Jak wygląda schizofrenia u dzieci? Co warto wiedzieć?
U dzieci, to bardzo rzadka choroba. Dotyka ona 1% populacji, ale najczęściej u późnych nastolatków lub wczesnej dorosłości. U dzieci bardzo rzadko diagnozuje się schizofrenię. Schizofrenii u dzieci może być mylona z innymi zaburzeniami, takimi jak zaburzenia lękowe, depresja lub zaburzenia rozwojowe.
Jak wygląda schizofrenia u dzieci?
Schizofrenia u dzieci może być mylone ze stresem lub przemęczeniem. Na początku mogą się pojawić zaburzenia uwagi czy koncentracji. Może pojawić się izolowanie się i lęk przed wychodzeniem z domu. Pojawiają się kłopoty w relacjach z ludźmi, rodziną i rówieśnikami. Pojawiają się problemy w szkole i opuszczaniem lekcji. Zaczynają się pojawiać zaburzenia snu czy natręctwa. Mogą się pojawić objawy pozytywne jak urojenia i halucynacje. Dzieci mogą słyszeć głosy lub widzieć różne rzeczy, co zmienia się ze względu na wiek dziecka. Pojawiają się objawy negatywne jak spowolnienie, zubożenie mowy i myśli, czy apatia (stan obojętności i utraty zainteresowania codziennym życiem). Omamy mogą być dla dziecka bardzo realistyczne.
Przyczyna schizofrenii u dzieci nie jest do końca zrozumiała. Spowodowane jest to połączeniem czynników genetycznych i środowiskowych. Jeżeli u kogoś z rodziny pojawiła się ta choroba, to dziecko może być narażone na zachorowanie. Ważny jest też etap porodu, gdzie wirusy czy toksyny mogą zwiększyć ryzyko zachorowania. Zapalenie mózgu czy urazy, też mogą wpływać na chorobę.
Nie ma jednego testu czy badania, który mógłby zdiagnozować schizofrenię u dzieci. Diagnoza to ocena objawów dziecka, historia choroby i badań psychologicznych. Można też skierować dziecko na badanie głowy, by wykluczyć inne przyczyny choroby.
Rokowania są dobre, jeśli chore dziecko leczy się i stosuje się do zasad terapii. Dziecko może mieć dobre życie i normalnie funkcjonować, jednak trzeba otoczyć je opieką i zrozumieniem. Schizofrenia wymaga stałego leczenia!
Diagnoza schizofrenii u dzieci to długotrwały proces. To skomplikowane do oceny przez specjalistów. Leczenie polega na podawaniu leków i terapię psychologiczną. To poprawia jakość życia dziecka i to, jak ono funkcjonuje w społeczeństwie. Schizofrenia u dzieci może się więc pojawiać, ale trzeba szybko reagować, gdy pokazują się pierwsze objawy. Szybka decyzja o leceniu choroby, to klucz do lepszego funkcjonowania. Na pewno trzeba edukować rodziców, jak radzić sobie z chorobą i pamiętać o ty, by uczyć nauczycieli i osoby bliskie, by zrozumiały, jak działa choroba i jak ją stłumić. Dziecku potrzebna jest opieka!
Jeżeli widzisz u dziecka objawy, które wymieniłem powyżej, to warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Warto szybko poznać diagnozę, nawet jeśli jest ona ciężka dla rodziny. Warto, jako rodzic, pomóc swojemu dziecku, gdy tego potrzebuje! Choroba może przyjść w każdym wieku, więc warto obserwować swoje dziecko i jego zachowania w szkole czy domu.
Warto wspierać rodziny, gdzie dziecko choruje. Rodzina powinna także mieć wsparcie terapeutyczne, aby znała ona objawy choroby i pomagała dziecku je tłumaczyć. Rodzic bardzo mocna powinien wspierać swoje dziecko. Na pewno jest to ciężar dla dziecka i rodziców, ale trzeba umieć z tym żyć, jeśli choroba się pojawiła. Współpraca rodziny i psychiatry jest równie ważna, by lekarz dopasował leczenie do objawów dziecka.