Jakie są objawy poznawcze schizofrenii?

Jakie są objawy poznawcze schizofrenii? 

To niezrozumiała choroba, która dotyka jeden procent społeczeństwa. Jest ona często stygmatyzowana i obarczona wieloma mitami. Osoby chore postrzegają inaczej świat i mają często urojenia czy omamy. Są w tej chorobie tak zwane deficyty poznawcze. Wpływają na codzienne funkcjonowanie osoby chorej. Choroba wpływa na procesy poznawcze.  Schizofrenia jest bardzo trudna do zrozumienia. I o niej wie tylko ten, kto naprawdę na nią zachoruje… inaczej nie ma szans, aby ją zrozumieć. Jakie korki musimy podjąć, jako społeczeństwo, by lepiej zrozumieć schizofrenię? Jest to podróż po nieznanym terenie z ciężkim plecakiem na karku. Schizofrenia to wiele wyzwań i determinacji chorego do wyzdrowienia. 

Jakie są objawy poznawcze schizofrenii? 

Objawami poznawczymi są: zaburzenia koncentracji, gdzie jest ciężko czytać i się uczyć oraz pracować na wysokich obrotach. Pojawiają się problemy z pamięcią, i jest ciężko zapamiętać nowe rzeczy czy to, co ma się robić w pracy. Ciężko jest się uczyć i przyswajać nowe informacje. Wyjątkowo trudno jest planować i realizować zadania w ciągu dnia. Wszystko robi się jakby w spowolnieniu i wiele aktywności robi się dłużej niż osoby zdrowe. Mogą być też wyzwania w tworzeniu zrozumiałych wypowiedzi. Wszystkie te objawy powodują, że ciężko jest funkcjonować, utrzymać pracę czy się uczyć. 

Objawy te powodują, że my, jak chory się izolujemy i każdy kontakt jest wyzwaniem. Samodzielne życie też może sprawiać trudności, gdy mamy objawy poznawcze schizofrenii. Te objawy są jak mgła w życiu, która powoduje, że chcemy iść dalej, a mało przed sobą widzimy. Utrudnia to codzienna czynności. Objawy poznawcze powodują, że ciężko jest się rozwijać i pracować. To bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie. 

W labiryncie poznawczych zaburzeń

Czym charakteryzują się objawy poznawcze, jak one wpływają na codzienne życiu chorego? Jak można zrozumieć te objawy? O czym warto wiedzieć? 

  • Pamięć: Osoby cierpiące na schizofrenię często borykają się z problemami z pamięcią krótkotrwałą i roboczą. Trudno im zapamiętać nowe informacje, postępować zgodnie z instrukcjami i organizować myśli. Te bardzo uciążliwe objawy choroby, uniemożliwiają im naukę, pracę i pracę każdego dnia.
  • Uwaga: Koncentracja nie jest łatwym zadaniem dla osób ze schizofrenii i jej brak bardzo utrudnia codzienną pracę i rozwój. Łatwo się rozpraszają, tracą wątek rozmowy, tracą myśli. Te problemy z koncentracją pogarszają problemy z pamięcią i utrudniają wykonywanie złożonych i trudnych zadań. 
  • Funkcje wykonawcze: Planowanie, podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów i elastyczne dostosowywanie się do nowych sytuacji wymaga dużo od chorego. Na pewno schizofrenia zaburza te umiejętności i utrudnia pacjentom rozwiązywanie codziennych problemów.
  • Język: Osoby ze schizofrenią mogą mieć trudności z wyraźnym formułowaniem myśli, dopasowywaniem słów lub płynnym mówieniem. Ich mowa może być chaotyczna i trudna do zrozumienia dla innych, zdrowych ludzi. Te zaburzenia mowy pogarszają izolację społeczną i utrudniają komunikację. Często wstydzimy się tych objawów i jeszcze bardziej się zamykamy. 

Te deficyty wpływają na życie nas samych. Ograniczają one naukę i pracę. Powodują, że bardziej się boimy ludzi i izolujemy od nich. Utrzymują się braki w relacjach społecznych i powodują niską samoocenę. Ciężko jest funkcjonować z tymi objawami. Leki pomagają, ale nie na tyle, aby całkowicie pokonać chorobę. Ważne jest wsparcie od bliskich i przyjaciół. Wsparcie lekarzy i terapeutów. Na pewno trzeba poszerzać wiedzę ludzi na temat chorób psychicznych, aby umieli się zachować przy chorych.

Dodaj komentarz