Jakie są metody terapii poznawczo-behawioralnej?

Jakie są metody terapii poznawczo-behawioralnej?

Jakie są metody terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu schizofrenii?

Schizofrenia jest bardzo stygmatyzowaną chorobą. Wiele osób szuka możliwości na lepsze samopoczucie. Co warto wiedzieć o terapii poznawczo-behawioralnej? Jak poprawić życie osoby ze schizofrenią? Schizofrenia to halucynacje, urojenia, braki w emocjach i trudności w codziennym funkcjonowaniu. 

Jakie są metody terapii poznawczo-behawioralnej? 

Terapia poznawczo — behawioralna pomaga pacjentowi zrozumieć, jak jego myśli wpływają na emocje i to, jak się zachowuje. Psychoterapia ta oferuje skuteczne narzędzia, które pomagają pacjentom odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Jak ta terapia pomaga w schizofrenii? 

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to podejście terapeutyczne mające na celu znalezienie i zmianę negatywnych wzorców myślenia i zachowania. Terapia ta zrewolucjonizowała podejście do leczenia różnych zaburzeń psychicznych, w tym depresja, lęk i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

CBT sugeruje, że myśli, uczucia i działania są ze sobą powiązane. Kiedy zmieniamy sposób myślenia o sytuacjach, możemy wpływać na nasze emocje i działania. W kontekście schizofrenii terapia ta może zmniejszyć wpływ pozytywnych objawów, takich jak halucynacje i urojenia, oraz radzić sobie z negatywnymi objawami, takimi jak apatia lub brak motywacji. W schizofrenii terapia ta nie skupia się na pokonaniu objawów, ale na tym, aby sobie z nimi radzić. Trzeba nauczyć chorego, aby podważać swoje urojenia i przerywać błędne myślenie, które doprowadza do stanów lękowych. 

Jakie techniki stosuje się w terapii poznawczo-behawioralnej? 

Na pewno do każdej terapii trzeba dojść indywidualnie do potrzeb chorego i jego objawów. Dzięki terapii można uczyć pacjenta, analizować jego myśli i akceptować je. W tej terapii terapeuta pomaga w codziennym funkcjonowaniu, poprzez sprawdzanie, czy urojenia się spełniają. Pomaga w planowaniu takich rzeczy jak wyjście z domu i pokonywanie swoich przekonań na ten temat. Stosuje się proste ćwiczenia oddechowe, aby zminimalizować stres. Ćwiczenia oddechowe są skuteczne, gdy pacjent czuje się źle i gdy traci kontrolę nad swoimi objawami. Można też stosować ćwiczenia, gdzie zapisuje się myśli, emocje i sytuacje, które wywołują objawy. Możesz dzięki temu znaleźć wzorce, które wyzwalają objawy choroby. 

Jak działa terapia poznawczo — behawioralna w schizofrenii?

  • Identyfikacja i zmiana błędnych przekonań: trzeba zacząć od dokładnej analizy myśli pacjenta. Osoby ze schizofrenią często mają przekonania, które pogarszają ich objawy. Terapeuta pomaga Ci zidentyfikować te błędne przekonania, które nasilają objawy choroby. 
  • Nauka zarządzania halucynacjami: gdy halucynację, dopadają chorego, to terapia CBT uczy pacjenta strategii, które pomogą mu zmniejszyć intensywność i wpływ halucynacji w jego życiu.
  • Poprawa umiejętności społecznych: schizofrenia to często stan, gdzie się izolujemy, jako chorzy. Terapia pomaga rozwijać umiejętności interpersonalne, takie jak komunikacja i budowanie relacji z osobami wokół. 
  • Zarządzanie stresem: stres może pogorszyć objawy schizofrenii. Dzięki terapii uczysz, się technik relaksacyjnych i radzenia sobie ze stresem. To pomaga w lepszym samopoczuciu.
  • Praca nad samooceną: terapia pomaga Ci identyfikować i zmieniać negatywne myśli o sobie, co prowadzi do lepszego ogólnego samopoczucia.

Terapia ta może wspomagać leczenie farmakologiczne. Dzięki tej formie terapii pacjent edukuje się na temat schizofrenii. To na pewno jest dobre wsparcie w czasie chorowania. Terapia CBT jest skuteczna w redukcji nasilenia objawów pozytywnych i poprawie jakości życia osób zmagających się ze schizofrenią. Pacjent musi być zmotywowany do pracy nad swoją chorobą. Jeżeli nie ma chęci pacjenta, to terapia może działać słabo. Czasem osoby z ciężkimi objawami schizofrenii, też nie nadają się do terapii. Trzeba poczekać na lepsze działanie leków, aby widzieć efekty terapii. 

Czasem winny jest sam terapeuta, który nie radzi sobie z wyzwaniem, ale o tym to może napiszę więcej w przyszłości… Ważna jest relacja  terapeuta i to, aby sprawdzić jego kwalifikację i czy pracował z osobami ze schizofrenią. Należy znaleźć kogoś z polecenia, bo masz wtedy większą pewność, że terapia Ci pomoże. Terapia poznawczo — behawioralna to skuteczne techniki, które pomagają pacjentom zrozumieć swoje objawy, radzić sobie z nimi i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. 

Jesteś przygotowany na pierwsze kroki w terapii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top