Jakie są fazy schizofrenii?

Jakie są fazy schizofrenii?

Jakie są fazy schizofrenii? O czym warto wiedzieć?

Schizofrenia to przewlekle zaburzenie, którego objawami mogą być urojenia (fałszywe przekonania), halucynacje (doznań, których nie ma), zdezorganizowanej mowy i myślenia oraz otępienia i braku motywacji. 

Jakie są fazy schizofrenii?

Każdy ma inny przebieg schizofrenii i nie ma jednej drogi chorego. Każdy ma inne doznania i inaczej reaguje na początkową psychozę. Wyróżnia się trzy fazy schizofrenii: początkową, ostrą/czynną oraz rezydualną/stabilizacji.

Początkowa faza schizofrenii.

To okres, gdzie pojawiają się pierwsze objawy schizofrenii. Mogą być one szybkie lub bardzo powolne. Każdy ma inni start choroby. Jakie są początkowe objawy choroby?

Zmiany w zachowaniu i emocjach: apatię, wycofanie z życia społecznego, bezsenność, trudności z koncentracją i nauką. Kłopoty z utrzymaniem pracy itp. Jest kłopot z podejmowaniem decyzji. 

Nietypowe doświadczenia percepcyjne: przebłyski pierwszych głosów czy obrazów.

Zaburzenia poznawcze: problemy z pamięcią, podejmowaniem decyzji, planowaniem. 

Utrata zainteresowania pasjami i zajawkami. Nic nie cieszy… 

Spadek motywacji i energii. 

Może się pojawiać depresja i pierwsze lęki. 

Te objawy mogą się pojawić bardzo szybko, albo rozwijać się miesiącami czy latami. Wczesne rozpoznanie tych objawów, może pomóc w szybszym leczeniu i w tym, aby szybko zastosować leczenie. Chociaż u mnie były to chyba lata, gdzie choroba się rozwijała, to do końca nie określiłem tych objawów. Nie było głosów, ale najpierw wycofanie społeczne i kłopoty z koncentracją oraz stresowanie wieloma sprawami. Jednak szybko zareagowałem i nie było ostrej fazy choroby. 

Ostra.

Tutaj objawy choroby są najsilniejsze. Co może się pojawić w tej fazie? 

Ostre urojenia i omamy: osoby chore mogą mieć fałszywe przekonania na temat rzeczywistości i słyszeć lub widzieć różne rzeczy, których inni nie widzą. Najczęściej występują głosy, ale mogą również pojawić się halucynacje wzrokowe, węchowe, smakowe czy dotykowe. Głosy mogą komentować lub namawiać do różnych rzeczy. Ja doświadczałem tylko słyszenia pisków i krzyków. Ale nigdy głosy nic mi nie mówiły. Jak było u Ciebie lub Twoich bliskich? 

Zdezorganizowane myślenie i mowa: mowa osoby chorej może być chaotyczna i trudna do zrozumienia, a jej myśli mogą być pozbawione logiki. Ciężko jest się dogadać z kimkolwiek. Ciężko jest się porozumieć z osobą w tej fazie. 

Negatywne objawy: apatia, wycofanie społeczne, zobojętnienie emocjonalne, brak motywacji. 

Nie można wytłumaczyć logicznie osobie chorej, że czegoś nie ma.

Urojenia prześladowcze, że jest się kim ważnym lub że może ktoś nam zaszkodzić. Pojawiają się trudności w skupieniu i rozmawianiu z innymi oraz logicznym myśleniu. 

Może ona trwać kilka tygodni lub miesięcy. Leczenie to leki przeciwpsychotyczne i terapia. Oraz stabilizatory, gdy jest to konieczne. Terapia pomaga w zrozumieniu choroby i tego, jak ona działa. Warto by bliscy chorych też kilka razy porozmawiali z psychiatrą i psychologiem, aby wiedzieć, jak pomóc i się zachowywać. Chory ma czuć wsparcie od bliskich! 

Faza stabilizacji. 

To ostatnia faza, która może trwać latami! Wtedy objawy schizofrenii są łagodniejsze lub całkowicie ustępują. Chory może wrócić do normalnego funkcjonowania. Chociaż nawrót może zawsze się pojawić. Leczenie polega na zażywaniu leków i terapie. Celem leczenia jest zapobieganie nawrotom choroby i poprawa funkcjonowania w społeczeństwie. Stosuje się leki przeciwpsychotyczne, aby zredukować objawy psychotyczne. Warto dbać o to, by chory wracał do normalnego działania i życia. 

Dzięki leczeniu można kontrolować schizofrenię, więc chory ma wiele możliwości na rozwój. Ma szanse na normalną naukę czy pracę. Wszystko w swoim czasie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top