Jak skutecznie radzić sobie z krytyką? Jakie mam co do tego przemyślenia?
Krytyka na pewno na początku budzi negatywne emocje. Jednak nie musi być ona tylko negatywna. Można z niej wiele wywnioskować. Może być ona źródłem cennych informacji i tego, że zamiast się smucić, to idziemy dalej. Jak przekształcić krytykę w Twój rozwój i pracę nad chorobą?
Jak skutecznie radzić sobie z krytyką?
Trzeba odróżnić konstruktywną krytykę od tej, która ma tylko zasmucić. Jak sobie radzić z krytyką? Jedna krytyka może być przydatna, a druga może Ci przynieść smutek i żal do danej osoby.
Na pewno nie ma co rozpaczać. Nie można brać krytyki do siebie. Często wiele osób może Cię krytykować ze względu na chorobę psychiczną. A to, że jesteś leniwy czy masz wyjść do ludzi, a nie „udawać” chorego. Wiele osób będzie Ci chciało dawać ogromne rady i krytykować. A to, że nie widać choroby psychicznej, nie oznacza, że jej nie ma. Wiele osób myśli, że choroby psychiczne, to tylko wymyślanie. Serio myślisz, że ktoś specjalnie chce chorować na jakąkolwiek chorobę związana z psychiką? Trzeba zaakceptować krytykę, ale nie można się z nią wiązać. Trzeba poprawić, to co lub zareagować na głupie myślenie. Na pewno trzeba zrozumieć krytykę innych, ale nie można tego brać do siebie. Skąd jest ten krytycyzm na choroby psychiczne? Niezrozumienie? Brak wsparcia? Głupota? Niewiedza? Jak ktoś Cię krytykuje, ze względu na chorobę to wysłuchaj go, ale nie reaguj na głupotę ludzi. Na pewno nie można działać emocjonalnie. Nie można wybuchnąć i w ten sposób reagować. Utnij temat i szybko zmień ton rozmowy. To, że siedzisz w domu i nie pracujesz i się nie uczysz, nie oznacza, że masz być krytykowany, bo „nic mu się nie dzieje”…
Nic się nie dzieje? A wiesz, jak trudno jest chorować na coś związanego z psychiką? Jaka to walka z samym sobą? Spróbuj wyciągnąć z krytyki, że ktoś chce dobrze, ale nie umie często zagadać i pokazać solidne argumenty. Większość krytykowania wynika z niezrozumienia i braku doświadczenia z ludźmi chorymi psychicznymi. Wyciągnij wskazówki i idź dalej. Zrozum chęć pomocy innych, ale nie daj się wyciągnąć z równowagi. Spróbuj się otoczyć ludźmi, którzy Cię wspierają. Miej pozytywne nastawienie do ludzi, którzy coś zmieniają w Twoim życiu i pomagają Ci wyjść z choroby. Tacy ludzie mogą być bardzo cenni w trudnych chwilach chorowania. Na pewno musisz edukować rodzinę, co do tego, czym są tego typu choroby i jak mogą Ci pomóc w wyjściu z tych trudnych chwil.
Na pewno trzeba by spokojnym przy krytyce. Musisz dobrze przemyśleć to, co się słyszy od innych i znaleźć odpowiednią odpowiedź. Wysłuchaj i tyle! Jak masz dobrą odpowiedź, to wykorzystaj ją w ten sposób, aby odpowiedzieć rzeczowo i bez emocji. Nie ma co tłumaczyć niektórym. Jak ktoś się upiera przy swoich dziwnych argumentach, to odpuść. Nie ma co odpowiadać na głupotę innych. Jak ktoś przesadza, co do krytykowania, to szkoda na niego czasu. Musisz sobie radzić, z tym że ludzie mają naprawdę dziwne opinie na temat chorowania. Zrób wszystko, by odpowiedni ludzie Cię wspierali!