Jak schizofrenia wpływa na codzienne życie pacjenta?
Schizofrenia to bardzo niezrozumiała choroba, które wpływa na codzienne życie pacjenta. Charakteryzuje się ona objawami takimi, jak: omamy, urojenia, zaburzenia myślenia i mowy oraz otępienie emocjonalne. Choroba wpływa na różne obszary życia chorego. To przewlekła choroba z wieloma objawami, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, jak sprzątanie czy gotowanie. Jak schizofrenie wpływa na codzienne życie chorego?
Jak schizofrenia wpływa na codzienne życie pacjenta?
Pozytywne objawy, jak urojenia i halucynacje powodują, że choremu ciężko jest funkcjonować. To utrudnia komunikację i przebywanie w społeczeństwie. Negatywne objawy, jak brak emocji czy izolacja, powoduje, ze chory oddala się od funkcjonowania w grupie. Trudności z pamięcią i koncentracją, też nie pomagają… A brak zdecydowania i brak motywacji jeszcze to wszystko napędzają! Częstym problemem jest brak możliwości na utrzymanie się w pracy przez objawy wypisanie wyżej. Trudno jest utrzymać relację z ludźmi i przez co osoba chora jeszcze bardziej się izoluje. Aby pokonać te objawy, musisz stosować farmakoterapię, terapię, wsparcie społeczne oraz edukację pacjentów i ich rodzin na temat choroby. Na pewno życie ze schizofrenią nie jest łatwe i jest to wyzwanie dla rodzin i samego chorego. Wszystko wymaga pracy i cierpliwości, aby chory lepiej żył wśród lęków i obaw…
Na pewno ciężko jest utrzymać relację, gdy się choruje na schizofrenie. Myśli, czy urojenia powodują, że chory się izoluje i nie chce pomocy od innych. Osoba chora boi się bliskości i tego, co ludzie o niej myślą. Często te myśli są kompletnie niezrozumiałe dla bliskich, ale wystarczająco ważne dla chorego. Ciężko jest też rozmawiać i interpretować zachowanie osoby, z którą się rozmawia. Wiem po sobie, jak ciężko jest mi odczuć emocję osoby, z którą rozmawiam. Często odchodzę myślami od rozmowy i chcę ją szybko zakończyć. To wpływa na samoocenę co do ludzi.
Choroba może też wpłynąć na codzienne życie chorego. Sprzątanie, gotowanie czy higiena osobista może być trudnością. Każde zadanie domowe może być trudnością, poprzez brak koncentracji i problemy z pamięcią i myśleniem. Ciężko jest planować i rozwijać się, gdy nie brakuje motywacji i sił do pracy. Utrzymanie zatrudnienia w chorobie jest bardzo trudne. Schizofrenię trzeba leczyć i mieć wiele sił do pracy nad chorobą. Regularnie branie leków i wizyty u psychiatry to podstawa. Dobry kontakt z lekarzem jest też ważny w razie zaostrzenia objawów. Choroba wpływa na to, jak chory się zachowuje i myśli, przez co nie raz jest niezrozumiały. Codzienne czynności mogą być trudne i wymagające, ale nie ma co się poddawać. Choroba i stygmatyzacja powoduje, że często osoba chora się izoluje.
Ze swojego doświadczenia wiem, że walka ze schizofrenią jest ciężka. Nie raz chce się poddać, ale mam swoje pasje i marzenia, które chcę realizować. Na pewno jest ciężko funkcjonować z chorobą i jej objawami. Choroba ma lepsze jak i gorsze chwile i trzeba się do tego dostosować. Na pewno nie jest to łatwa walka, ale co zrobić?
Podziwiam i trzymam kciuki!