad swoimi wyzwaniami. 
  • Opcjonalność: nie musisz dzielić się swoim problemem z innymi. Wszystko jest skupione na Tobie, a nie na innych w grupie. 

Kiedy taka terapia jest dobra? 

Gdy masz traumatyczne przeżycia. Masz w sobie skumulowane trudne emocje i chcesz to wypracować z pomocą. Masz konkretny problem i chcesz sobie z nim poradzić. Może chcesz pracować nad lękiem czy problemami społecznymi? Masz niską samoocenę? Terapia indywidualna jest dla Ciebie! Może chcesz o czymś porozmawiać i mieć tylko czas na swoje problemy? Może wolisz pracować tylko na swoich problemach i chcesz ciszy i dyskrecji? Jeżeli masz coś, co chcesz sam wypracować, to wybierz terapię indywidualną! 

Terapia grupowa to spotkanie kilku osób z psychologiem czy terapeutą. Ludzie w grupie dzielą się swoimi problemami i doświadczeniami. Polega to na wspólnym wspieraniu się z problemami. Terapeuta czuwa nad dyskusją i nad przebiegiem spotkania. Dba o dobrą atmosferę. 

Korzyści z terapii grupowej, co warto znać? 

  • Wsparcie społeczne: w grupie można oczekiwać wsparcia i akceptację osób z podobnymi przeżyciami. 
  • Nowe perspektywy: możemy zdobyć nową perspektywę na dany problem, dzięki dyskusji. Słuchając innych historii, możesz znaleźć sposób na swoje wyzwania. 
  • Poprawa umiejętności interpersonalnych: możesz ćwiczyć umiejętności komunikacji z innymi i pokazywanie swojego zdania. Możesz wdać się w dyskusję i trenować rozmowę z innymi! 
  • Poczucie przynależności: możesz się czuć mniej samotny, bo masz z kim porozmawiać. Masz poczucie przynależności. 
  • Niski koszt: terapia grupowa jest często tańsza od indywidualnej. 

Dlaczego terapia grupowa? 

  • Gdy czujesz się, że samo sobie nie poradzisz i potrzebujesz wsparcia innych ludzi w grupie.
  • Nie umiesz wyrażać emocji i chcesz nad tym popracować.
  • Chcesz nauczyć się od nowa kontaktować z ludźmi.  
  • Chcesz poznać kogoś z podobnymi przeżyciami.

Decyzja o tym, jak terapia jest dla Ciebie, zależy już od Twoich preferencji i możliwości. Każda terapia ma inne zalety i trzeba dopasować jej rodzaj do siebie. Zadaj sobie pytanie, czy wolisz się dzielić problemami z innymi, czy w poufnej rozmowie. Zobacz czy chcesz się skupić na swoich wyzwaniach, czy chcesz się uczyć od innych osób? Jak dobrze czujesz się między innymi ludźmi? Jakie masz możliwości i budżet? 

Obie formy terapii mogą być skuteczne. To dobre narzędzia do pracy nad sobą i nad swoim rozwojem osobistym. Zobacz, jakie masz cele i co masz do poprawy w sobie. Terapia ma być dla Ciebie komfortowa i efektywna. Nie musisz być sam ze swoimi problemami! Wybierz terapeutę z kwalifikacjami i doświadczeniem w Twojej chorobie. Wybierz terapię, w której czujesz się komfortowo. Musisz zaufać swojemu terapeucie! Nie bój się pracować nad emocjami i swoim nastawieniem. Terapia to proces, który wymaga czasu! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top